Facebook WhatsApp kullanıcılarının kamera ve mesajlarına erişen İsrailli şirketi dava etti

nso whatsapp facebook

Teknoloji dünyasında ilk defa, şifreli bir mesajlaşma servis sağlayıcısı kullanıcılarına yönelik kötü niyetli saldırılar gerçekleştiren özel bir şirkete yasal işlem başlattı. Facebook, uçtan uca şifreli mesajlaşma servisi WhatsApp kullanıcılarını çirkin şekilde hack'leyen İsrailli mobil gözetim şirketi NSO Group'a dava açtı.

Pegasus casus yazılımı hükümetlere satıldı

WhatsApp'ın bu yılın başlarında, hedeflenen Android ve iOS cihazlara Pegasus casus yazılımının kurulmasına izin veren kritik güvenlik açığına sahip olduğu keşfedildi. Bu açık (CVE-2019-3568) görüntülü arama istekleriyle manipüle ediliyordu. Aranan kişi yanıt vermese bile hacker'lar casus yazılım uygulamasını hedeflenen telefonlara sessizce yükleyebiliyor.

NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus, kurbanlarının akıllı telefonlarından kısa mesajlarını, e-postalarını, WhatsApp sohbetlerini, iletişim bilgilerini, arama kayıtlarını, konumlarını, mikrofonlarını ve kameralarını da içeren inanılmaz miktarda veriye erişmesini sağlıyor.

İLGİLİ:  Kasiyersiz market teknolojisi Amazon Go genişliyor
nso whatsapp hack
Kişiler konumlarına kadar izlendi

NSO'nun imza ürünü olan Pegasus iki yıl önce Meksika'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar birkaç insan hakları aktivisti ve gazetecisine karşı kullanıldı. Suudi Arabistan'daki Uluslararası Af Örgütü çalışanları ve geçen yılın başlarında yurt dışında bulunan Suudi Arabistanlı bir başka hak savunucusu bunlar arasındaydı.

NSO Group insanları tehditkar şekilde gözetleyen casus yazılımını yalnızca "yasal yollarla" hükümetlere sattığını iddia etti; WhatsApp başkanı Will Cathcart ise şirketin WhatsApp kullanıcılarına yönelik yapılan son saldırılara doğrudan katıldığına dair kanıtları olduğunu söyledi.

NSO Group sivil toplum üyelerini tehdit ediyordu

Bugün San Francisco'daki ABD Bölge Mahkemesinde açılan bir davada Facebook, NSO Group'un bu yıl nisan ve mayıs aylarında yapılan saldırı sırasında casus yazılımları yaklaşık 1.400 mobil cihaza yaymak için sunucularını kullandığını ve WhatsApp'ın hizmet şartlarını ihlal ettiğini belirtti.

İLGİLİ:  Bir çentik yetmez diyenlere iki çentikli telefon

Şirket ayrıca saldırının en az 100 sivil toplum üyesini hedef aldığını ve bunun da açıkça kötüye kullanma olduğunu belirtiyor. Henüz tüm kurbanlar konuşmadığından bu sayının daha da artabileceği söyleniyor.

nso whatsapp casusluğu
Hükümetler Pegasus yazılımıyla muhalifleri bastırdı

Facebook, WhatsApp ile ilgili blog yazısında, "Bu saldırı, cihaza yerleştirilen virüs yoluyla şifreli mesajları çözmek, cep telefonlarımızdaki işletim sistemlerini ve uygulama içi güvenlik açıklarını kötüye kullanmak için geliştirildi" dedi. Ayrıca ekledi, "Saldırganlar Nisan ve Mayıs 2019'da kötü amaçlı yazılım kodunu hedef cihazlara göndermek için WhatsApp hesapları oluşturdular. Hesaplar Kıbrıs, İsrail, Brezilya, Endonezya, İsveç ve Hollanda gibi farklı ülkelerden kayıtlı telefon numaraları kullanılarak oluşturuldu."

Avukatlar, diplomatlar, siyasi muhalifler ve devlet görevlileri hedeflendi

Hedeflenen WhatsApp kullanıcıları arasında avukatlar, gazeteciler, insan hakları aktivistleri, siyasi muhalifler, diplomatlar ve diğer üst düzey yabancı devlet görevlileri var. Hedef insanların WhatsApp numaralarının Bahreyn Krallığı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Meksika dahil birçok farklı ülkeye ait olduğu görüldü.

İLGİLİ:  Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

WhatsApp, bu saldırıdan etkilenen 1.400 kullanıcısına doğrudan olanlarla ilgili bilgi veren bir uyarı notu gönderdiğini belirtti. Facebook ayrıca, NSO Group'un ana şirketi olan Q Cyber ​​Technologies'i saldırı davasında ikinci sanık olarak seçti.

Davada "Saldırıların hem ABD hem de Kaliforniya yasalarını hem de bu tür kötüye kullanımı yasaklayan WhatsApp Hizmet Şartlarını ihlal ettikleri" öne sürüldü.

Facebook şimdi NSO Group'u ABD Dolandırıcılık ve Kötüye Kullanım Yasası ile Kaliforniya Kapsamlı Bilgisayar Veri Erişimi ve Dolandırıcılık Yasası dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri eyaleti ve federal yasaları uyarınca dava ediyor.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.