İlk uzay suçu NASA tarafından soruşturulmaya başlandı

İlk uzay suçu NASA tarafından soruşturulmaya başlandı

Henüz bir uzay kanunumuz yok ancak Dünya'daki kurallar şu an için yörüngedeki astronotlar için de geçerli. Bu anlamda ilk uzay suçu astronot Anne McClain tarafından işlenmiş olabilir. NASA konuyla ilgili soruşturma yapmaya başladığını açıkladı. McClain eski eşi Summer Worden tarafından kimlik hırsızlığı ile suçlanıyor.

Uzayda işlenen ilk suç NASA tarafından soruşturuluyor

Anne McClain'in uzayda işlediği söylenen bu suç işi ile ilgili görünmüyor. Bahsi geçen suç kadın astronot 6 aylık bir görev için Uluslararası Uzay İstasyonu'ndayken gerçekleşti. Eski eşi konuyla ilgili olarak Federal Ticaret Komisyonu'na başvururken, astronotun ailesi de NASA Genel Müfettişlik Ofisi'ne benzer bir ifade verdi: Buna göre astronot, NASA'nın teknolojisini kullanarak eski eşinin banka hesabına izinsiz şekilde erişti.

İLGİLİ:  Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı
Uzay İstasyonu teknolojisi ilk kez suç işlemek için kullanıldı

Kadın astronot Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan eski eşinin hesabına giriş yaptığını kabul ediyor. Bununla birlikte yanlış bir şey yapmadığını sözlerine ekliyor. Astronotun açıklamasına göre ikilinin bir çocukları var ve çocuk Worden (eski eş) ile yaşamakta. Astronot faturaların ödendiğinden emin olmak için her zaman yaptığı rutin bir iş olduğunu belirtiyor. Anne McClain hesaptan herhangi bir para akışı gerçekleştirmediğinin altını çiziyor.

Kadınlı uzay yürüyüşüne katılamayacak

NASA tarihte bir ilke imza atarak yalnız kadın astronotlardan oluşan bir uzay yürüyüşü planlıyor. Anne McClain başta bu yürüyüşün parçasıyken şimdi projeden uzaklaştırılmış durumda. NASA kararın suçlamalarla ilgili olduğunu reddetti. Ajansa göre uzay yürüyüşü için hazırlanan kıyafeti giyebilecek yalnızca iki kadın astronot vardı ve McClain yerine Christina Koch seçilmek zorunda kalındı.

İLGİLİ:  Telefonlar düşündüğümüzden fazla radyasyon yayıyor olabilir

NASA'nın gelişmiş uzay teknolojisi kullanılarak yapılan bu işlem Dünya'nın ötesinde işlenen ilk suç olarak kayıtlara geçti. Bunun son olacağına şüpheyle bakılıyor. Uzayda gerçekleştirilen suçların potansiyel karmaşıklığı göz önüne alındığında özel uzay kanunları hazırlanması gerektiğine kesin gözüyle bakılıyor.

Astronot tarafından işlenen suç, NASA'ya ait bir teknolojinin farklı amaçlarla kullanılması olarak yorumlandı.

İlk uzay suçu NASA tarafından soruşturulmaya başlandı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.