Trump Danimarka'dan Grönland'ı almak istiyor

grönland

ABD Başkanı Trump sahip olduğu doğal kaynaklar nedeniyle Grönland'ı satın almak istiyor. Grönland, Danimarka'ya bağlı özerk bir devlet. Lakin yerel halk Trump'ın bu isteğini komik ve gerçek dışı buldu. Danimarka hükumetinin Trump'a cevabı da gecikmedi. Danimarka'nın Dış Politika Komitesi üyesi Martin Lidegaard, "Umarım bu bir şakadır, çünkü korkunç ve garip bir düşünce" dedi.

Trump Grönland'ı satın almak istiyor

Danimarka'nın eski başbakanı ve muhalefet partisi lideri Lars Lokke Rasmussen ise Twitter'daki paylaşımında "zamansız bir 1 Nisan şakası" ifadesini kullandı. Fikrin ilk kez geçtiğimiz yıl Beyaz Saray'daki bir toplantıda dile getirildiği belirtiliyor. Trump'ın burada doğal kaynakları nedeniyle Grönland'ı satın almak istediği söyleniyor. ABD Başkanı ilerleyen zamanlarda bu fikri sürekli olarak tekrar ederek Danimarka Krallığı'nın bir parçası olan ülkenin Kuzey Atlantik'teki konumu nedeniyle çekici geldiğini eklemiş. Ada güvenli bir konumda bulunuyor.

gröland
Grönland

Danışmaları ise dünyanın en büyük adasını satın almanın gerçekçi olmadığını Trump'a birçok kez bildirmiş. Yine de bu ihtimali araştırmak üzere görevlendirilmişler. Grönland Başbakanı Kim Kielsen konuyla ilgili olarak ülkesinin satılık olmadığını net bir şekilde dile getiriyor. Ülkenin dış işleri bakanlığı ise resmi Twitter hesabından benzer bir açıklama yaptı. Ülkenin mineral kaynaklarına, yenilenebilir enerji potansiyeline ve turistik özelliklerine dikkat çekildi. Halk emtia olarak değerlendirilmekten rahatsız görünüyor.

İLGİLİ:  Apple Trump'ı uyardı: iPhone vergileri ABD ekonomisini yaralar

56000 nüfuslu ülke neler sunuyor?

İlk Viking'lerin adaya yaklaşık bin yıl önce ayak basmasıyla ülke Danimarka ile ortak bir geçmişe sahip oldu. Ada denize doğrudan erişim sunuyor, temiz hava ve bol miktarda mineral kaynakları barındırıyor. Karides, morina ve pisi balığı gibi deniz ürünleri neredeyse sınırsız. Endüstri her noktada gelişmiş olmadığından oldukça temiz, berrak bir suya sahip. Uluslararası deniz yollarına yakın olması dünyanın her noktasına erişim imkanı sağlıyor. Turistlerin ilgi alanı olması dışında adanın nüfusu değişmeye meyilli değil.

İklim değişikliği en büyük sorun

Grönland için bir zamanlar "Porto Riko'nun karlı hali" idealleri dile getirilmişti. Ancak halk bunun için yeterince çaba sarf etmedi. Ülke bu nedenle gelişmekte olan ülkeler statüsüne dahi giremiyor. Diğer taraftan iklim değişikliği ülkedeki buzulların erimesini hızlandırıyor. Tüm buzullar eridiği takdirde deniz seviyesi 6 metre yükselecek ve ada büyük oranda sulara gömülecek. Ülke her yıl Danimarka'dan 740 milyon dolar destek alıyor.

İLGİLİ:  Soğuk Savaş'ta istihbarat güvenlik, ve ajanlık şifreleri

ABD yeni Danimarka olabilir

Grönland'ın bağımsızlığını kazanması için büyük miktarda bedel ödemesi gerekecek. Bunun için tüm balıklarını satması, Arktik bölgesinde petrol bulması, uranyum ve diğer minerallerini çıkarması şart. Ancak Danimarka'yı ABD ile değiştirmek ikinci ihtimal olabilir. Grönland'ın yeni sponsorunun ABD olması durumunda adanın kalkınmaya başlayacağına inanan çok sayıda uzman var.

Trump Danimarka'dan Grönland'ı almak istiyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/politika/

Yayım tarihi
Politika olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.