Maceracı gezginler için en uzak rotalar

Macera seyahatleri genellikle şehirden uzaklaşmak ve dünyanın uzak köşelerini ziyaret etmekle ilgilidir. Birçok gezgin, kalabalık ve turistik yerlere bağlı kalarak daha fazla "içeriğe" erişmeyi tercih ederken, aramızdaki daha maceracı kişiler radarın dışında kalan yerleri sürekli olarak aramaya devam ederler. Çoğu zaman, bu yerlere ulaşmak biraz daha zordur. Ancak yeterince çaba sarf edenler, az sayıda insanın şahit olabileceği gerçekten eşsiz ve unutulmaz deneyimler yaşayacaktır.

Hayalini kurduğunuz bu tür bir seyahat deneyimi ise, şanslısınız. Sizi gezegenin en uzak yerlerine götürecek ve size hiç düşünmemiş olabileceğiniz şeyleri gösterecek yerlerin bir listesini hazırladık. Bunlar, her şeyden kurtulmak isteyen macerasever gezginler için mükemmel ve uzak yerlerden oluşuyor.

Yürüyüşçüler için: Pakistan'daki K2 Base Camp

Bir sörfçü Mozambik kıyılarında bir dalga sürüyor

On yıllardır Everest Ana Kampı'na yapılan yürüyüşler, maceracı gezginler için yapılması gereken bir ana hedefti. Sonuçta, dünyanın en yüksek zirvesinin gölgesinde yürümek çok az insana denk gelir. Ancak biraz farklı bir lokasyon arayan yürüyüşçüler için bunun yerine K2 Base Camp'e bir yolculuk yapmalarını önerebiliriz. Everest Dağı'nı ziyaret etmeye kıyasla daha uzun ve daha zorlu olan bu yürüyüş, sizi dünyanın ikinci en yüksek dağının beklediği Pakistan'ın Karakoram Dağlarına götürecek. Görkemli ve kusursuz K2, en iyi dağcılar arasında da Everest'ten daha fazla saygı görüyor ve zirveyi ziyaret etmek, çok az insanın bu dağı görme şansına ulaşması nedeniyle daha etkileyici hale geliyor. K2 Base Camp'e giden yol uzun, yorucu ve çoğunlukla bomboş. Ancak yalnızlık arayanlar için son derece doğru bir tercih olabilir.

Sırtçantalılar için: Alaska'daki Gates of the Arctic Ulusal Parkı

Sırt çantalı kamp bölgesi.

Sırt çantasıyla gezmeyi ve milli parkları seviyor, fakat orada bulunabilecek gereğinden fazla kalabalık parkurları ve kamp alanlarını sevmiyorsanız, o zaman Arctic Gates'i ziyaret etmelisiniz. Uzak ve vahşi yapıdaki bu parka girip çıkmanın tek yolu arazi (bush plane) uçaklarıdır. Bu parka girdiğinizde herhangi bir altyapı bulamayacaksınız. Yani bekçi istasyonları, turist merkezleri ve hatta yol bile yok. Pilot sizi bıraktıktan sonra, tekrar ne zaman alınmak istediğinizi eksiksiz şekilde bildirirseniz, istediğiniz her yerde gezebilirsiniz. Keşfedilecek 8 milyon dönümden fazla toprak ve yılda yaklaşık 9.000'den az ziyaretçiyle, tüm yolculuğunuz boyunca başka bir kişiyi göremeyebilirsiniz. İstediğiniz yerde yürüyüş ve kamp yapın. İnsanlar tarafından neredeyse hiç dokunulmayan bu büyüleyici doğanın tadını çıkaracaksınız.

İLGİLİ:  Güney Hindistan: Gezilecek en iyi turistik yerler

Sörfçüler için: Mozambik Tofo Beach

Bir sörfçü Mozambik kıyılarında bir dalga sürüyor

Sörfün popülaritesi arttıkça, dünyadaki sörf merkezleri yoğun olarak kalabalıklaşmaya başladı. Eğer, "ana yoldan sapmanın" sizin için sakıncası yoksa, hala bol miktarda gizli noktalar bulmak mümkün. Öyle ki, Mozambik'teki Tofo Beach, bir sörfçünün isteyebileceği her şeyi, hemen her yerde bulunan en iyi dalga kırılmalarından bazıları da dahil olmak üzere sunuyor. Burada su ılık, kum yumuşak ve dalgalar büyük. Gerçekten büyük. Plaj yerliler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor, ancak nadiren yabancı ziyaretçiler geliyor. Bu da dünyanın geri kalanına henüz haber edilmemiş özel bir yermiş gibi hissettiriyor. Tofo'dan yola çıkmaya hazır olduğunuzda, hemen yakınındaki Ponto do Ouro da harika zaman geçirebilirsiniz.

Tüplü dalış için: Avustralya'daki Rowley Shoals

Tüplü dalgıçlar renkli balık resifi

Kalabalıktan kaçmak ve insanlar tarafından neredeyse hiç dokunulmamış bir yeri ziyaret etmek isteyen dalgıçlar, mutlaka programlarına Rowley Shoals'ı dahil etmelidirler. Batı Avustralya kıyılarına 185 km uzaklıkta yer alan bu yere ulaşmak başlı başına bir macera. Buraya vardığınızda sağlıklı, canlı ve bozulmamış üç büyük ve muhteşem mercan kayalığı göreceksiniz. Tahmin edeceğiniz gibi bu site, mercan alabalığı, palyaço balığı, ton balığı, yeşil kaplumbağalar ve resif, çekiç başı ve kaplan köpekbalıkları dahil olmak üzere çeşitli yüzlerce deniz yaşamı türüne ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan sadece birkaç yüz adet dalgıç bunları keşfedecek kadar şanslı, bu da bölgeyi gezegenin herhangi bir yerinde bulunan en uzak ve en iyi korunmuş dalış yerlerinden biri haline getiriyor.

Su severler için: Güney Okyanusu'nda Güney Georgia Adası

Bir fotoğrafçı bir dağ vadisinde fotoğraf çekme bir uçurumun üzerinde duruyor.

Gemi ile seyahat etmek uzak yerlere ulaşmak için inanılmaz olanaklar sağlıyor. Maceracı gezginler için bu yerlerin kesinlikle en iyilerinden biri, Güney Okyanusu'ndaki Güney Georgia Adası'dır. Antartika'nın hemen kuzeyinde yer alan Güney Georgia, büyük penguen kolonileri, tepeler ve engebeli dağlara ve sadece bir avuç kalıcı insan grubuna ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar kalabalık bir balina avlama istasyonu olan Güney Georgia kıyıları, bu büyük memelilerden temizlenmişti. Ancak bugün, kambur balinalar, güney gerçek balinaları ve hatta düzenli olarak bölgedeki mavi balinaların sayıları dramatik bir şekilde eskiye dönüyor. Tarih ve kültürle dolu -gezegendeki en eşsiz kuş türlerinden bahsetmiyoruz bile- bu bölge herhangi bir macera gezgininin kalbini hızlandıracak inanılmaz özel bir yerdir.

İLGİLİ:  Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri

Balıkçılar için: Moğolistan'daki Altay Dağları

Moğolistan, balıkçılık söz konusu olduğunda mutlaka ilk düşündüğümüz yer olmayabilir. Ancak ülke, tüm dünyadaki en büyük alabalık türü olan büyük taimen (Moğolistan Alabalığı)'e ev sahipliği yapmaktadır. Peki, bu balıklar ne kadar büyük? Çoğu 30 ila 40 inç uzunluğundadır, ancak 60 inç veya daha fazla ölçülere ulaşabilirler. Ayrıca ortalama 85 kiloya yaklaşan ağırlıklarından dolayı gücünüzü ve dayanıklılığınızı test edecekler. Hata yapmamaya dikkat edin, çünkü bunlar canavar balıklardır ve genellikle uzak Altay Dağları'nda bulunurlar. Bu bölgede karşılaşabileceğiniz kişiler yüzyıllardır bozkırda dolaşan göçebelerdir. Gerçek bir balıkçılık macerası arayan herhangi bir oltacı, sadece büyük balıklar değil, Moğolistan vahşi doğasında çarpıcı manzaralar ve bolluğun ihtişamını bulacak.

Dağ bisikletçileri için: Etiyopya'daki Simien Dağları

Uçurumun kenarında oturan erkek Gelada

Sarp, uzak ve vahşi Etiyopya'daki Simien Dağları'nın maceracı gezginlere sunacağı çok şeyi var. Keşfedilecek 200 km'den fazla patikasıyla, yürüyüşçüler ve sırt çantalı gezginler için ortak bir deneyim sunuyor. Ancak bu çarpıcı manzarayı deneyimlemenin en iyi yolu, düzinelerce küçük köy arasında, asırlık yollarda ilerleyen bir dağ bisikletinin koltuğundan geçmektedir. Eğer şanslıysanız, yol boyunca bir ya da iki leopar görebilirsiniz, ancak genellikle babunlar, dağ keçisi ve hatta kurtların arasından geçeceksiniz. Yollar konforlu olmadığı için kendinize bir meydan okumaya hazır olun, özellikle bu irtifadaki ince hava en dayanıklı gezginleri bile zorlayabilir.

Kayıkçılar için: Faroe Adaları'ndaki Kuzey Atlantik

Bir şelale yükselen bir uçurumun üzerinden Kuzey Atlantik Okyanusu içine akıyor

Kuzey Atlantik'te bulunan Faroe Adaları, son birkaç yıldır ilgi gören bir macera destinasyonu olmuştur. Bu adaları ziyaret edenler, balıkçılık, dağ bisikleti ve hatta kaya tırmanışı için seçeneklerin yanı sıra keşfedilecek birçok harika yürüyüş parkuru bulacaklar. Ancak bu adalar, dünyanın en sağlam ve keskin kıyı şeritlerinden bazılarını barındıran inanılmaz ve muhteşem manzarasıyla tanındığı için özellikle bu hedefi seveceksiniz. Faroes'un gizli koylarını, plajlarını ve resiflerini kayıkla keşfetmek, gezginleri zaten uzak bir yerin daha da en uzak köşelerine götürerek büyük bir maceraya olanak sağlıyor.

İLGİLİ:  Geleneksel rus yemekleri: Rus mutfağının örnekleri

Yol meraklıları için: Orta Asya'da İpek Yolu

Orta Asya'da bir dağ yolu boyunca bir kamyon kullanılıyor

Klasik bir araba yolculuğu her şeyden kurtulmanın en iyi yoludur ve dünyamızda kullanılabilecek bazı muhteşem sürüş rotaları vardır. Dolayısıyla tarihi, kültürü, nefes kesen manzarayı, bolluğu ve yalnızlığı birleştiren bir yer arıyorsanız, İpek Yolu'na meydan okuyabilirsiniz. Birbirine bağlı rotalardan oluşan İpek Yolu insanlara Orta Asya'da istedikleri gibi yolculuk yapma konusunda çok sayıda seçenek sunuyor. Nasıl planladığınıza bağlı olarak, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Türkiye'nin bazı bölgelerinden ve hatta ötelerinden geçmek mümkündür.

Bu antik ticaret yolunu karadan takip etmek, manzaranın tadını çıkarmanıza ve yol boyunca yerel insanlarla etkileşimde bulunmak için istediğiniz gibi hızlı veya yavaş seyahat etmenizi sağlıyor. Bu yolculuk sizi bir zamanların hareketli şehirlerinden, yoğun ticaret limanlarından ve uzun zaman önce haritadan silinmiş dönemin ileri karakollarından geçirecektir. Diğerlerinden farklı olarak büyük bir araç macerası yaşayacaksınız.

Maceracı aileler için: Malavi'deki Liwonde Ulusal Parkı

Bir su aygırı kafasını sudan dışarı bakar

Çoğu insan Afrika safarisine katılmayı düşündüğünde, ilk akla gelen Güney Afrika, Kenya ve Tanzanya gibi yerler olur. Ancak bu yerler de her zaman ideal olmayan kalabalıkların oluşması olasıdır. Tamamen farklı bir safari deneyimi için Malawi'deki Liwonde Ulusal Parkı'nı ziyaret etmeyi düşünün. Bu güzergah tüm aileler için uygun. Ebeveynler ve çocuklar benzersiz bir vahşi yaşam deneyiminin tadını çıkaracaktır. Parkta, ziyaretçiler tekne, geleneksel safari araçları veya yürüyerek seyahat ederken filler, aslanlar, düğmeli domuzlar ve inanılmaz sayıda su aygırlarıyla karşılaşma şansına sahip olurlar. Hepsinden önemlisi uzak konumu sayesinde bu park, her yıl Serengeti veya Kruger Ulusal Parkı'ndan daha az ziyaretçiye ev sahipliği yaptığı için daha fazla yalnızlık ve huzur olanağı sunuyor.

Liwonde ziyaretinizi tamamladığınızda, eve dönmeden önce Malawi Gölü'nde biraz zaman harcayabilirsiniz. Tüm Afrika'nın üçüncü büyük gölü olan bu gölün adalarını ziyaret ederken kesinlikle Karayip havası alacaksınız. Bu çalı ve yaban hayatı dinlenmek ve şarj olmak için mükemmel bir yerdir.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.