LG OLED TV'lerine Nvidia G-Sync güncellemesi yolluyor

g-sync oled tv lg oyun

LG geçtiğimiz eylül ayında Nvidia'nın G-Sync teknolojisini 2019 OLED TV modellerine getireceğini söylemişti. Şirket şimdi özelliği ürün yazılımı güncellemesi ile yolladığını resmen bildirdi. G-Sync çalıştıracak LG TV'ler arasında 65 inç ve 55 inç E9 OLED TV'ler, 77, 65 ve 55 inç C9 modelleri ve 65 ile 55 inç B9 modelleri var. G-Sync güncellemesi bu hafta ilk önce Kuzey Amerika'daki televizyonlara ulaşacak. Türkiye dahil dünyanın geri kalanındaki cihazlara ise yıl sonuna kadar yollanmış olacak.

İLGİLİ:  Hepsi bir arada masa PC sizi kablo karmaşasından kurtarıyor

LG OLED TV'lerde G-Sync ne işe yarıyor?

G-Sync güncellemesi bu haftanın başlarında sürpriz bir şekilde 55 inç LG C9 OLED TV için yayımlanmıştı. LG, OLED TV'nizde G-Sync teknolojisini kullanmak için en az GeForce GTX 16 serisi grafik kartları öneriyor. Özellikle 4K'ya çıkan çözünürlüklerde en az RTX 20 kartlara yönelmek gerekebilir.

lg g-sync oled tv
G-Sync OLED TV'leri oyun monitörüne dönüştürüyor

G-Sync oyun monitörlerine özel olarak sunulan bir teknoloji. AMD'nin FreeSync'i ile aynı amaca hizmet ediyor. Yüksek kare hızlarında ortaya çıkan kırılmaları önleyerek dikkat dağıtmayan daha akıcı görüntüler elde etmenizi sağlıyor. Bu özellikle LG TV'ler bir tür oyun monitörüne dönüşmüş oluyorlar. Ancak özelliğin gerçek bir G-Sync deneyimi sunmadığını belirtelim.

İLGİLİ:  Xiaomi Apple Watch'un yarı fiyatına sunduğu Mi Watch saatini açıkladı

Aslında gerçek bir G-Sync değil

Zira G-Sync için monitöre G-Sync çipi yerleştirilmiş olması gerekiyor. LG TV'ler bu çipe sahip olmadığına göre aslında karşınızda çipsiz çalışabilen AMD'nin FreeSync teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. FreeSync açık kaynak bir teknoloji olduğundan istenilen her ekrana uygulanabiliyor. Daha spesifik olarak belirtirsek, Nvidia buna VESA adaptive sync ve AMD ise FreeSync diyor ancak aslında aynı teknolojiler.

Nvidia ilk kez ocak ayında düzenlenen CES 2019'da rakibi AMD'nin FreeSync monitörlerini desteklemeye başlayacağını açıklamıştı. Yalnızca "G-Sync uyumlu" olarak nitelendirdiği FreeSync monitörler için sürücüler sunacağını da eklemişti. Şirket bu amaçla başlangıçta 400 FreeSync monitörden sadece bir düzine kadarına sürücü yolladı. Rakamlar son aylarda artmaya devam ediyor ve şimdi televizyonlar da bu eğlenceye dahil olmaya başladı.

İLGİLİ:  260 adet 55 inç LG TV ile görsel şölen oluşturuldu

Sonuç olarak başta yüksek fiyatlardan G-Sync çipler satan Nvidia sonunda rakibinin aynı işi yapan ancak ücretsiz olan açık kaynak çözümüne yenildi denebilir.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.