Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı Corona virüs ölüm oranları

Corona virüs ölüm oranları

Corona virüs, tarihteki en tehlikeli virüs değil ancak dünya çapında hızla yayılıyor olması anlaşılabilir bir alarma neden olmakta. Kaç kişinin corona virüsten öleceğine dair kesin sayıyı söylemek için henüz çok erken olsa da, istatistiklerde genel eğilim görülebiliyor. Şu anda net olan şey, corona virüs hastalığına yakalanan insanların büyük çoğunluğunun hayatta kaldığıdır. Zira ölüm oranları geniş bir yaş aralığında oldukça düşük.

Corona virüsün ölüm oranları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), corona virüsten (Covid-19) ölüm oranının yaklaşık %3,4 olduğunu tahmin etti. Bu oran mevsimsel gripten daha yüksek ve endişeli olmak için bir sebep. Buna rağmen, istatistiklerde corona virüs ile enfekte olan kişilerin %96'sından fazlası iyileşmeyi başarıyor.

Herhangi bir ölüm elbette ilgili aileler için yıkıcıdır. Ancak, WHO tahmininin doğrulanmış enfeksiyonlara ve ölümlere dayandığını da belirtmek gerekir, yani teşhis edilemeyen hafif vakalar dikkate alınmaz — ölüm oranını düşürecek vakalar.

İLGİLİ:  Doğum kontrol hapı olarak Meksika Yamı

Aslında uzmanlar ölüm oranının gerçekte muhtemelen %1 veya daha az olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle corona virüs bulaşan insanların %99'undan fazlasının hayatta kaldığı tahmin ediliyor.

Corona virüs herkese bulaşmayacak. Ancak en kötü senaryoda bir ülke nüfusunun yaklaşık %80'ine corona virüs bulaşabiliyor. %1 ölüm oranı düşünüldüğünde bir ülkede bir ya da birkaç yüz bin insanın corona'dan ölebileceği anlamına geliyor.

Benzer konular

Ölüm sayısını ve dolayısıyla ölüm oranını etkileyecek diğer bir faktör de enfekte olan kişidir. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden alınan verilere göre, 10-39 yaş arasındaki ölüm oranı %0,2 iken, 60 yaşlarındaki ölüm oranı %3,6'dır. 80 yaş ve üzerindekiler için ise bu neredeyse %15'e yükseliyor.

Bu tür rakamlar özellikle yaşlılar için endişe verici olsa da, Covid-19'un en savunmasız popülasyonlara yayılması önlenebilirse veya en azından sınırlanırsa, dünyada beklenenden çok daha az corona virüs ölümü olacağı anlamına geliyor.

Diğer bir deyişle, altta yatan sağlık koşulları olanlar da dahil olmak üzere, korunmasız kişileri korumak çok önemlidir.

Hastalıklara göre corona virüs ölüm oranları:

HastalıkÖlüm oranı
Hipertansiyon%6,0
Diyabet%7,3
Kalp-damar hastalığı%10,5
Kronik solunum yolu hastalıkları%6,3
Kanser%5,6
Kaynak: Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 11 Şubat verileri

Yaşa bağlı corona virüs ölüm oranları:

DemografiÖlüm oranı
0-19 yaş arasındaki insanlar%0
20-39 yaş arasındaki insanlar%0,2
40-49 yaş arasındaki insanlar%0,4
50-59 yaş arasındaki insanlar%1,3
60-69 yaş arasındaki insanlar%3,6
70-79 yaş arasındaki insanlar%8,0
80+ yaş arasındaki insanlar%14,8
Kaynak: Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 11 Şubat verileri

Corona virüs ölüm oranları ülkelere göre değişiyor

Açık olan bir başka konuysa, ölüm oranlarının ülkeden ülkeye farklılık göstermesidir. Şu anda İtalya'nın ölüm oranının %6'dan fazla olduğu tahmin edilirken, Güney Kore'de ölüm oranının %1'in altında olduğu biliniyor. Japonya, İtalya'dan daha yaşlı bir nüfusa sahip olmasına rağmen ölüm oranı yarısından daha az.

İLGİLİ:  Yapay deri nedir ve yara iyileşmesine etkisi

Bu tür farklılıkların arkasında tam olarak ne olduğunu belirtmek zor. Bununla birlikte kaç şüpheli kişinin corona virüs testine alınmış olması gibi faktörler ölüm oranını etkiliyor. İtalya bu noktada geç harekete geçti.

Ülke65 yaş ve üstü nüfusÖlüm oranı
İtalya%23%6,6
İran%6,2%4,3
Çin%11%4
Japonya%27,6%2,5
İspanya%19,4%2,4
Dünya%8,9%3,7
Kaynak: Dünya Bankası, 12 Mart verileri

Gerçekten de, Ocak ayının ortasından bu yana corona virüsün kuzey İtalya'da fark edilmeden dolaştığına inanılmakta. Örneğin, 38 yaşındaki bir erkek hasta, sonunda Covid-19 teşhisi konulmadan önce defalarca hastaneye başvurdu.

Diğer faktörler arasında halk sağlığı önlemlerinin türü ve nüfusun demografisi var. İtalya'da büyük bir yaşlı nüfus var — nüfusun yaklaşık %23'ü 65 yaşın üzerinde — ve yaşlı insanların corona virüse karşı daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak bazı ülkelerde ölüm oranlarının artacağını öngörmek mümkün ancak dünyada kaç kişinin öleceğine dair kesin bir rakam belirtmek mümkün değil. Halk sağlığı önlemleri başarılı olursa, büyük çoğunluğun korunacağına dair umut var.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.