Google Fitbit ile Apple ve Samsung'a rakip olmak istiyor

fitbit google

Google'ın üst şirketi olan Alphabet'in Fitbit'i satın almaya çalıştığı ortaya çıktı. Rapora göre Google şu anda Fitbit ile anlaşmaya varmaya çalışıyor. Fitbit bilindiği üzere popüler bir akıllı saat üreticisi. Şirket 2007 yılında kurulduğu günden bu yana giyilebilir ürünler geliştiriyor. İlk kez, sunduğu uygun fiyatlı fitness ürünleri ile büyük popülerlik kazandı ve giyilebilir pazarında önemli bir isme dönüştü.

Fitbit Google'a ne sunacak?

Fitbit 2009'da fitness etkinliğini uygulamaya senkronize eden giyilebilir ürünler sunmaya başladığından bu yana büyük yol kat etti. Xiaomi ve Huawei gibi markaların giyilebilir pazarına adım atmasına ilham verdiği söylenebilir. Şirket bundan önce Pebble'yi satın almış ve bu sayede akıllı saatler üretmeye başlamıştı. Fitbit bu pazarda daha fazla rekabetle karşı karşıya kaldı zira Apple Watch gibi popülaritesi yüksek ürünlerin gölgesinden çıkamadı. Sonuç olarak satışları son birkaç yıldır düşüşe geçti.

İLGİLİ:  Cadillac ilk tam elektrikli otomobilini duyurdu
fitbit google
Wear OS, Samsung ve Apple'ın çözümlerinin gerisinde kaldı

Google'ın Fitbit'i satın alması giyilebilir pazarda yaptığı ikinci devralım olacak. Zira bu yılın başlarında Fossil Group'un henüz piyasaya çıkmamış olan gizemli akıllı saat teknolojisine 40 milyon dolar yatırım yapmıştı. Google'ın Wear OS'i giyilebilir sektörde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak Apple Watch ile Samsung'un Tizen destekli Galaxy Watch'ının hala oldukça arkasında. Bu da şu soruyu gündeme getiriyor: Akıllı saatlerde popülaritesi azalan Google, aynı sektörde popülaritesi azalan başka bir firmayı satın alarak ne yapacak?

Google'ın en büyük sorunu SoC

Google'ın giyilebilir ürünlerdeki en büyük sorunu iyi bir SoC sunamamış olması. Hem Apple hem de Samsung'un saatleri mükemmel performans ve pil ömrü vaat ediyor. Bunun ana nedeni Apple ve Samsung'un akıllı saat SoC'leri üreten kendi yonga tasarım bölümlerine sahip olması. Apple ve Samsung akıllı saat donanımına yatırım yaptıkça her yıl daha hızlı çipler üretiyor.

İLGİLİ:  En iyi kameralı telefonlar

Google kendi yonga setini yapamadığından harici kaynaklara güvenmek zorunda ve akıllı saat pazarına fazla ilgi göstermeyen Qualcomm bu anlamda şirketi geride tutuyor. Qualcomm, 2014 yılında ilk Android Wear cihazlar için Snapdragon 400'ü hazırladı ve Google'ın akıllı saatleri o zamandan bu yana 2014 teknolojisinde takılı kalmış durumda.

Şirket ilerleyen yıllarda "yeni" Snapdragon Wear 2100 ve Snapdragon Wear 3100'ü piyasaya sürse de bu iki yonga seti ile Snapdragon 400 aslında aynı şey: 28 nm teknolojisinde üretilen dört Cortex A7 işlemcisine sahipler. Google'ın bu büyük dezavantajı gidermek için ne yazılım ne de donanım tarafında yapabileceği bir şey yok.

İLGİLİ:  Xiaomi Apple Watch'un yarı fiyatına sunduğu Mi Watch saatini açıkladı

Fitbit Google'ın problemini çözmeyebilir

Fitbit'i satın almak Google'ın donanım problemlerini çözmeyecek. Zira Fitbit Google ile aynı ARM işlemcileri kullanıyor. Yine Google, Fitbit'in işletim sisteminden de fayda sağlamayacaktır. Wear işletim sisteminden daha iyi olmadığı biliniyor. Bunun yanında Fitbit, fitness tracker'larda büyük bir marka. Ancak Çinli markalar halihazırda Fitbit'i fazlasıyla klonladılar ve Google'ın yeni bir klon çıkarmasının anlamı olmayacaktır. Bu noktada geriye tek bir şey kalıyor: Patentler. Google'ın Fossil'in teknolojisini satın aldığı düşünüldüğünde ihtimal dahilinde görünüyor. Ne var ki bu hamlenin Google'a ne kadar fayda sağlayacağı şu an için şüpheli.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.