Corona çocuklara ve bebeklere bulaşır mı?

Corona virüsü salgınının ilginç yanlarından biri küçük çocuklara neredeyse bulaşmamasıdır. Virologlar bu durumun virüsün insanları nasıl etkilediği konusunda hayati ipuçları taşıdığına inanıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Çin'de bildirilen vakaların sadece yüzde 2,4'ü çocuk ve bunların ise yalnızca 0,2'si kritik hastalığı olan çocuklar. Çin, covid-19 (corona virüsü) hastalığından ölen herhangi bir çocuk vakası bildirmedi.

Çocuklarda ve bebeklerde Corona virüsü

Bununla beraber yeni corona virüsün, yaş spektrumunun diğer ucunda yani özellikle yaşlılarda ölümcül olduğu kanıtladı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Çin'de 80 yaş üstü kişiler için ölüm oranı yaklaşık yüzde 21,9. Bununla birlikte 44.672 onaylı corona virüsü vakası üzerinde yapılan incelemeye göre 10 ila 39 yaşları arasında ölüm oranı kabaca yüzde 0,2'dir. Daha genç yaştaki hastalarda ise şiddetli belirtiler ve ölümler neredeyse yok.

Bu durum yeni corona virüs salgınının, genellikle çok genç ve çok yaşlılar için tehlikeli olan mevsimsel grip gibi virüslerden çok farklı olduğunu gösteriyor.

Bu tür virüs salgınlarında genellikle U şeklinde bir eğri görülür. U'nun bir ucunda bebekler ve küçük çocuklar, çünkü bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiştir ve diğer tarafında ise bağışıklık sistemleri zayıflayan yaşlı insanlar yer alır. Corona virüse bakıldığında U'nun bir tarafı tamamen eksik görünüyor. Konuyla ilgili diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

  1. Corona virüs aşısının bulunma süreci: Üretim, uygulanma ve yan etkiler
  2. Corona virüs hakkında sıkça sorulan sorular ve yanlış bilinen gerçekler
  3. Corona virüsü nedir? Belirtileri, tedavisi, önlemleri ve aşısı
  4. Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı?
  5. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
  6. Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı ölüm oranları
  7. AliExpress gibi Çin'den gelen kargolardan Corona virüsü bulaşabilir mi?
  8. Tarihin en ölümcül ve en yüksek ölüm oranına sahip virüs salgınları
  9. İspanyol gribi nedir? Tarihin en büyük virüs salgınının gerçekleri
İLGİLİ:  Asteroit nedir? Oluşumu, keşfi ve tarihi
Dünya genelinde çocuklar koronavirüsten etkilenmiyor
Dünya genelinde çocuklar koronavirüsten adeta etkilenmiyor

Araştırmacılar corona virüsün bebekler ve çocukları neredeyse es geçerek daha ziyade yaşlı insanlara bulaşmasının arkasındaki nedenleri anlamak istiyor. Bazıları belirtilerin şiddetinin kişilerin daha önce maruz kaldıkları hastalıklara bağlı olabileceğini düşünürken, diğerleri bağışıklık sistemimizin yaşla beraber uğradığı değişime işaret etmekte. Teoriler arasında yıllar içinde akciğerde biriken kirlenme dahi var.

Yaşlılar ve genç çocuklar arasındaki ayrımın belki de corona virüsün kendisiyle değil insanların akciğerlerindeki bir özellikle, diyabetle ve hatta hipertansiyonla ilgili olma ihtimali de mevcut. Zira az sayıda yeni doğan bebeğin ya da 7 yaşında çocuğun hipertansiyonu var.

İLGİLİ:  Kaç kişi Corona virüsten ölecek? Yaşa ve hastalığa bağlı Corona virüs ölüm oranları

Önceki corona salgınları gençleri, çocukları ve bebekleri es geçti

Önceki koronavirüs salgınları da gizemli bir şekilde genç insanlara bulaşmadı. 2002 yılındaki SARS salgını sırasında vefat eden 774 kişi arasında hiç çocuk ölümü yoktu. Benzer şekilde, 2012'den bu yana 858 insanı öldüren ölümcül MERS corona virüsünde az sayıda çocuk virüs belirtisi göstermiştir.

Bunun nedenini bulmak isteyen araştırmacılar yeni corona virüsün çok yakın bir kuzeni olan SARS'ı laboratuvar farelerine verdi. Laboratuvardaki bebek fareler enfeksiyondan etkilenmezken, yaşlı farelerin akciğerleri ve vücutları virüsle tahrip oldu. Yaşlı farelerdeki ölümün aslında bağışıklık sistemi zayıflığı ile ilgisi olmadığı, aksine bağışık sistemlerinin SARS corona virüsüne aşırı tepki verdiği öğrenildi.

Bağışıklık sisteminin bu aşırı tepkisi, yaşlı insanlardaki yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) ölümlerini açıklıyor olabilir. Zira yenidoğanlar, daha ileri yaş bebekler ve çocuklar, yetişkinlerden zayıf bağışıklık sistemine sahipler. Dolayısıyla corona virüse yakalansalar dahi ölüm oranları yetişkinlerden ve yaşlılardan çok daha az olmaktadır.

Fareler üzerinde yapılan deneyler corona virüse büyük ışık tutuyor
Fareler üzerinde yapılan deneyler corona virüse büyük ışık tutuyor

Covid-19 (Corona) neden bebeklere bulaşmıyor?

Bununla birlikte, insanların hala cevaplamak için mücadele ettikleri soru, bebek farelerin nasıl virüsten hiç etkilenmemesidir.

Bazı uzmanlar, çocukların her yıl havada dolaşan ve soğuk algınlığına neden olan dört hafif koronavirüsten birine çok fazla maruz kaldıklarını ve böylece çocukların bir tür güçlendirilmiş bağışıklık özelliği kazandıkları teorisini ortaya attı. Ancak bu argüman hakkında bazı şüpheler var. Çünkü yetişkinler de soğuk algınlığı yapan corona virüse yakalanmaktadır ve özellikle de beş yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri az gelişmiştir, bunun da onları daha az değil, daha çok savunmasız yapması gerekir.

İLGİLİ:  Corona virüsü nedir? Belirtileri, aşısı, tedavisi ve alınacak önlemler

Sonuç olarak, çocukların corona virüs bulaşma riskine daha az yatkın olmasının immünolojik değil mekanik bir durum olduğundan şüpheleniliyor. Çocukların vücudundaki veya akciğerlerindeki reseptörlerle ilgili bir özellik, virüsün kendini o konak insana bulaştırma yeteneğini etkiliyor olabilir.

Yeni koronavirüs hakkında hala öğrenilecek çok şey var. Yeni koronavirüsün tedavisine yardımcı olabilecek anti-viral ilaçları test eden bilim insanları şimdi tüm odağın yalnızca tedavi sunacak o aşıyı bulmak olduğunu belirtiyor.

Peki tüm bunlar göz önüne alındığında, corona virüs nedeniyle okulları kapatmak mantıklı mı?

Çocuklarda çok az corona virüs vakası bulunduğundan, okul çocuklarının enfekte olma ihtimalleri düşüktür. Yine de geçmişteki salgın hastalıklara bakıldığında (bkz. İspanyol Gribi) çocukların sık sık virüsün yayılmasında etkili oldukları görülüyor. Çocuklar virüsü ebeveynlerine, akrabalarına ve çevresine bulaştırabilirler.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.