@ işaretinin anlamı, kökeni ve farklı dillerdeki karşılığı

E-posta adreslerinde bulunan ve etrafı daireyle çevrili olan olan o küçük "a" sembolüne en çok "et" deniyor. Şaşırtıcı bir şekilde, İngilizce "at" kelimesi yerine geçen bu işaretin resmi ve evrensel bir ismi yoktur. Lakin @ işaretini tanımlayan düzinelerce garip terim bulunuyor. Bazı diller bu işarete isim verirken onu bir tür hayvanla ilişkilendirmiştir.

@ sembolünün tarihçesi

@ işareti elektronik postanın standart sembolü haline gelmeden önce bir şeyin maliyetini veya ağırlığını göstermek için kullanılıyordu. Örneğin, 6 elma satın aldıysanız "6 elma @ 1 lira" olarak yazardınız. Bu kullanım elbette Avrupa ülkelerinde geçerliydi. E-postaların popülaritesi ile işaret klavyelere eklendi ve tarihlerinde bu işareti görmemiş ülkeler @ ile tanıştı. Sonuç olarak sembolün resmi bir ismi bulunmuyor ancak kökeni ve tarihine dair ortada pek çok bilgi var.

İLGİLİ:  Keops Piramidi (Giza): Konumu, özellikleri ve tarihi

@ sembolü için diğer dillerde kullanılan ifadeler şunlar:

  • apenstaartje – Flemenkçe'de "maymunun kuyruğu"
  • snabel – Danca'da "fil'in hortumu"
  • kissanhnta – Fince'de "kedinin kuyruğu"
  • klammeraffe – Almanca'da "asılı maymun"
  • papaki – Yunanca'da "küçük ördek"
  • kukac – Macarca'da "solucan"
  • dalphaengi – Korece'de "salyangoz"
  • grisehale – Norveççe'de "domuzun kuyruğu"
  • sobachka – Rusça'da "küçük köpek"
  • ve Türkçe'de ise "gül" olarak kullanılıyordu.

@ sembolü nasıl ortaya çıktı?

Tarih bize @ işaretinin Orta Çağ rahiplerinin ellerinden çıktığını söyler. Matbaanın icadı'na dek Orta Çağ'da bir kitap, her harfinin teker teker yeni sayfalara yazılmasıyla çoğaltılıyordu. Bu uzun, sıkıcı kopyalama görevini yerine getiren rahipler yaygın kelimeleri daha kısa şekillerle yazmanın yollarını aramaya başladılar. İngilizce "at" (yani -de, -da) metinlerde en sık geçen sözcüklerden biriydi. Rahipler bunun üzerine "t" harfini "a" harfine ilmekledi ve kalemle iki vuruş yapmak yerine tek vuruşla at yazmaya başladılar. @ böylece ortaya çıkmış oldu.

İLGİLİ:  2020'nin en iyi oyun direksiyonları: PC, Xbox ve PlayStation
@ işaretinin geçtiği ilk mektup
Floransalı bir tüccarın mektubunda yer verdiği @ sembolü burada farklı bir amaçla kullanılıyor

Başka bir hikayede ise @ sembolünün amphora kelimesinin kısaltması olarak kullanıldığı söylenir. Amphora tahıl, baharat ve şarap nakli için kullanılan büyük terra cotta (pişmiş toprak) kavanozlarının doluluk miktarını gösteren ölçü birimiydi. 2000'lerin İtalyan bilgini Giorgio Stabile, 1536'da Francesco Lapi adlı bir Floransalı tüccar tarafından yazılmış bir mektupta @ sembolünü keşfetti. Bu çalışkan tüccarın @ sembolünü keşişlerin yazdığı bir kitaptan görmesi ve amphora'nın kısaltması olarak kullanması olası görünüyor. Tarihte @ sembolünün kullanıldığı ilk metin Yunan kroniklerinin 1345'e ait bir Bulgarca çevirisidir. Bugün Vatikan Kütüphanesi'nde saklanan metinde "amen" kelimesindeki A yerine @ kullanılmıştır. Neden böyle kullanıldığı hala gizemini koruyor.

@ sembolü neden e-posta adreslerinde kullanıldı?

E-posta'nın mucidi Ray Tomlinson 1972'de elektronik iletişimin kapılarını aralayacak programını kodlamaya devam ederken kendisinden elektronik posta için bir standart seçmesi istendi. Tomlinson kullanıcının adını bilgisayar ile alan adı kimliğinden ayırmanın kafa karıştırmayan, açık bir yolunu arıyordu. Bir kimsenin isminde asla geçmeyecek bir sembol aramaya başladı. Model 33 Teletype klavyesini dikkatle inceledi ve aradığını buldu. O zamanlar Affenorh (Maymun kulağı) olarak bilinen @'i kullanmaya karar verdi. Zira aynı zamanda "at" sözcüğünü de ifade ettiğini biliyordu.

İLGİLİ:  Şarlman (Charlemagne) ile Hristiyan Avrupa'nın birleştirildiği gün

Tomlinson modern dünyaya yeni bir harf kazandırdığının farkında değildi, lakin arkadaşları da. Zira onu bundan vazgeçirmeye çalıştılar. "Klammeraffe" bilgisayar sistemlerinde satır silmeye yarayan bir kontrol karakteriydi. Ancak mucit bunda ısrar edince 1975'te @'in satır silme işlevi başka bir karaktere verildi. @ ilk kez 1960'ların başında ASCII olarak bilinen 7-bit standart kodlama dilinde 64 sayısına karşılık gelecek biçimde kullanılmaya başlanmıştır. @ aslında ABD kültüründe o kadar yaygındı ki henüz büyük a harfi kod listesine eklenmeden @ eklenmişti.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.