Bal sofra şekerinden daha mı sağlıklı? Balın türleri ve içeriği

bal honey

Bal, tüm aşçıların mutfaklarında bir demirbaştır. Bazı insanlar balın eşsiz tadını diğer tatlandırıcılara göre daha fazla tercih eder ve ölçülü olarak kullanıldığında şekere sağlıklı bir alternatif olabilir. Bal ayrıca bir takım sağlığa yararlı yetenekleri de barındırıyor. Ancak genellikle çok küçük miktarlarda yenildiği için, bal ile şekeri değiştirmek ile önemli bir yarar elde etmeniz pek mümkün değildir.

Yeryüzünde 300'den fazla farklı bal çeşidi vardır. Özellikle Yonca balı ABD'deki en popüler tür. Ancak okaliptüs balı, portakal çiçeği balı ve avokado balını raflarda görebilirsiniz.

Balın besin değerleri ve içeriği

Aşağıdaki besin değerleri, bir çorba kaşığı bal için Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından verilmiştir:

 • Kalori: 64
 • Yağ: 0 g
 • Sodyum: 1 mg
 • Karbonhidratlar: 17 g
 • Elyaf: 0 g
 • Şekerler: 17 g
 • Protein: 0 g
 1. Karbonhidrat
İLGİLİ:  Kuşlar olmasa ormanlar yok olurdu: Kuşların doğaya katkısı

Baldaki kalorilerin hepsi karbonhidratlardan, özellikle şekerden gelir. Balın glisemik indeksi satın aldığınız ürüne ve türüne bağlıdır, ancak bilimsel kaynaklar bunun 45 ile 64 arasında olduğunu tahmin eder. Karşılaştırma için, sofra şekerinin glisemik indeksi 65'tir.

 1. Yağlar

Balda yağ yok.

 1. Protein

Balda çok az miktarda protein vardır, o nedenle günlük protein ihtiyacınıza katkı sağlaması olası değildir. Baldan çok fazla protein almak için sıra dışı miktarlarda tüketmeniz gerekir ve şekeri yüksek olduğu için bu önerilmez.

 1. Mikrobesinler

Baldaki vitaminler ve mineraller çoğunlukla topraktan ve nektar üreten bitkilerden elde edilir. Bu nedenle satın alacağınız balı kaynağı, onu yerken hangi minerallerin vücudunuza gireceğin ide belirler.

Genel olarak, daha koyu balın açık renk baldan daha faydalı mineral içeriği sağlaması olasıdır.

Balın sağlığa yararları

Araştırmacılar balın sağlığa yararlarından birkaç tanesini, bazı olumlu sonuçlar elde ederek araştırdılar. Bununla birlikte, bu bulguları günlük bal tüketimiyle elde etmeniz zor olabilir. Çünkü marketten satın aldığınız bal, sağlık açısından fayda sağlayan ve bilimsel araştırmalarda kullanılan baldan farklı olabilir.

İLGİLİ:  Psoriatik Artrit'e genel bir bakış; nedenler, belirtiler, tedavi

Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety'de yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, balın kalitesini ve mineral içeriğinin nerede ve nasıl işlendiğine bağlı olarak belirlenebileceğini söylüyor. Dolayısıyla bu sağlayacağı olası faydalarda önemli bir rol oynar.

Araştırmacılar ayrıca, genellikle tüketilen küçük porsiyonlar nedeniyle fayda elde etmenin zor olacağını, "yetişkinlere, istenen tam besinsel yararları elde etmek için balı daha büyük porsiyonlarla (70 ila 95 g / gün) yemeleri tavsiye edilir." Bu da günde sadece 1/3 bardak bal anlamına geliyor.

Araştırmalar, balın öksürüğü durdurmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Cochrane Systematic Reviews Database'de yayınlanan çocuklarda öksürüğü tedavi eden altı araştırmanın gözden geçirilmesi, tepeleme bir kaşık balın öksürüğü, dekstrometorfan ve difenhidramin etken maddeli ilaçlardan daha iyi kestiğini tespit etti.

İLGİLİ:  Ejder kanı ağacı (Dracaena cinnabari)

Araştırma ayrıca balın Albuterol'den (salbutamol) daha uzun süreli bir rahatlama sağlayabileceğini belirtiyor.

Sınırlı araştırmalar, balın kemik büyümesini geliştirmeye yardımcı olabileceğini, anemiden muzdarip insanlara yarar sağlayabileceğini ve antioksidan etkisi sağlayabileceğini göstermiştir. Bal ayrıca astım tedavisine de destek olabilir. Topikal olarak yaralara uygulanan bal iyileşmeyi hızlandırıyor.

Balın sağlık açısından fayda sağlayabilmesi garanti değil, bu yüzden balın tadını sevmiyorsanız kullanmamalısınız. Ancak, tam tersi bir durumda sizin için iyi bir tatlandırıcı seçimi olacağına şüphe yok.

Yaygın sorular

Bal sofra şekerinden daha mı sağlıklı? yazımız burada son buldu. Forum sayfamıza üye olarak merak ettiğiniz konular hakkında sorular sorabilirsiniz: https://forum.evrenatlasi.org