Kripto para ile maaş almak Yeni Zelanda'da yasallaştı

kripto para maaş yeni zelanda

Yeni Zelanda dünyada kripto para ile ödeme almayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Bitcoin ve diğer kripto paralar bu yıl istikrarlı bir yükseliş içerisindeler ancak alışılmış para birimlerine kıyasla hala oldukça dalgalılar. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahip olan Yeni Zelanda son zamanlarda Arjantin pesosu gibi inişli çıkışlı zamanlardan geçiyor. Hükumet buradan hareketle iddialı bir hamleye kalkıştı.

Kripto para ile maaş almak

Yeni Zelanda vergi dairesi tarafından alınan karara göre eylül ayının ilk haftasından itibaren maaşlar artık Bitcoin gibi kripto paralar ile ödenebilecek. Yönetmelik bunun için birkaç önemli koşul sunuyor. Seçilen dijital para birimi en az bir normal para birimine bağlı olması ve doğrudan dönüştürülmesi gerekiyor.

İLGİLİ:  Tatil yapmak yakında bugün olduğu kadar ucuz olmayacak
kripto para maaş yeni zelanda
Kripto paralar artık ülkede resmen yasal

Bu girişim Yeni Zelanda'yı kripto ödemelerini yasal olarak kabul eden ilk ülke yapıyor. İç Gelir Departmanı tarafından yayımlanan 7 Ağustos tarihli bültende kendi işinde çalışan vergi mükellefleri için özel bir madde var. Buna göre çalışanlarına Bitcoin veya diğer kriptolarla ödeme yapan şirketlerin vergi stopajı yapabileceği belirtiliyor.

Kripto emtia mı para mı?

Bitcoin ile ödeme yapma kararının alındığı zaman manidar görülüyor. Zira merkez bankasının gösterge faiz oranını 50 baz puan kesintiye uğratmasının ardından geldi. Karar büyük etki yarattı. Merkez bankası kesintinin nedenleri olarak enflasyon ve işsizlik oranlarındaki aşağı doğru riski gösterdi. Yeni Zelanda şimdi 2015'ten bu yana dolara karşı en zayıf konumunda.

İLGİLİ:  Dünyada milletvekili maaşları

Uzmanlara göre yapılan dramatik kesinti merkez bankasının yavaşlayan küresel ekonomi için aldığı bir önlem. Zira yerel ekonomik veriler henüz böyle bir hamleyi gerekli göstermiyor. Ülkenin vergi idareleri kriptoyu para değil emtia olarak görse de para ile benzer özellikler paylaştığını belirtiyor.

Bunlar arasında bölünebilirliği ve taklit edilmesinin zor olması var. Bu nedenle yetkililer kriptolara bir süre daha para olarak bakacak. Hamle Facebook için de sevindirici. Şirket stablecoin özellikli Libra coin'i uluslararası pazarlarda kullanmayı planlıyordu.

Kripto para ile maaş almak Yeni Zelanda'da yasallaştı yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/ekonomi/

İLGİLİ:  Pentagon'un görünmezlik pelerini, UFO ve karanlık enerji yatırımı
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.