Xiaomi Apple Watch'un yarı fiyatına sunduğu Mi Watch saatini açıkladı

xiaomi mi watch

Giyilebilir pazarda üst sıralarda yer almak için Apple ile rekabete giren Xiaomi bugün bu rekabeti bir üst seviyeye taşıdı. Çinli elektronik devi bu anlamda Apple Watch'a çarpıcı şekilde benzeyen ilk akıllı saati Mi Watch'u piyasaya sundu.

Xiaomi Mi Watch özellikleri resmileşti

Mi Watch, Apple Watch gibi bir yan düğmeye (Digital Crown) ve kare bir gövdeye sahip. Her zaman açık ekran, Google'ın Wear OS işletim sistemini temel alan MIUI arayüzü ve 1.78 inç büyüklüğünde bir AMOLED ekranı (326 ppi) var.

İLGİLİ:  Netflix'in kuruluş ve yükseliş hikayesi

Mat kaplamalı alüminyum alaşım metal gövdede ses kaydı ve arama yapmak için iki tarafta mikrofonlar ve müzik veya gelen aramaları dinlemek için solda bir hoparlör bulunuyor. Tek boyutta gelen Xiaomi Mi Watch'un (44mm) seramik arka kısmında şarj pimleri ve nabız sensörü bulunduğu söylendi.

Mi Watch, Qualcomm'un Snapdragon Wear 3100 4G yonga setini kullanıyor ve 1 GB RAM ve 8 GB depolama ile geliyor. İşlemci özellikleri tarafında 1.2GHz'de çalışan dört Cortex A7 çekirdeği var. Akıllı saat eSIM desteği ile hücresel bağlantı, Wi-Fi, GPS, Bluetooth ve NFC sunuyor. Xiaomi Mi Watch'un pil ömrü hücresel bağlantıda 36 saat olarak açıklandı.

İLGİLİ:  İşaret dili çevirici yalnızca bir parmak boyutunda
Xiaomi Mi Watch özellikleri ve fiyatı duyuruldu
Xiaomi Mi Watch

Mi Watch kullanıcıların uyku düzenlerini, yüzerken, bisiklete binerken ve koşarkenki performanslarını izleyebiliyor ve kalp atışlarını ölçebiliyor. Xiaomi bu akıllı saatte XiaoAI asistanını sunmakta.

Xiaomi Mi Watch fiyatı belli oldu

Mi Watch'un satış fiyatı 185 dolar olarak açıklandı. Henüz Türkiye gibi diğer pazarlara gelip gelmeyeceği belirtilmedi ancak Xiaomi'nin ürünlerini uluslararası pazarlarda satışa sunmayı sevdiği biliniyor.

Xiaomi'nin yeni akıllı saati tek boyuta sahip ancak tek versiyona sahip değil. Mi Watch'un bir de safir cam ve paslanmaz çelik gövdeli bir diğer sürümü daha olacak. Ancak bu sürümün fiyatının 185 dolar yerine 285 dolar olacağı belirtildi.

İLGİLİ:  Kampüse yemek taşıyan robot alev aldı

Şirket 2010'da kurulması itibariyle yeni olsa da aslında bir süredir giyilebilir pazarda da rekabet etmekteydi. 25 dolar altına konumlandırılan fitness tracker ürünleri ile bugün devasa bir popülariteye sahip.

Piyasaya girdiği ilk yıllarda Apple iPhone'ları bire bir klonlarken bugün cihazları büyük ölçüde özgünlük kazanmış durumda. Mi Watch'ta ucuz bir Apple Watch kopyası ancak malzeme kalitesi olarak ucuz olduğu söylenemez. Daha çok Apple Watch'un pahalı olduğu söylenebilir.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.