Rapor: Huawei'in ABD'deki ticaret yasağı "çok kısa bir süre içinde" kalkıyor

Huawei'e Google hizmetlerinin yeniden telefonlarında kullanabilmesi ile ilgili güçlü bir umut verildi. Bu umut ışığı ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross'tan geliyor. Ross Bloomberg'e "Phase One" ticaret anlaşmasının sonuçlandırılıp Kasım ayında imzalanacağını söyledi. Ross, ticari anlaşmanın tamamlanmaya yakın olduğunu öne sürerek, lisansların "çok kısa bir süre içinde çıkacağını" sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Sekreteri, beklenenden fazla yaklaşık 260 başvuru olduğunu belirtiyor. Ayrıca ABD'nin "bunlardan birkaçı" için söz konusu izinleri onaylayacağını da ekliyor. Fakat, özellikle Huawei'den bahsedilmese de, işler bu aşamaya geldiğine göre bu izinlerin içinde mutlaka Huawei'de yer alacaktır.

Google'ın desteğine sahip olmamak, Huawei'in ana sorunu haline gelmişti. Şirket, Google'ın hizmetlerini cihazlarına önceden yükleyemediğinden, çok ihtiyaç duyulan Android uygulamalarını içeren Google Play Store dahil tüm Google uygulamalarına erişimi kaybetti.

İlk başta, ARM'in ve Google'ın desteğinin olmaması Huawei'in en büyük sorunu gibiydi ancak İngiltere merkezli ARM, Huawei'i desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Böylece Huawei önemli bir sorunu listesinden çıkardı.

Huawei'in yöneticileri birkaç kez, Google hizmetlerinin eksikliğinin şirket için en büyük sorun olduğunu belirtmişti. Huawei bir alternatif sistem geliştiriyor olsa da, bunu markete kabul ettirmesi yıllarca sürebilir.

İLGİLİ:  Kendi kendine şarj olan kalp pili icat edildi

Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biridir ve böyle bir şirketi kaybetmek Google ve Android işletim sistemi üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Bu yüzden Google bunun yaşanmamasından emin olmak için çok çalışıyor. Google, esas olarak ABD ile Çin arasındaki sorunlar nedeniyle Huawei desteğini kesmek zorunda kaldı.

Huawei için bu yasak ne kadar uzun sürerse, yani Google'ın hizmetleri engellenmeye devam edilirse, durum onlar için bir o kadar kötü bir hal alacaktır. Örneğin Mate 30 ve Mate 30 Pro amiral gemisi akıllı telefonların küresel piyasaya sürülmesi bu tür sorunlar nedeniyle ertelendi.

İLGİLİ:  Kripto madenciliği yapan ve yüksek kaynak tüketen reklamlar kalkıyor

Huawei, son zamanlarda satışlar açısından en başarılı akıllı telefon üreticisiydi. Şirket bazı rekorları kırmayı başarsa da gelecek yıl boyunca Google hizmetleri olmadan üretime devam ederse bu muhtemelen en azından Çin dışındaki market payına büyük bir darbe vurabilir.

"Phase One"ın sonuçlanmasının Huawei'i etkileyip etkilemeyeceği hala net değil. Huawei, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi ve Samsung ve Apple üzerindeki baskıyı özellikle 2019 başlarında artırmıştı.