ABD, Huawei'in ticaret lisansını uzatma kararı aldı

ABD, Huawei'in ticaret lisansını uzatma kararı aldı

Trump yönetimi ABD şirketlerinin Çin'li Huawei Technologies Co Ltd. ile iş yapmalarına izin veren iki haftalık bir lisans iznini uygulamaya koymak üzere. Haberlere göre bu lisans uzatma kararı Trump ile Çin arasındaki ticaret savaşının yeni bir rotaya saptığının göstergesi olabilir.

ABD, Huawei'in ticaret lisansını uzatıyor

ABD'li şirketler ile Huawei arasındaki lisans anlaşmasının yaklaşık iki hafta kadar uzatılması, önceki 90 günlük uzatmaya kıyasla çok daha kısa ancak bilgilere göre daha uzun bir uzatma döneminin uygulamaya konulması da planlanıyor. Teknoloji devinin ABD'li şirketler ile çalışmasın önündeki engelin hala kaldırılmaması Çin'in Trump'ın isteklerine diretmesinin sonucu olarak yorumlanıyor.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /1820–1825/ Missouri uzlaşması, Yunan İsyanı, Monroe Doktrini, Meksika'nın bağımsızlığı

Dünyanın en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden Huawei "ulusal güvenlik endişeleri" gerekçesiyle bu Mayıs ayında ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmıştı. Ancak ABD Ticaret Departmanı kısa bir süre sonra birçoğu kırsal bölgelerde yaşayan Amerikan halkının ağ iletişiminin kesintiye uğramaması için Huawei'in bir miktar daha ABD malı almasına izin vermişti.

İki haftalık uzatma kararı önceki lisans uzatmasının sona erdiği önümüzdeki pazartesi günü duyurulacak. Teknoloji devinin tekrar ABD'li şirketlerle çalışmasına izin verecek olan bu karar resmi olarak halka açıklanmadı.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ağı ekipmanı üreticisi Huawei'in sözcüsü şirketinin henüz spekülasyonlarla ilgili olarak yorumda bulunmadığını belirtti.

Ticaret sekreteri Wilbur Ross geçtiğimiz günlerde Fox Business Network'te söz alarak kırsal kesime hizmet veren şirketlerin halihazırda pek çok sorun yaşadığını, 3G ve 4G şebekeleriyle ilgili problemlerin çözülmesi adına Huawei'ye geçici lisans izni verildiğini belirtti.

ABD ile Huawei arasındaki ticaret savaşı bir yıldan uzun bir zaman önce başladı. Anlaşmazlığın temelinde ABD ile Çin arasındaki tartışmalar yatıyor. ABD bu amaçla Huawei'in ABD'nin ulusal güvenliğine veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunduğuna dair karar verdi. Huawei ise suçlamaların kanıtsız ve dolayısıyla asılsız olduğunu defalarca tekrarladı.

İLGİLİ:  Yapay zeka profesyonel StarCraft oyuncusunu yendi

Bir ABD başsavcısı geçtiğimiz perşembe günü Huawei ve ZTE'nin "güvenilemez" olduğu kararını verdi. Böylece ABD'nin kırsal alandaki kablosuz operatörlerinin 8.5 milyar dolarlık devlet fonundan yararlanarak Çinli Huawei ve ZTE'den ekipman alması yasaklanmış oldu. ABD'li şirketlerin Çinli telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmaları halihazırda yasaklı.

Ticaret Departmanı, ABD'li şirketlerin Huawei'ye bileşen satmalarına izin veren bireysel lisanslamaya dair bugüne dek 200'den fazla istek almış durumda. Ticaret Departmanı henüz bu ihtimali değerlendirme aşamasında.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.