Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar

corona virüsü görüntüsü (covid-19)

COVID-19 adı verilen corona virüsü bugün 180.000 vakaya ulaşmış durumda. Dolayısıyla çoğu kişi, tipik olarak yılın bu zamanında yayılan grip virüsü ile soğuk algınlığının, corona virüsünden farkını nasıl anlayabileceklerini merak ediyor.

Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı farkı

Bilindiği gibi corona virüs büyük bir virüs ailesidir. COVID-19 veya "2019 corona virüs" hastalığı, insanlarda daha önce görülmemiş farklı bir corona virüsün neden olduğu yeni bir hastalık. Salgının Aralık 2019'da Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

Grip nedir?

İnfluenza veya grip, dört tür virüsten kaynaklanıyor: A, B, C ve D. Her yıl grip mevsimi olarak bilinen mevsimsel salgına neden olan influenza virüsleri A ve B'dir. C virüsleri tipik olarak hafif hastalıklara yol açıyor ve yıllık grip salgınının parçası değiller. Bununla beraber influenza D virüsünün insanlara bulaştığı veya hastalık yaptığı bilinmemektedir; öncelikle sığırları etkiler.

Benzer konular

Soğuk algınlığına neden olan birçok virüs var ancak birincil neden rinovirüslerden gelmekte.

Grip ile soğuk algınlığı virüslerinin belirtileri corona virüs belirtileri ile bir miktar benzeşiyor, ancak üçü arasında bazı farklar var.

  • Corona virüsü belirtileri tipik olarak yavaş başlar ve aşağıdakileri içerir:

Belirtiler genel olarak hafiftir. Bazen insanlara bulaşır, ancak herhangi bir belirti göstermez veya yalnızca kendilerini iyi hissetmezler. Sürekli nefes darlığı en büyük farklı belirtidir. Grip hastalığı hızlı başlayıp, yüksek ateş, belirgin baş ağrısı ve vücut ağrısı ile özdeşleşirken, buna karşılık corona virüsü daha yavaş ilerler, hafif baş ağrısı ve vücut ağrısı oluşturur; kişide ateş olmayabilir ya da hafiftir.

Corona virüsü ile enfekte olan her altı kişiden biri ciddi şekilde hastalanıyor ve nefes darlığı çekiyor. Bununla birlikte, yaşlı insanlar ve altta yatan hastalığı olan — kalp sorunları, diyabet veya yüksek tansiyon dahil — insanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksek.

İLGİLİ:  Corona virüs kalp hastalığı olanlar için neden tehlikelidir?

Mevcut tıbbın, hastalığı önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair kanıt olmamasına rağmen, geleneksel ev ilaçlarının belirtileri hafifletebileceği not ediliyor. İnsanların virüsü kendi başlarına tedavi etmek için ilaç veya antibiyotik kullanmaları elbette önerilmez.

  • Grip belirtileri aniden başlar ve aşağıdakileri içerir:

Bazı insanlar grip nedeniyle kusma ve ishal yaşayabilir, ancak belirtiler çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Antiviral ilaçlar semptomları azaltabiliyor ve grip süresini bir veya iki gün kısaltabiliyor. Ek olarak, ilaçlar pnömoni de dahil olmak üzere enfeksiyonun ciddi komplikasyonlarını önleyebiliyor. Grip komplikasyonları riski daha yüksek olan insanlar, potansiyel olarak daha hafif veya daha ciddi antiviral ilaçlarla tedavi edilirler.

  • Soğuk algınlığı (nezle) belirtileri yavaş yavaş başlar ve aşağıdakileri içerir:

Soğuk algınlığı için resmi bir tedavi yok ve çoğu insan 7-10 gün içinde iyileşiyor. Yine de, astım veya zayıf bağışıklık sistemleri gibi solunum hastalıkları olan kişilerde pnömoni veya bronşit gibi ciddi hastalıkların gelişmesinin mümkün olduğu biliniyor. Soğuk algınlığı veya nezle olan insanlar yeterince sıvı içmeye ve bol miktarda dinlenmeye teşvik edilir. Reçetesiz ilaçlar rahatlama sağlayabilir, ancak soğuk algınlığı süresini kısaltmazlar.

İLGİLİ:  Uzayın en derin görüntüsü: 245 bin galaksi tek karede

Potansiyel bir virüsten şüphelendiğiniz durumlarda, yukarıdaki belirtilere sahipseniz doktorunuza danışmanız gerekir. Soğuk algınlığı (nezle) ile grip gün geçtikçe iyileşirken, corona kötüleşir.

Corona virüs mü grip mi daha ölümcül?

Hem corona virüsü hem de grip solunum yolu hastalıklarına neden olan bulaşıcı virüslerdir. Halk sağlığı yetkilileri hala corona virüsün belirtileri ve şiddeti hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışsa da, her iki hastalığı da önlemenin en iyi yolu sık sık el yıkama yapmak ve gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmaktır; ve eğer hastaysanız evde kalmaktır.

Şu ana kadar corona virüs için açıklanan ölüm oranı %3 ile %4 arasında. Ancak bunun daha düşük olma ihtimali de var zira her vaka bildirilmiyor. Gribin ölüm oranı ise %0.1 ile çok daha düşüktür. Bu duruma, gribin aşısı olmasına rağmen corona virüsün aşısı olmaması eklenince tehlike artıyor. Her iki virüs arasındaki en büyük fark belki de corona'nın daha yavaş yayılıyor olmasıdır. Grip 2000 yıldır aramızda ve corona ise yalnızca 3 aylık ve hala bir aşısı yok.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.