Madrid'den yapabileceğiniz günübir Kısa isimlik geziler

Discover Madrid

Madrid, şehir içinde bir dünyadır ve gelişen bir kültür atmosferi, harika alışveriş ve gezi olanakları ile unutulmaz yiyecekler sunmaktadır. İspanya'nın tam kalbinde, ülkenin geri kalanını keşfetmek için mükemmel bir konumda olması nedeniyle bu yazıyı hazırladık. İspanya'nın mükemmel şehirlerarası ulaşım ağından (özellikle AVE yüksek hızlı treni) yararlanarak bu günlük Madrid gezilerinden birine katılmamanız için hiçbir nedeniniz olmamalı. Büyüleyici İspanya'nın farklı taraflarını görmek ve kısa zamanda Madrid'e geri dönmek istiyorsanız bu liste tam size göre.

Toledo: Üç kültürün şehri

İspanya'nın eski başkenti olarak, Toledo'nun kendi başına uzun ve katmanlı bir tarih sunması şaşırtıcı değil. Şehri özellikle eşsiz kılan şey, üç büyük dünya dininin her birinin etkisinde kalmasıdır. Eski Yahudi Mahallesi'nin dolambaçlı sokakları, hayranlık uyandıran katedral ve İspanya'nın Cordoba dışındaki en etkileyici camisi, bu büyüleyici kenti benzersiz kılmaya yardımcı oluyor.

Ulaşım: Renfe tarafından işletilen AVANT trenleri sık sık Madrid'den ayrılıyor ve sizi yaklaşık yarım saat içinde Toledo'ya götürüyor.

Seyahat İpucu: Toledo oldukça engebeli ve parke taşlı sokaklara sahip. Çok yürüyüş yapmayı planlıyorsanız rahat ayakkabılar giyin.

Barselona: Kozmopolit Katalan kültürü

Madrid Barselona

İspanya'nın en büyük ikinci şehri ve kendi başına gelişen bir kültür ve tarih merkezi olan Barselona, Avrupa'nın en heyecan verici yerlerinden biri olarak kendine has bir ün edindi. Bitmemiş şaheserlerden Sagrada Familia Kilisesi'nin büyüleyici Katalan cazibesi, çeşitli içki ve yemek mekanlarına ve onlarca muhteşem sahiliyle, Katalan başkentinde asla sıkılmayacağınız garantidir.

Ulaşım: Yüksek hızlı AVE treni ile Madrid'den (İspanya'nın ulusal demiryolu servisi olan Renfe tarafından işletilmektedir) iki buçuk saat içinde ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ:  Dünyanın en beyaz kumlu plajları

Seyahat ipucu: Görülecek ve yapılacak sınırsız seçeneklerin sunulduğu Barselona, bir günden daha fazlasını hak ediyor. Sunabileceği her şeyi tam anlamıyla sindirmek için şehirde daha fazla zaman geçirmeyi düşünün.

Sevilla: Endülüs tutkusu ve flamenko havası

İspanya'nın en güney bölgesi olan Endülüs genellikle insanların İspanya'yı hayal ettikleri şeylere sahiptir: ateşli ve tutkulu, flamenko ritminde sürekli çalan bir film müziği. Belki de hiçbir yer bu görüntüyü, kartpostal gibi görünen renkli ve canlı bölgesel başkent Sevilla'dan daha fazla kapsamayabilir. Nefes kesen katedrali ve Alcazar'ı keşfetmek için biraz zaman ayırın, ardından bir nefes almaya ihtiyacınız olduğunda Plaza de España'daki sakin nehir boyunca bir teknede kürek çekmek için Maria Luisa Park'a gidin.

Ulaşım: Yüksek Hızlı Tren (AVE) ile yaklaşık iki buçuk saat süren yolculukla Madrid'den ulaşabilirsiniz.

Seyahat İpucu: Game of Thrones son sezonunda görünmesi nedeniyle, Sevilla'nın Alcazar'ı hiç olmadığı kadar popüler hale geldi. Uzun kuyruklardan kaçınmak için biletlerinizi online olarak önceden ayırtın.

Segovia: Yaşayan bir masal

Segovia

Yükselen Roma su kemerleri, Segovia'nın şöhreti konusundaki en büyük iddiası olsa da, kesinlikle gelmiş olmak için gelmeyin. Hikayeli ortaçağ kasabası da inanılmaz bir katedrale ev sahipliği yapıyor ve Alcazar kalesi'nin Disney'in Uyuyan Güzeline ilham verdiği söylenir.

Ulaşım: Madrid'den Segovia'ya gitmek daha kolay olamazdı. Yarım saat içinde oraya gitmek için AVE trenine binin.

Seyahat İpucu: Segovia, cochinillo asado ile ünlüdür. Restaurante José María gibi geleneksel bir yerde bu nefis yemeği denemeden ayrılmayın.

El Escorial: Kraliyet için uygun bir dünya

El Escorial'i sadece birkaç kelimeyle özetlemek zor. Saray mı, manastır mı, kilise mi, kütüphane mi? Cevap, yukarıdakilerin yanı sıra İspanyol Rönesansının en önemli eseri olduğudur. 16. yüzyılda Kral II. Filipin emri altında inşa edilen yayılma kompleksi, İspanya'nın en büyüleyici yerlerinden biridir.

Ulaşım: Madrid'in banliyö treni Cercanías, yaklaşık 1 saat içinde El Escorial'e ulaşıyor. Atocha veya Nuevos Ministerios'tan C3 hattını kullanın. 664 veya 661 numaralı otobüslerde aynı saatte oraya ulaşmanızı sağlıyor.

İLGİLİ:  Afrika'nın en iyi plajları / Afrika yaz tatili planı

Seyahat İpucu: Kraliyet kompleksi açıkçası San Lorenzo de El Escorial'e gelen çoğu ziyaretçiden büyük ilgi görüyor, mümkünse büyüleyici kasabanın geri kalan kısmını keşfetmek için biraz zaman ayırmaya çalışın.

Valle de los Caídos: Tartışmalı bir anıt

Valle de los Caídos

Belki de Madrid'deki günlük geziler listesindeki en tartışmalı destinasyon. Valle de los Caídos (Düşmüşler Vadisi) İspanya'ya son faşist yıllarını yaşatan diktatör Francisco Franco'dan kalan kalıntıdır. Anıtın kendisi – etkileyici bir haç ve bazilika İspanya İç Savaşı mahkumları tarafından yapıldı.

Ulaşım: Madrid'den vadiye doğrudan toplu taşıma yoktur – San Lorenzo de El Escorial'de bir mola verilmesi gerekiyor. El Escorial'den, 660 numaralı otobüsle Valle de los Caídos o Cruce Cuelgamuros'a gidin. Yolculuk 20-30 dakika sürecek.

Seyahat İpucu: San Lorenzo de El Escorial'deki mecburi durak nedeniyle, birçok gezgin Madrid'den bir günlük seyahat planına bu ikisini birleştirmeyi seçiyor. Yani El Escorial ve Valle de los Caídos.

Ávila: Görkemli duvarlı şehir

Genellikle yakınlardaki Segovia ve Salamanca nedeniyle göz ardı edilen, güzel korunmuş tarihi Ávila kenti, daha popüler yerlere geçiş imkanı tanıyor. Şehrin en etkileyici yanı orta çağdan kalma şehir duvarıdır, ancak bir başka ana yapı ise, Ávila'nın St. Teresa'sının doğduğu evde inşa edilmiş, muhteşem bir dini yapı olan Santa Teresa Manastırı'dır.

Ulaşım: Madrid'den Media Distancia trenleri ile yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Seyahat ipucu: Bir taşla iki kuş vurun: Bir gün içinde bölgenin en nefes kesici şehirlerinden birini tecrübe etmek için Salamanca'ya giderken birkaç saat Ávila'da durabilirsiniz.

Cordoba: Hilafet şehri

Cordoba

Madrid'de bir trene atlayın ve iki saat içinde Cordoba Mağribi bölgesindeki Mezquita kemerlerinin altında inin. Tarihi şehir aynı zamanda güzel bahçeler ve kulelerinden etkileyici manzaralar sunan bir ortaçağ Alcázar'a ev sahipliği yapmaktadır. Vaktiniz olduğunda, ilgi çekici bir Müslüman sarayı olan Medina Azahara'yı da görmelisiniz.

Ulaşım: İki saatten kısa sürede Cordoba'ya gitmek için Madrid'den AVE'ye binin.

İLGİLİ:  Napoli'deki en lezzetli yemekler

Seyahat ipucu: Şehre yeterince erken girip 10 avro tasarruf etmek istiyorsanız, Mezquita'ya giriş, pazartesiden cumartesiye saat 8:30-9:30 arasında ücretsizdir.

Valensiya: Renkli bir akdeniz metropolü

İspanya'nın üçüncü en büyük şehri olan Valensiya, Madrid'den kolayca ulaşılabilen, görülecek ve yapılacak birçok şey sunmaktadır. Fütüristik Sanat ve Bilim Şehri'ni keşfederek rahatça geçirebileceğiniz bütün bir gününüz olabilir ve Valensiya'nın büyüleyici eski kentini dolaşarak (Romalılar, Visigotlar ve Moors'dan kalanlar ile) hoş bir kontrast edinebilirsiniz.

Ulaşım: Madrid'den AVE treni ile yaklaşık bir saat 40 dakika sürüyor.

Seyahat ipucu: Gurmeler, Valensiya'nın Avrupa'nın en büyük taze yiyecek pazarı ve benzersiz bir gastronomi cenneti olan büyük Mercado Central'ı kaçırmak istemeyecek.

Salamanca: Akademik bir cennet

Salamanca

Salamanca zengin bir akademik mirasa sahiptir – üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. Ancak, nefes kesen Plaza Mayor'da en az bir fotoğraf çekmeden veya şehrin iki katedraline de hayran kalmadan ayrılmayın.

Ulaşım: Madrid'den Salamanca'ya otobüs ile gidebilirsiniz. Araçlar Avanza tarafından işletiliyor ve yolculuk iki buçuk saat sürüyor. Ek olarak, trenler mevcut, ancak seyahat süreleri çok değişkendir.

Seyahat ipucu: Salamanca, İspanya'da dil pratiği yapabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Yerel castellano dil çeşitliliği inanılmaz derecede saf ve anlaşılması kolaydır.

Cuenca: Asma Evler ve gelişen bir müze bölgesi

Cuenca, dik bir uçurumun kenarına tehlikeli bir şekilde oturan yerçekimine meydan okuyan asma evleriyle tanınmaktadır. Nefes nefese kaldıktan sonra, Soyut Sanat Müzesi'nde bir kültür turu yapın ya da İspanya'nın Semana Santa Müzesi'ndeki Çile Haftası ya da Kutsal Hafta kutlamaları hakkında bilgiler edinin.

Ulaşım: Madrid'den gelen trenler yaklaşık bir saat içinde Cuenca'ya ulaşıyor.

Seyahat ipucu: Cuenca şehrinde iki istasyon var. Tren biletinizi ayırtırken unutmayın: yüksek hızlı trenler için Estación de Cuenca-Fernando Zóbel, ve diğer her şey için Estación de Cuenca istasyonunu kullanabilirsiniz.

Madrid'den yapabileceğiniz en iyi günübirlik geziler burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/gezi/