Diablo 4 internetsiz oynanmayacak, peki ama neden?

diablo 4 logo mini

Geçtiğimiz günlerde duyurulan ve herkesi şaşırtan Diablo 4 hakkında bazı yeni haberler ortaya çıktı. Görünüşe göre Diablo 4 internetsiz oynanmayacak. Hangi oyun modunu tercih ederseniz edin her zaman internete bağlı olmanız gerekecek; tek başına (solo) oynarken dahi sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duyulacak. Peki Blizzard ve Diablo ekibi bununla neyi amaçlıyor?

Diablo 4 neden internet bağlantısı gerektirecek?

Aslında oyuncular buna Diablo 3'ten alışık olmalı. Zira Diablo 3 de yalnızca internet bağlantısıyla oynanıyor ve bağlantınız koptuğunda oyun seansınız da yarıda kesiliyordu. Bazı kesim bunu DRM (Dijital Haklar Koruması) olarak düşünse de aslında öyle değil (tıpkı Diablo 3'ün yalnızca Battle.net üzerinden oynanmasında olmaması gibi).

İLGİLİ:  Blizzard açıkladı: Diablo 4 ne zaman çıkış yapacak?

Diablo 3 hem online hem de offline modlara sahipti ancak offline modda dahi düşürülen bir eşyanın yerel bilgisayarınızda değil Blizzard veri tabanında saklanması gerekli. Aksi halde güç kesintisi, donanım arızası ya da benzer durumlarda kayıt dosyalarınızın kaybolması o eşyaların da kaybolması anlamına geliyor. Bu hikaye bazlı oyunlarda sık sık yaşanan bir durum. Ancak Diablo bundan farklı.

Diablo 4 tüm platformlarda online oynanacak

Diablo 4'te bu anlamda aynı olacak. Diablo 4'teki karakterinizi farklı bilgisayarlarda oynamaya devam edebilmek ve beklenmedik nedenlerle ilerlemenizi kaybetmemek istiyorsanız internete bağlı olmak aslında iyi bir özellik. Aksi halde birçok oyuncu bundan şikayet edecekti. Evet, başta rahatsızlık unsuru gibi görünen internete bağlı olma zorunluluğu aslında oldukça iyi bir fikir.

İLGİLİ:  Bitcoin hack'lenebilir mi? Ne kadar güvenlidir?

Diablo 4 hem PC hem de Xbox One ve PlayStation 4'te online oynanacak. Böylece Diablo 3'te olduğu gibi oyuncular karakterlerine istedikleri sistemden aynı eşyalar ve ilerlemeyle erişebilecek ve veri kaybından endişe etmeleri gerekmeyecek. Tek başına oynanan solo modda dahi çevrimiçi olma gerekliliği önemli görünüyor. Tabii işin hack boyutu da var. Basit Hex düzenlemeleri ile bir karakterin kolayca Legendary eşyalarla donatılmasını görmek istemezsiniz.

Ne zaman çıkış yapacak?

Serinin dördüncü oyununda oyuncular baş kötü Lilith ile karşılaşıyor. Şu anda yapım için belirlenmiş bir çıkış tarihi yok. Bununla birlikte geliştiriciler kısa zamanda gelmeyeceğinin altını çizdi. Erken geliştirme aşamasında olan oyunun ne zaman çıkış yapacağına dair burada bazı tecrübeli tahminler bulabilirsiniz. Ayrıca Druid sınıfıyla ilgili ilginç hikayeyi okumayı unutmayın.

İLGİLİ:  Arabalarda kör nokta problemini çözen genç kız 25 bin dolar ödül aldı