Uçan motosiklet üretiliyor: JetPack ilk uçan motosikleti yapmak için 2 milyon $ topladı

uçan motosiklet

Uçan araba fikri yeterince iyi, peki ya uçan motosikletlere ne demeli? ABD merkezli girişim destekleme şirketi YC tarafından arka çıkılan ​​JetPack Aviation en çok Star Wars hayranlarının takdir edeceği bir isim olan "Speeder" adlı uçan motosikletini üretmeye çok yakın. Tek kişilik bir hava taşıtı olarak tasarlanan bu uçan motosikletin ilk işlevsel prototipi geliştirilmek üzere. Prototipin üretilmesi için Draper Associates, Skype kurucu ortağı Jaan Tallinn, YC ve Catheis Ventures bir araya geldi ve JetPack'e ihtiyacı olan finans desteğini sağladı. Melek yatırımcılar toplamda 2 milyon doları bir araya getirdiler.

JetPack Mart ayında hem otopilot hem de tam otonom şekilde kullanılabilen ve tam stabil uçuş sağlayan Speeder için planlarını açıklamıştı. Dikey kalkış ve iniş yapabilen uçan motosiklet teoride 180 kilometre tepe hıza ulaşabiliyor. Diğer pek çok VTOL tasarıma ve helikoptere kıyasla açık rotor sistemleri bulunmuyor ve bu da daha güvenli uçuş ve kullanım sağlıyor. Şirket uçan motosikletinin 5 dakikadan daha kısa bir sürede yakıt deposunu tamamen doldurabildiğini belirtiyor; bu süre elektrikli araçların depo doldurma hızlarına kıyasla belirgin oranda daha kısa.

Speeder isimli bu uçan motosiklet JetPack'in ilk hava taşıtı değil: CEO ve kurucu David Mayman bundan önce gerçek bir jetpack tasarlamıştı. Mayman, bu tek kişilik hava jetpack'ini defalarca kez kullandı ve FAA tarafından da onay aldı. Ayrıca kısa mesafeli asker taşımacılıkta kullanılmak üzere ABD Deniz Kuvvetleri Özel Güçleri ile CARADA anlaşması imzaladı. Jetpack bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen pek çok özelliğe de sahip; bir el çantası büyüklüğünde olması ve 45 km hıza ulaşması gibi.

İLGİLİ:  VeChain, Walmart'a blockchain altyapısı sağlayacak

Kullanım alanları belirlendi

Uçan motosikleti için aldığı 2 milyon dolarlık desteğin ardından konuşan CEO Mayman, bu miktarın tüm modelleme tasarımları da dahil olmak üzere ilk gerçek boyutlu uçan motosiklet prototipinin yapımı için yeterli olacağını belirtti. Halihazırda su üstünde kilometrelerce uçmayı başarmış biri gerçekten de bu iş için en doğru kişi gibi görünüyor.

Speeder'ın diğer VTOL tasarımlarına kıyasla daha heyecan verici görünmesinin nedenlerinden biri de batarya tabanlı uçuş sistemlerinden ziyade türbin tahrikine dayanıyor olması. Zira Mayman'ın görüşüne göre elektrikle çalışan çoğu VTOL'ün gerçekten pratik olması için mevcut batarya enerji yoğunluğunun çok büyük oranda artması gerek. Bunun için gereken en iyimser zaman çizelgesi 5 ila 10 yıl olarak belirlenmiş. Speeder ise çok daha kısa bir sürede acil servislerde ve askeriyede hızlı kargo taşımacılığı yapabilecek (tüketici pazarına girmeden önceki planlanan ilk kullanım alanı). Peki siz bu uçan motosiklet fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?

İLGİLİ:  2019'da çıkacak oyunlar belli oldu

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.