Akıllı hoparlöre tutulan lazer hırsıza kapıyı açıp, arabayı çalıştırabiliyor

akıllı ev cihazı hırsız lazer

Akıllı ev cihazları son yılların popüler teknoloji ürünleri arasında yer alıyor. Henüz her evde yoklar ancak istatistikler bunun fazla uzun zaman almayacağını gösteriyor. Akıllı hoparlörler en popüler seçeneklerden biri ve son araştırmalara göre diğer akıllı ürünler gibi lazer ışınlarına karşı bazı ciddi zaaflara sahipler. iPhone'un Siri asistanı gibi akıllı telefonlardaki sanal asistanlar da bu zaafa dahil.

Araştırmacılar akıllı cihazlar konusunda uyarıyor

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılara göre akıllı ev cihazları ve buna benzer diğer akıllı ev ürünleri lazer kalemlere karşı önemli zaaflara sahip. Bulgulara göre, senaryoda bir hırsız elindeki lazer kalemi pencereden görünen Amazon Echo gibi bir akıllı hoparlöre tutarak evin kapısını açtırabiliyor ve başka bir lazerle Alexa'ya arabayı çalıştırmasını söyleyebiliyor.

İLGİLİ:  Google'ın BERT güncellemesi nedir? Arama sonuçları değişiyor

Japonya'dan bir başka grupla bir araya gelen Michigan Üniversitesi araştırma ekibi, tam da bu korkutucu senaryoyu test etti. Testlerin tümünde modern akıllı cihazlar lazer yardımıyla manipüle edildiler. Lazer tutulan cihazlar bazen bir futbol sahası uzaklıktaydı.

Akıllı cihazlar neden lazere yeniliyor?

Burada keşfedilen açık, bu teknolojik cihazlardaki mikrofonların yalnızca sese değil ışığa da duyarlı olmasıydı. Işık huzmesinin yoğunluğunu değiştirerek oluşturulan elektrik sinyali, araştırmacıların (veya saldırganların) cihazlardaki mikrofonları kandırarak sanki gerçek bir ses duyuyorlarmış gibi elektrik sinyali üretmelerini sağlıyor.

Başka bir deyişle, sesinizdeki ses dalgalarını algılayan dahili mikrofonlar odaklanmış ışığa da tepki veriyorlar, yani lazere.

İLGİLİ:  Minecraft'ı tarayıcıda oynamak artık mümkün
Ekibin konuyla ilgili hazırladığı açıklayıcı video

Lazer modülatörünü kullanan bir hacker evdekilerin sesini cihaza komut verirken kaydedebiliyor, ardından ışık huzmesini sesteki desenleri taklit eden atımlara dönüştürüyor. Işık bir kez akıllı cihaza tutulduğunda cihaz buna sanki ev sahibi konuşmuş gibi tepki veriyor.

Daha da kötüsü araştırmacılar Amazon gibi mağazalarda kolayca bulunan donanımlarla aynı cihazları 110 metreden kandırabildiklerini buldu.

Ekip Amazon, Apple ve Google'ı söz konusu güvenlik açıkları hakkında bilgilendirdiğini belirtti. Henüz markalardan herhangi bir açıklama gelmedi. Şu anda yapılabilecek en iyi şey akıllı hoparlör gibi ev ürünlerini hırsızların pencere gibi açıklıklardan göremeyecekleri şekilde yerleştirmek olacaktır.

İLGİLİ:  Pokémon GO PvP modu resmen duyuruldu

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.