Kripto madenciliği yapan ve yüksek kaynak tüketen reklamlar kalkıyor

chrome kripto reklamları kalkıyor

Google büyük oranda reklam geliriyle ilerleyen bir şirket olmasına rağmen popüler tarayıcısı Chrome için oldukça cömert bir işe imza atıyor. Şirket kripto madenciliği reklamlarını ve de yüksek sistem kaynağı tüketen diğer benzer reklamları artık engelleyeceğini açıkladı. Google'ın buradaki amacı kötü niyetli reklamları olabildiğince azaltarak kullanıcıların gösterilen reklamlara olan güvenini artırmak. Ve konu reklamlar olduğunda kullanıcılar en çok CPU'ya yüklenen ve bilgisayarlarını ya da telefonlarını yavaşlatan, pil ömürlerini azaltan örneklerden hoşnut değil. Chrome şimdi bu reklamların yüklenmesini önleyecek.

İLGİLİ:  TV reklamları makine öğrenme ile daha etkili hale getiriliyor

Chrome'da işlemciye yük bindiren ağır reklamlar engellenecek

Reklamlar kendi başlarına ne iyi ne de kötüler ancak bazı kimselerin uygulamaları ve teknolojileri onları kullanıcıya değil reklam verene de zarar veren araçlar haline getirdi. Reklam engelleyiciler bunun başlıca örneği. Bu eklentiler Google'ın ve web sitelerinin görmenizi istediği uygun reklamlar dahil her şeyi fark edilmeden ortadan kaldırıyor. Google insanları reklamlarla daha barışık hale getirmek için elinden geleni yapmakta.

Google, son güncellemelerinde bu tarz kötü niyetlere sahip reklamların engellenmesi için bir takım özellikler ekledi. Siteler arası izleme özelliğine sahip olanlar bunlar arasında. Şimdiki hamlesi ise sistem kaynağını yoğun şekilde kullanan videoları ve yeni web site malware'i olan kripto madenciliği yapan reklamları kaldıracak.

İLGİLİ:  Google Chrome kullanıcıları yavaş web sitelerine karşı uyaracak

Kapatılamayan video reklamlar birinci sırada

Özellikle kripto madenciliği yapan reklamların siteyi ziyaret eden kişiye zarardan başka bir şey sağlamıyor. Bu problem ilk başta Opera gibi tarayıcı geliştiricilerin dikkatini çekti. Reklam engelleyiciler ile gelirlerinde kayıp yaşayan siteler çaresiz şekilde bu uygulamalara yönelebiliyor ancak kripto madenciliği reklamları ziyaretçilerin sistemlerine hiç iyilik yapmıyor.

Chrome 80'in kanarya (Canary) sürümünden başlayarak, kullanıcılar bu tür ağır reklamları otomatik olarak engelleme seçeneğine sahip olacak. Bu özelliğin başta yalnızca kullanıcıların hiçbir şekilde etkileşimde bulunamadığı yüksek sistem kaynağı tüketen video reklamları otomatik kaldırılacağı belirtiliyor. Google aldığı sonuçlara göre özelliği kararlı Chrome sürümlerinde de kullanıma sunacak.

İLGİLİ:  Samsung'un süper ultra geniş oyun monitörü ortaya çıktı

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.