Astronotlar karanlık madde deneyini onarmak için uzay yürüyüşüne çıktı

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan iki astronot geçtiğimiz saatlerde önemli bir görevi yerine getirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışına, uzay yürüyüşüne çıktılar. İkili, sürmekte olan karanlık madde deneyindeki bir arızayı gidermek için bu görevi üstlendi. Onarım sürecinin tamamı NASA tarafından kaydedildi ve YouTube'da paylaşıldı.

Karanlık madde deneyindeki arıza uzay yürüyüşünü gerektirdi

Uluslararası Uzay İstasyonun'da uzay yürüyüşleri nispeten sık yapılıyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda yalnızca kadın astronotlardan oluşan tarihi bir girişime imza atıldı. Bununla birlikte bugün gerçekleşen tamir işlemi NASA'ya göre Hubble onarım görevinden bu yana yapılmış en karmaşık uzay yürüyüşü oldu. NASA'nın sözünü ettiği Hubble tamiri on yıl önce gerçeklemişti.

İLGİLİ:  Facebook, insanları ''yüz tanımaya'' görünmez hale getirecek bir algoritma geliştirdi

Astronotlar bu yeni görevlerinde evrenin kütlesinin çoğunu oluşturan, ancak dolaylı olarak gözlemlenebilen karanlık madde avına ilişkin heyecan verici bir deneydeki kritik arızayı giderdiler. Bu uzay yürüyüşü tamirinin merkezindeki kritik ekipman on yıl gibi bir sürede geliştirilen Alfa Manyetik Spektrometre (AMS) adını taşıyor. Spektrometre 2011'deki ikinci son uzay mekiği uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) getirildi.

Karanlık madde deneyinden sorumlu dedektörün onarım videosu

AMS bir parçacık dedektörü ve istasyonun gövdesine monte ediliş durumda. Kendisi kozmik ışın olarak bilinen uzaydaki yüksek enerjili parçacıkları ölçüyor. Antimaddenin elektron karşıtı olan pozitronu tespit eden birkaç deneyden biri. Kozmik ışınlardaki bu ekstra pozitronların nereden geldiği hala aydınlatılmış değil. Bilim adamları ya yakındaki bir nötron yıldızından kaynaklandıklarını ya da karanlık madde gibi daha egzotik bir gerçeğe işaret ettiklerini düşünüyor.

İLGİLİ:  Pokémon GO koleksiyonunu Nintendo Switch'e aktarmak

AMS verilerini kullanarak yapılan araştırmaların, bir süre önce Çin'in "Maymun Kral" lakaplı DAMPE uydusu ile gözlemlenen yüksek enerjili antimaddedeki ani düşüşe açıklama getirmesi de ümit ediliyor.

AMS antimadde bulmayı amaçlıyor

AMS ayrıca antimadde bulmayı da amaçlıyor, en önemlisi de helyum çekirdeğinin antimadde karşıtlığı bulmak isteniyor. Kozmik ışınlar bu çekirdeği üretemiyor; bu, da evrende başka bir yerde doğmuş olabileceklerini gösteriyor. Bilim adamlarına göre böyle bir yer çoğunlukla antimaddeden oluşmuş bir galaksi olabilir. Birçok isim henüz evrendeki bu alanların varlığından kuşku duymakta.

İLGİLİ:  Ford sürücüsüz arabaları gerçekte ne kadar başarılı?

Antimadde deneyini yürütmeye devam eden AMS'in bugünkü formu ilk kez uzay istasyonuna yerleştirildiğinden bu yana gitgide kötüleşti. NASA'nın açıklamasına göre dört soğutma sıvısı pompasından üçü arıza yaptı. Bugün uzay yürüyüşü pompaları değiştirmek ve soğutma sıvısını doldurmak için planlanan dört veya beş tamir girişiminden ilki oldu. Uzay tamiri başarısız olsa bile, AMS bilim adamlarının kozmik ışınlara dair bilgisini genişletecek ve nasıl çalıştıklarını anlamalarını sağlayacak.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.