Güney Kore: Dini, dili, tarihi, etnik yapısı ve ekonomisi

güney kore

Güney Kore, Doğu Asya'daki Kore Yarımadası'nın güney kesiminde yer alan bir ülkedir. Resmi adı Kore Cumhuriyeti'dir ve başkenti en büyük şehri olan Seul'dur. Güney Kore son zamanlarda komşusu Kuzey Kore ile arasındaki artan çatışmalar nedeniyle haberlerde yer almakta. İkili 1950'lerde savaşa girdi ve iki ülke arasında yıllarca sürecek düşmanlıklar başladı. Kuzey Kore 23 Kasım 2010'da Güney Kore'ye saldırdı.

 • Nüfus: 51.225.308 (2019 tahmini)
 • Başkent: Seul
 • Sınır ülkesi: Kuzey Kore
 • Para birimi: Güney Kore Wonu (KRW)
 • Yönetim biçimi: Başkanlık cumhuriyeti
 • Yüz ölçümü: 99,720 km²
 • Kıyı şeridi: 2.413 km
 • En yüksek noktası: Halla Yanardağı (1.950 m)
Güney Kore
Ülkenin ulusal bayrağı Tegıki Çosan Krallığı döneminde benimsendi. Bayrağın adı Tegiki ve ortasındaki çemberin adıysa Tegık. Kırmızı kısım Yang (pozitif), mavi kısım Ying (negatif) ve çizgiler saat yönünde cennet, su, toprak ve ateş anlamına gelir

Güney Kore tarihi

Güney Kore antik zamanlara dayanan uzun bir tarihe sahip. Ülkenin MÖ 2333'te tanrı-kral Tangun tarafından kurulduğu efsanesi dolaşır. Kuruluşundan bu yana günümüzün Güney Kore bölgesi komşu bölgeler tarafından pek çok kez istila edildi ve tarihinin erken döneminde Çin ve Japonya egemenliğinde kaldı. 1910'da Çin'in bölge üzerindeki gücünü zayıflatan Japonya, Kore'yi 35 yıl sömürgeyle yönetti.

Japonya II. Dünya Savaşı'nın sonunda 1945'te Müttefikler'e teslim oldu; Bu yaşanırken Kore 38. paralelde Kore Kuzey ve Güney Kore olarak ikiye bölündü ve Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri iki ülkeyi etkisi altına almaya başladı. 15 Ağustos 1948'de Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) resmen kuruldu ve 9 Eylül 1948'de ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) kuruldu.

İki yıl sonra 25 Haziran 1950'de Kuzey Kore Güney Kore'yi işgal etti ve Kore Savaşı başladı. Başlamasından kısa bir süre sonra, ABD ve Birleşmiş Milletler başkanlığındaki bir koalisyon savaşı sonlandırmak için girişimlere başladı ve 1951 ateşkes müzakereleri yılında yapıldı. Barış müzakereleri 27 Temmuz 1953'te Panmunjom'da sona erdi ve Silahsızlanma Bölgesi kuruldu. Kore Halk Ordusu, Çin Halk Gönüllüleri ve Birleşmiş Milletler Komutanlığı ateşkes anlaşmasını imzalarken Güney Kore anlaşmayı imzalamadı. Böylece iki ülke 2018'e kadar resmen savaşta kaldı, ta ki ABD başkanı Donald Trump ikili ilişkileri tekrar başlatıncaya dek.

İLGİLİ:  Dünyanın yüzölçümü en geniş, en büyük ülkeleri

Kore Savaşı'ndan sonra Güney Kore bir iç istikrarsızlık dönemi yaşadı ve bunun sonucunda da hükümet sık sık değişti. 1970'lerde, Binbaşı General Park Chung-hee askeri darbeden sonra kontrolü ele geçirdi ve iktidarda kaldığı sürede ülke ekonomik büyüme ve gelişme yaşadı, ancak çok az siyasi özgürlük vardı. 1979'da Park öldürüldü ve 1980'lerde iç istikrarsızlık yeniden devam etti.

1987 yılında, Roh Tae-woo başkan oldu ve 1992 yılına kadar görevde kaldı. Bu sırada Kim Young-sam iktidara geldi. 1990'ların başından beri, ülke siyasi olarak daha istikrarlı bir döneme girdi ve sosyal ve ekonomik anlamda büyüdü.

İnsanları ve etnik yapısı

güney kore

Güney Kore'nin nüfusu oldukça homojendir; nüfusun neredeyse tamamı etnik Korelidir ve geri kalanı küçük Çinli azınlıklardır. Özellikle büyük şehirlerde yabancıların sayısı artıyor; Japonya'dan, ABD'den (ordu üyeleri dahil) ve Çin'den gelen insanlar hala küçük bir kesimi oluştursa da en büyük yabancı nüfusu temsil ediyorlar. Birçok yabancı uyruklu insan iş dünyasında veya diplomatik kurumlarda çalışıyor. On binlerce işçi Çin ve Güneydoğu Asya'dan Kore'ye gelmeye devam ediyor.

Önceleri Kore halkının Orta Asya insanları oldukları ve Sibirya'daki Baykal bölgesi, Moğolistan ve Sarı Deniz kıyı bölgelerinde yaşadıklarına inanılıyordu. Paleolitik dönem aletleri ve Kongju yakınlarındaki Sokchang'da bulunan diğer eserler, Baykal Gölü ve Moğolistan'dakilere oldukça benzer. 2017'de Uzak Doğu Rusya'daki Primorye kray'de bulunan kemiklerin genetik analizi, Korelilerin en az 7.700 yıldır bu bölgede yaşayan bir popülasyonla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu Neolitik insanların genlerine Güneydoğu Asya'daki yerli tarımcılarda rastlandı. Bunlar modern Korelilerin genetik yapısını oluşturuyor.

İLGİLİ:  Kore nasıl bölündü? Tarihi olaya giden süreç

Güney Kore'nin dini

Güney Korelilerin yüzde 40'tan fazlası bir dine inanmıyor. Ülkede en büyük din yüzde 24.2 ile Budizm, ardından yüzde 24 ile tüm Protestan Hristiyan mezhepleri ve yüzde 7.2 ile Katoliklerdir.

Ayrıca İslam'ı veya Konfüçyüsçülüğü ve ayrıca Jeung San Do, Daesun Jinrihoe veya Cheondoism gibi yerel dini hareketleri benimseyen küçük azınlıklar var. Bu sözdizimsel dini hareketler bin yıllıktır ve Çin ve Batı inanç sistemlerinden ithal edilen görüşlerin yanı sıra Kore şamanizminden etkilenir.

Güney Kore'nin dili

Korece, nüfusun %99'u tarafından konuşulan Güney Kore'nin resmi dilidir. Korece, başka herhangi bir dile yakın olmaması yönüyle ilginçir; yine de bazı dilbilimciler Korece'nin Japonca, Türkçe veya Moğolca gibi Altay dilleriyle akraba olduğunu savunur.

15. yüzyıla kadar Korece, Çince karakterlerle yazılmıştı. Bu yüzden eğitimli birçok Koreli hala Çince okuyabiliyor. 1443'te Joseon Hanedanlığı'nın Büyük Kralı Sejong, Korece için Hangıl denilen 24 harfli fonetik bir alfabe oluşturdu. Sejong, eserlerin daha kolay okunabilmesi için basitleştirilmiş bir yazı sistemi geliştirmek istedi.

Güney Kore yönetim biçimi

güney kore

Güney Kore hükümeti bugün devlet başkanı ve hükümet başkanından oluşan yürütme organıyla bir cumhuriyet olarak kabul edilmektedir. Bu pozisyonlar sırasıyla başkan ve başbakan tarafından dolduruluyor. Güney Kore'de ayrıca tek meclisli bir Ulusal Meclis ve Yüksek Mahkeme ile Anayasa Mahkemesi'nden oluşan bir yargı organı var. Ülke, yerel idareler için dokuz eyalete ve yedi büyükşehir veya özel şehre (federal hükümet tarafından doğrudan kontrol edilen şehirler) ayrılmıştır.

İLGİLİ:  Malezya: Dini, nüfusu, bayrağı, tarihi, ekonomisi ve dili

Ekonomi ve arazi kullanımı

Son zamanlarda, Güney Kore'nin ekonomisi önemli ölçüde canlanmaya başladı ve şu anda yüksek teknolojili, sanayileşmiş bir ekonomi olarak görülüyor. Başkenti Seul, bir megacity ve Samsung ve Hyundai gibi dünyanın en büyük uluslararası şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmakta. Sadece Seul, Güney Kore'nin gayri safi yurtiçi hasılalarının %20'sini oluşturur. Güney Kore'deki en büyük endüstriler elektronik, telekomünikasyon, otomobil üretimi, kimyasallar, gemi yapımı ve çelik üretimi olarak sıralanıyor. Tarım da aynı zamanda ekonominin önemli bir parçası ve başlıca tarım ürünleri pirinç, kök bitkileri, arpa, sığırlar, domuzlar, tavuklar, süt, yumurtalar ve balıklardır. Ülke kendi sebze ve meyve ihtiyacını karşılar.

Güney Kore coğrafyası ve iklimi

Coğrafi olarak, Güney Kore, Kore Yarımadası'nın güney kısmında, enlemin 38. paralelinin altında yer alıyor. Japon Denizi (Doğu Denizi) ve Sarı Deniz boyunca kıyıları vardır. Güney Kore'nin topografyası çoğunlukla tepelerden ve dağlardan ibaret ancak ülkenin batı ve güney kesimlerinde büyük kıyı ovaları mevcut. Güney Kore'deki en yüksek nokta, sönmüş bir volkan olan Halla-san'dır (Halla Dağı) ve 1.950 metreye çıkar. Güney Kore'nin güneyinde bulunan Jeju Adası'nda yer almaktadır.

Güney Kore iklimi ılıman olarak kabul edilir ve Doğu Asya Musonu'nun mevcudiyeti nedeniyle yaz ayları kış aylarından daha yağışlıdır. Kışlar rakıma bağlı olarak çok soğuk, yazlar sıcak ve nemlidir.

En büyük şehirleri:

 • Busan, 3.4 milyon
 • Incheon, 2.9 milyon
 • Daegu, 2.4 milyon
 • Daejeon, 1.5 milyon
 • Gwangju, 1.5 milyon
 • Ulsan, 1.2 milyon
 • Suwon, 1.2 milyon
 • Changwon, 1.1 milyon

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.