Facebook, insanları "yüz tanımaya" görünmez hale getirecek bir algoritma geliştirdi

Basında çıkan haberlere göre, Facebook'un yapay zeka (AI) araştırma ekibi, yüz tanıma sistemini bir videodaki bir kişiyi yanlış tanımlamaya zorlayan bir araç geliştirdi. Canlı yayın videolarında da çalışan "De-Identification" sistemi, bir videodaki insanın temel yüz özelliklerini değiştirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Örnek videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

VentureBeat tarafından belirtildiği gibi, "Yüz tanıma gizlilik problemine neden olabilir ve tabii ki yüz değiştirme teknolojisi de yanıltıcı videolar oluşturmak için kötüye kullanılabilir". Verge, daha önce bu tanımlama teknolojisinin daha çok hareketsiz görüntüler için çalıştığını bildirmişti.

İLGİLİ:  Intel mi AMD mi? İşlemci yarışında üreticiler taraf değiştirmeye başladı

Facebook tarafından paylaşılan paper'da "Yüz tanıma teknolojisindeki gelişmeler ve kötüye kullanım ile ilgili dünyadaki son olaylar, kimlik belirleme ile ilgili yöntemleri anlama ihtiyacını uyandırıyor. Algoritmamız, canlı video da dahil olmak üzere video için uygun olan tek şeydir ve literatürde yazılı yöntemleri aşabilen kaliteyi sunar" yazıyor.

Çalışmaların önümüzdeki hafta Güney Kore'nin Seul kentindeki 2019 International Conference on Computer Vision (ICCV) etkinliğinde tüm detaylarıyla sunulması planlanıyor.

Bu gelişme, Facebook'un Illinois'de yüz tanıma verilerinin kötüye kullanılması iddiasıyla 35 milyar dolarlık "class-action (toplu dava)" davasıyla karşı karşıya kaldığı bir zamanda ortaya çıkıyor. ABD mahkemesi, Facebook'un davayı iptal etme isteğini reddetti.

İLGİLİ:  Facebook siz akışı kaydırırken gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

San Francisco'daki dokuzuncu devre hakimlerinin üçlü bir jüri heyeti, Facebook'un davayı iptal etme yönündeki iddiasını da reddetti. Dava, Anayasa Mahkemesi müdahale etmediği sürece devam edecek.