Korona virüs ile evde başa çıkma yolları

corona virüsü evde tedavi etmek

COVID-19 hastalığına neden olan yeni koronavirüsün keşfedilmemiş pek çok gizemi var. Bu yüzden hastalığa yakalandığınız bir senaryoda neler yapacağınızı düşünmek zor olabilir. COVID-19 ile enfekte olan kişiler çoğunlukla hafif semptomlar gösterir ve kendi başlarına evde iyileşebilirler. Peki iyileşmek için hangi adımları izlemeniz gerekiyor ve virüsü başkalarına bulaştırmaktan kaçınmak için ne gibi önlemler almalısınız?

Hala sağlıklıyken stok yapın

COVID-19'a yakalanma ihtimaline karşı hazırlanmak iyi bir fikirdir. Hastalıktan kurtulmak için evinizde şu ögelerin olması önerilir:

 • Asetaminofen (parasetamol) dahil olmak üzere soğuk algınlığı ve grip ilaçları.
 • C vitamini ve çinko pastilleri.
 • El dezenfektanları ve antibakteriyel sabun.
 • Ateşinizi izleyebilmek için çalışan bir termometreniz olduğundan da emin olun.

En az iki haftalık gıda stoğuna ve diğer temel ev eşyalarına sahip olduğunuzdan emin olun. Bozulmayan yiyeceklere odaklanabilirsiniz. Böylece market gibi kabalık noktalara girme oranınızı azaltırsınız. Gatorade gibi içecekler elektrolitlerinizi yenilemenizi sağlar.

Benzer yazılar:

 1. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
 2. Corona virüs hakkında sıkça sorulan sorular ve yanlış bilinen gerçekler
 3. Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı?
 4. Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı ölüm oranları
 5. İspanyol gribi nedir? Tarihin en büyük virüs salgınının gerçekleri

Hastalığın ilk işaretlerinde ne yapmalı?

Kuru bir öksürük ile uyanabilir ya da titremeye başladığınızı ve ateşinizin çıktığını hissedebilirsiniz. İlk olarak hangi adımları atmalısınız?

Öncelikle panik yapmayın. Bunlar soğuk algınlığı veya grip belirtileri olabilir. Zira COVID-19'a yakalanan insanların çoğu, çok yaşlı olmadıkları sürece minimal belirtiler gösterirler.

İLGİLİ:  Enigma nasıl kırıldı? Hikayesi ve makinenin çalışma sistemi

Corona virüse yakalandığınıza işaret eden ilk belirtilerde derhal doktora başvurmayın. Hastalığınızı grip veya soğuk algınlığı gibi ele almaya çalışın. 60 yaşından gençseniz, semptomlarınız hafifse ve diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı gibi kronik bir rahatsızlığınız yoksa corona virüs tedavisinde doktorunuzun yapacağı fazla bir şey yoktur.

Kendinizi evinize izole ederek tedavi etmeniz mümkün. Teste ihtiyacınız yok — sadece evde beklemeniz ve hastalığı başkalarına bulaştırmamak için elinizden geleni yapmanız gerek.

Koronavirüs belirtileri olan herkesin test edilmesi gerekmez.

Koronavirüsü evde tedavi etme yolları

COVID-19 kapan çoğu insan evde iyileşebilir. COVID-19'a yakalanan çoğu insanın ateşi ve öksürüğü olur. Muhtemelen en az birkaç gün kendinizi berbat hissedersiniz. Grip olduğunuzda evde yaptığınız hemen her şeyi koronavirüs için de yapabilirsiniz.

Tıkanıklık giderici olarak bilinen dekonjestanlar ve balgam söktürücü ekspektoranlar gibi soğuk algınlığı ve grip semptomlarında kullanılan ilaçlardan yardım almak mümkün. Ateşinizi yakından izlediğinizden emin olun ve elbette bol miktarda dinlenin.

Corona virüsünü tedavi eden bir ilaç yoktur. O nedenle belirtilerinizi hafifletecek şeyler yapabilirsiniz. Tıpkı bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için C vitamini ve çinko gibi vitaminler almak ve göğüs tıkanıklığını ve öksürüğü gidermek için Vapor Rub kullanmak gibi. Yine bolca sıcak sıvı için.

İzolasyon evde iyileşmenin anahtarıdır

COVID-19'a yakalanan ve hafif hasta olanlar derhal tıbbi bakıma ihtiyaç duymaz. Evde kalarak hastalıklarını diğerlerine bulaştırma ihtimalini azaltırlar.

Sağlıklı olan başkalarıyla yaşıyorsanız, özellikle aile üyeleriniz veya oda arkadaşlarınız gibi, kendinizi onlardan mümkün olduğunca ayırın. Evinizdeki yatak odası gibi belirli bir odayı "hasta odanız" olarak belirleyin ve kendinizi o odaya hapsedin. Evinizdeki diğer insanlardan ayrı bir banyo kullanma imkanınız varsa, bunu özellikle yapın. Kendinizi mümkün olduğunca diğerlerinden uzaklaştırmak ve evinizdeki herkesin el yıkama, temizlik ve dezenfeksiyona ekstra özen göstermesini sağlamak önemlidir.

İLGİLİ:  Corona virüs hangi yüzeylerde ne kadar süre yaşar?

Corona virüse yakalanan bir hasta aşağıdaki önlemleri almalıdır:

 • Ev eşyalarını paylaşmayın. Başkalarıyla yaşıyorsanız, virüs bulaşma riskini azaltmak için bulaşık, bardak, mutfak gereçleri, havlu veya yatak takımı gibi şeyleri paylaşmadığınızdan emin olun. Bir kez kullandıktan sonra bu parçaların sabun ve suyla iyice yıkandığından emin olun.
 • Evcil hayvanlarınızla teması sınırlandırın. Evinizde hayvan varsa, onlarla olan temasınızı tıpkı insanlarda olduğu gibi kısıtlayın. Evcil hayvanların veya diğer hayvanların COVID-19 ile hastalandığına dair herhangi bir rapor yoktur, ancak bu virüs çok yeni olduğundan ve araştırmacılar hala her gün yeni şeyler öğreniyor olduğundan, alınması gereken önlemlerden biridir. Evcil hayvanlarınıza bakmanıza yardımcı olacak kimseniz yoksa, onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.
 • Yüz maskesi takın. Hastaysanız, başkalarının yanındayken, bir araçta yolculuk ederken ve herhangi bir sağlık kuruluşuna girerken yüz maskesi takın. Hastayken size bakan biri varsa izole ettiğiniz odanıza girerken yüz maskesi taksınlar. Ancak yüksek talep nedeniyle şu anda yüz maskesi bulmak zor olabilir. Maskelerin bulunmadığı ortamlarda COVID-19'lu hastalara bakan sağlık hizmeti çalışanlarının son çare olarak "ev yapımı maskeler" (ör. bandana ve eşarp) kullanabileceği belirtilir.
 • Genel hijyen önlemlerini uygulayın. Özellikle öksürdükten, hapşırdıktan, burnunuzu boşalttıktan, tuvalete gittikten ve yiyecek taşıdıktan önce ve sonra ellerinizi 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. En az %60 alkol içerdiği sürece kolonya gibi bir el dezenfektanı da kullanabilirsiniz. Burnunuza, gözlerinize ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Evinizi temiz tutun ve dezenfekte edin. Çevrenizde temas edebileceğiniz yüzeyleri her gün temizlemek ve dezenfekte etmek sizin işiniz olmalı. Buna banyo tezgahları, telefonlar, diğer elektronik cihazlar, komodin, tuvaletler, kapı tokmağı ve uzaktan kumandalar dahildir. İzolasyon alanınızın dışındaki yerlerin günlük temizliğini ise sağlıklı kişi üstlenmelidir.
İLGİLİ:  Linus Carl Pauling | Yapısal kimyanın mimarı ve aktivist

Ne zaman karantinadan çıkabilirim?

Kendinizi daha iyi hissediyorsunuz ve belirtilerinizin başlamasından bu yana 14 gün geçtiyse izolasyondan ayrılmak için güvenli zaman gelmiş olabilir.

Ancak mümkünse bu kararı bir sağlık uzmanına veya sağlık departmanına danışarak vermeniz daha önemlidir. Karantinayı bırakacağınıza onlar karar verecektir.

Aşağıdaki durumlarda ev izolasyonunu bırakabilirsiniz:

Koronavirüs testi yaptırmadan ev izolasyonunu bırakmak için şu koşulları sağlayın:

 • Son 72 saatte ateş düşürücü ilaç kullanmadınız ve tekrar ateşiniz çıkmadı.
 • Diğer belirtileriniz geçti.
 • Belirtileriniz ilk başladığından bu yana en az yedi gün geçti.

Koronavirüs testi yaptırdıktan sonra ev izolasyonunu sonlandırmak için şu koşulları sağlayın:

 • Ateş düşürücü ilaç kullanmıyorsunuz ve artık ateşiniz çıkmıyorsa.
 • Diğer belirtileriniz geçtiyse.
 • 24 saat arayla arka arkaya iki koronavirüs testi yaptırdınız ve sonuç negatif çıktıysa.

Ne zaman hastaneye gidilmeli?

Nefes almada zorluk gibi ciddi semptomları olan veya yürüme gibi normal işlevleri yerine getiremeyen insanlar hastaneye gitmelidir. Bu özellikle diyabet veya böbrek yetmezliği gibi altta yatan başka tıbbi sorunları olan veya bağışıklığı zayıflamış kişilerde daha da önemli.

En büyük komplikasyonlar şiddetli nefes alma, bayılma, soluk cilt ve dudaklar (hayati organlara yeterli oksijen gitmediğini gösterebilir) gibi solunum semptomlarıdır. Bunlar aşırı durumlardır ve sağlıklı bireyler arasında pek olası değildir.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.