Google Chrome kullanıcıları yavaş web sitelerine karşı uyaracak

Google yayımladığı yeni bir makalede Chrome tarayıcısının artık kullanıcıları yavaş web sitelerine karşı uyaracağını açıkladı. Google bu hamleyle yayıncıları sitelerini hızlandırmaya davet ediyor. Bunun yanında Google ayrıca artık arama sonuçlarının üzerinde bir bilgi menüsü gösterecek ve kullanıcılara tıklayacakları web sitesinin yavaş açılacağını bildirecek. Teknoloji şirketi burada amaçlarının hızlı web sitelerini ödüllendirmek olduğunu söylüyor. Bunun bütçesi kısıtlı web sitelerine etkisini gözlemlemek ilginç olacak.

Google site sahiplerinin sitelerini hızlandırmasını istiyor

Google'ın açıklamasına göre görüntülenecek olan bilgi rozetinin amacı hızlı siteleri "ödüllendirmek" ve yavaş siteleri ise kullanıcılara daha fazla değer sağlamaları için uyarmak. Rozet ilk olarak Chrome tarayıcısında gösterilecek. Bununla birlikte şirket "ödül"ün tam olarak ne olacağını belirtmedi. Hızlı açılan sitelerde bağlantının altında yeşil çubuk yer alacak.

İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?

Google, yavaş açılan web sitelerinde gösterilecek olan rozetin neye benzediğini paylaştı:

Google Chrome kullanıcıları yavaş web sitelerine karşı uyaracak
Hızlı siteler yeşil çubukla, yavaş siteler ise uyarı işaretiyle gösteriliyor

Uzmanlar bu hamlenin kullanıcıları yavaş açılacak siteleri ziyaret etmemeye iteceğini ve bu durumun sonuçlarının söz konusu siteler için ağır olacağını düşünüyor. Zira Chrome bugün tarayıcı pazarının büyük kısmına hakim durumda. Kullanıcılar hızlı siteleri ziyaret etmek adına yavaş sitelere ait arama sonuçlarına tıklamamaya başlayabilir.

Google hızlı siteleri nasıl ödüllendirecek?

Ödül kısmına dönersek, Google makalenin başında bahsettiği ödül sistemini şöyle açıklıyor:

"Web'in daha iyisini yapabileceğini düşünüyoruz ve kullanıcıların bir sitenin ne zaman yavaş yüklenebileceğini anlamalarına yardımcı olarak, hızlı deneyimler sunan siteleri ödüllendirmek istiyoruz."

İLGİLİ:  Bir büyük Twitch yayıncısı daha Mixer'a geçti

Nesnel olarak yeşil çubuk bir ödül olarak neredeyse nitelendirilemez. Bu anlamda Google belki de hızlı siteleri arama sonuçlarında yavaş sitelerin daha üstünde göstererek ödüllendirmeyi amaçlıyor olabilir.

Yakın gelecekte yavaş yüklenen sayfaların Google arama sonuçlarında çıkması daha zor hale gelebilir. Bu da büyük balık küçük balığı yer cümlesini hatırlatıyor ve Google'ın geniş bütçeli siteleri dar bütçeli siteler karşısında geride bırakmak istediğini gösteriyor.

Google'ın resmi duyurusunu buradan okuyabilirsiniz.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.