Robot arılar geliştirildi ve sınırsız kullanım potansiyeline sahipler

robot arı

Böcek büyüklüğünde uçan robotlar yapmak robot bilimini en çok zorlayan konular arasında yer alıyor. Gerçeğine yakın dört kanatlı robotlar fazla ağır olurken iki kanatlı olanları da dengeli uçuş yapamıyor. Ancak araştırmacılar pes etmiş değil ve şimdi de Harvard'dan bir ekip RoboBee adında yeni bir tasarımla ortaya çıktı. Robot arı sahip olduğu yumuşak, yapay kasları (aktüatörler) sayesinde uçarken duvara çarptığında hasar almıyor.

Robot arılar sınırsız kullanım alanları sunuyor

RoboBee bu sayede diğer robot arılarla çarpıştığında dahi hasar belirtisi göstermiyor. Söz konusu maddeden yapılmış uçan böcek robotlar daha önce de vardı ancak bu örnek güç yoğunluğu ve dengeli uçuş anlamında şu ana kadarki en iyisi — tabii henüz çılgınca uçmuyor. Araştırmacıların burada yaptığı numara rafine edilmiş materyallerle güç yoğunluğunu artırmak olmuş.

İLGİLİ:  Otomatların tarihi: Robotların ilk örnekleri
arı robotlar
Kullanılan aktüatör sayısına göre boyutlar 2 cm ile 1 cm arasında değişiyor

Aktüatörler, elektrik alan altında deforme olan ve iyi yalıtım özelliklerine sahip dielektrik elastomerler ile yapılır. Artırılmış elektrot iletkenlikleri robot arının, bu boyuttaki diğer robotlarda bulunan sert aktüatörlerle aynı 500 Hz'de çalışmasını sağlıyor. Montajı ve değiştirilmesi de kolaylar. Böylece daha karmaşık görevleri yerine getirmeleri için daha fazla kanat ve aktüatörle donatılabiliyorlar. En kontrollü uçuş dört aktüatör ve sekiz kanat kullanan modelle elde edilmiş

Robot arılar arama kurtarmada görev alacak

Geleneksel büyük ebatlı robotlara kıyasla küçük robot teknolojisi hala yeterince verimli değil. Araştırmacılar robot arıları geliştirmeye devam etmeyi planlıyor ve sonunda satmak istiyorlar. Eğer bunun başarırlarsa ortada sayısız kullanım alanı olacak. Harvard, robotların ilk olarak enkaz altında kalanları kurtarmada görev alabileceğini düşünüyor.

İLGİLİ:  Diablo 4 resmi olarak duyuruldu

Robot arı fikri uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir proje. Bundan önce Bee+ ortaya çıkmış ve 8.5 gram ağırlığında bir prototipin uçması sağlanmıştı. Robot yalnızca bir bozuk para büyüklüğünde olsa da hala gerçek arılardan daha iri ve ağırdı. Arama kurtarma görevlerinin yanında nihai amaç çok dar alanlardan geçecek bu robotlarla taşımacılık yapmak olacak.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.