Dorian kasırgası kategori 5'e ulaştı: 295 km hızda ve aşırı tehlikeli

Dorian kasırgası ABD sahillerine doğru yol alıyor. Kategori 5'e ulaşan kasırga Florida'nın doğu sahilini hedef almaya başladı. Dünya, Güneş ve Ay arasındaki yerberi ve günberi hizalanması dalgaların en yüksek noktaya çıkmasına neden olacak. King Tide olarak bilinen bu durumun Dorian kasırgasının tehlikesini artıracağı düşünülüyor.

Dorian kasırgası kategori 5'e ulaştı

King Tide ile birlikte sahil bölgeleri şimdi su baskını tehlikesi yaşıyor. Dorian kasırgası henüz karayı görmedi ancak bu fazla uzun sürmeyecek. Cuma günü alınan uydu görüntüsünde kasırga ile Florida sahili arasında az bir mesafe kaldığı anlaşıldı ve gerekli alarmlar verildi. Uyarıyla beraber Miami gibi sahil şehirlerindeki insanlar süpermarket raflarını boşaltmaya başladılar. Kasırga için hesaplanan tarih pazartesi ya da salı oldu.

İLGİLİ:  70 milyon yıllık Mosazor fosili şans eseri bulundu
Dorian kasırgası
Florida halkı hortumun merkezinde olacak

295 km hıza ulaşan Dorian kasırgası şu anda sıcak Atlantik sularında ve yavaşça kuzeybatı Bahamalar'a yaklaşıyor. Kategori 5 kasırgaya en yakın olan Florida'da süpermarketlerdeki sular, ekmek ve konserve yiyecekler tükenmiş durumda. Kasırganın ülkeyi vurması durumunda elektrik ve suyun kesilmesi bekleniyor.

Kasırga pazartesi ya da salı bekleniyor

Yerel halk araçları ve jeneratörleri için yakıt depolamaya başladı. Bunun için kilometrelerce uzunluktaki benzin istasyonu kuyruklarında bekliyorlar. Kasırganın 10 milyon insanı etkileyeceği hesaplandı. Pazartesi ya da salı günü ulaşması bekleniyor. Dorian kasırgasının çok küçük bir ihtimalle kuzeye yön değiştirmesi mümkün. Bu durumda Florida'yı vurmamış olacak.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /1865–1869/ Alaska ABD'ye satılıyor, Abraham Lincoln'ün ölümü, Üçlü İttifak Savaşı, Meiji Restorasyonu
Dorian kasırgası
Florida Dorian'ın ana hedefi durumunda

Florida eyaleti halkın kullanması için belirli bölgelere kum yığmaya başladı. Bunlarla torbalarını dolduran halk evlerini su baskınından koruyacak. Dorian henüz karaya ulaşmadan önce sular yükselmeye başlayacak ve Miami sel altında kalacak.

Aşırı tehlikeli

İlk zorunlu tahliyeler bu sabah başladı. Brevard County sakinlerinin sabah 8 itibariyle bölgeyi boşaltmaları söylendi. Kasırganın hedefindeki Disney World dikkat çeken bölgeler arasında. Eğlence parkı hafta sonu etkinliklerini iptal etti ve pazar itibariyle su parkını da kullanıma kapatacak. Hava yolu şirketleri uçuş saatlerini değiştiren yolcularından ek ücret almıyor.

İnsanlar iş yerlerini ve evleri kontrplaklarla korumaya başladı. Sahil 15 ila 30 cm yüksekliğinde yağmur alacak. Bazı bölgeler 46 cm'i görecek. Altyapı yol ve elektrik sistemlerinde çok sayıda tahribat yaşanması bekleniyor.

İLGİLİ:  Amerika Birleşik Devletleri'nin en tehlikeli eyaletleri

Pazar Bahamalar'a ulaşacak

Dorian önce Bahamalar'a ulaşacak. Adadaki konserve yiyecekler ve su hızlıca tükendi. İnsanlar adadan ayrılmak için elini çabuk tutuyor. Dalgalar normalden 4.5 metre daha yüksek olacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kasırgalar her yıl ağustos ortası ve ekim sonu şiddetlenmeye başlar. Bugüne kadar Amerika'yı vuran en güçlü kasırga 1935'de İşçi Günü'nde yaşandı. Kategori 5 kasırga Florida'nın Körfez Kıyısı'nda yaşayan 400'den fazla insanın ölümüne neden oldu.

Dorian kasırgası kategori 5'e ulaştı: 295 km hızda ve aşırı tehlikeli yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/çevre

Yayım tarihi
Çevre olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.