Facebook logo değiştirdi ve geçmişin izlerini unutturmak istiyor

facebook yeni logo

Söylentiler doğru çıktı, Facebook yeniden markalaşma yoluna giderek logosunu değiştirme kararı aldı. Facebook şirketi bu yolla kendisini alt uygulamalarından net bir şekilde ayırt etmeyi amaçlıyor. Yeni logo bu anlamda herhangi bir ikona sahip değil. Dolayısıyla logo hakkında söylenecek fazla bir şey de yok, zira sade (modern görünümlü) bir yazı tipi ile yazılmış tek bir "Facebook" ifadesinden ibaret. Ne var ki yeni logo Instagram, WhatsApp, Oculus ve benzer ürünlerin üzerinde gösterildiğinde şirketin bir üst kuruluş olduğu izlenimini daha iyi yansıtıyor.

Yapılan açıklamaya göre Facebook uygulamasında eski logo gösterilmeye devam edecek. Kuruluşun benimsediği yeni tasarım stiline geçilmeyecek. Yeni logonun önümüzdeki haftalardan itibaren tüm uygulamalara yayılması planlanıyor. Burada daha ziyade kozmetik bir değişim söz konusu ve bu değişim ihtiyaçtan ziyade marka algısını yenileme amacıyla yapılmış gibi görünüyor. Zira WhatsApp, Instagram ve Facebook uygulamaları arasındaki işlevsel farklılık halihazırda yıllar öncesinden oturmuş durumda.

Logo değişikliği yeterli olacak mı?

Yeni Facebook logosu
Yeni Facebook logosu

Facebook'un logo değişikliği şüphesiz platformun yayımlamaya devam ettiği yanlış bilgilendirici politik reklamlar, gizlilik sorunları ve hazırladığı kripto paranın finansal etkilerini gizlemek için yeterli olmayacak. Bu bilgi ışığında Facebook'un yeni logo hamlesi sadece dikkat dağıtmaktan başka bir işe yaramayacak gibi görünüyor. Yine de firmanın son zamanlarda yaptığı en geniş çaplı değişiklik olduğu söylenebilir.

İLGİLİ:  Facebook siz akışı kaydırırken gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

Logo WhatsApp, Instagram ve Messenger uygulamalarında "from Facebook" ifadesiyle görüntülenecek. Bunun yanında Facebook Business web sitesinin de yenileneceği söylenmiş.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.