65 milyon ziyaretçili film ve dosya barındırma sitesi Openload kapatıldı

openload

Aylık milyonlarca kullanıcıya sahip internetin en büyük dosya barındırma sitelerinden biri olan Openload an itibariyle hizmetlerini durdurdu. Openload.co ve Streamango dahil olmak üzere benzer birçok dosya barındırma siteleri küresel korsanlıkla mücadele koalisyonu ACE tarafından kapatıldıklarını doğrulayan bir banner göstermeye başladılar. ACE'in basın açıklamasına göre site ayrıca büyük miktarda para ödemeyi de kabul etti.

Openload neden kapatıldı?

Milyonlarca ziyaretçisi bulunan dosya barındırma sitesi Openload, Hulu veya HBO Go gibi popüler yayın hizmetlerinden daha fazla trafiğe sahipti. Sitenin yasal kullanıma giren birçok noktası olsa da, korsan içeriğin daha sık görülmesi nedeniyle telif hakkı sahiplerini rahatsız etmekteydi. Gitgide korsan damgası alan Openload'un son olarak ABD Hükümeti'nin kara listesi "Notorious Markets"ta adı geçmişti.

İLGİLİ:  Sosyal medya sitesi Tumblr WordPress'e satıldı
openload kapatıldı ace
Siteyi ziyaret eden kullanıcılar bu banner ile karşılaşıyor

Bugün siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar hoş olmayan bir sürprizle karşılanıyor. Yüklenen son videolara erişilmesini sağlayan her zamanki arayüz yerine, küresel korsanlıkla mücadele ittifakı ACE'in mesajı görülüyor:

"Web sitesi artık telif hakkı ihlali nedeniyle kullanılamıyor. alliance4creativity.com adresine yönlendirileceksiniz"

DNS bilgisine daha yakından bakıldığında alan adının geçmişte benzer amaçlar için kullanılmış olan ns3.films.org ve ns4.films.org ad sunucularına işaret ettiği görülüyor.

ACE açıklamasında sitenin işletmecisi ile anlaşmaya vardığını belirtti. Sonuç olarak oload.cc, oload.club ve oload.download, openload.pw ve oloadcdn.net gibi pek çok ilgili Openload alan adının fişi çekildi.

İLGİLİ:  Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

Aynı şey Openload'a bağlı olduğuna inanılan Streamango.com için de geçerli oldu. Streamcherry.com da aynı ACE telif hakkı bildirimini gösteriyor, ancak ACE bu sitenin anlaşmanın bir parçası olduğunu belirtmedi.

ACE'e göre bu büyük bir "galibiyet"

openload kapatıldı ace
Openload'daki muazzam trafik ACE'in kendi sitesine zarar veriyordu

ACE basın açıklamasında Openload ve Streamango'nun internetin korsan içerik sunan en büyük ağlarından olduğunun altını çizdi. ACE, Openload'un Romanya, Fransa ve Almanya'da 1.000'den fazla sunucusu olduğunu ve önde gelen birçok yasal içerik kaynağından (Hulu ve HBO Go gibi) daha fazla trafik ürettiğini belirtti.

Milyonlarca günlük ziyaretçi ve yönlendirme, içerikleri telif hakkı için kontrol eden ACE web sitesinde sorunlar yaratıyor ve sürekli olarak hata vermesine yol açıyordu. Openload.com'un SimilarWeb'e göre ayda 65 milyon ziyaretçisi olduğundan bu hiç de şaşırtıcı değil.

İLGİLİ:  LG OLED TV'lerine Nvidia G-Sync güncellemesi yolluyor

Güncelleme: VeryStream.com sitesi de şu anda kapatıldı (Openload kadar büyük bir site)

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.