Disney+'ta Deadpool gibi 17 yaş ve üzeri yapımlar olmayacak

disney+

Disney'in yaklaşmakta olan akış hizmeti Disney+ tüm Disney evreninden filmleri, orijinal dizileri, eski Disney Channel içeriklerini ve daha fazlasını sunacak. Bu anlamda büyük bir içerik kataloğuna ev sahipliği yapacak. Ancak yeni haberlere bakılırsa Disney+ aile odaklı kalmayı planlıyor. Servis "R" dereceli yani Deadpool gibi 17 yaş ve üzeri yapımlara yer vermeyecek. Hizmet PG-13 ile sınırlı olacak.

Disney+ 13 yaş üstüne çıkmayacak

Disney yıllar boyu ailelere uygun içerikler üretmesi yönüyle tüm dünyada aile dostu bir marka imajına sahip oldu. Disney'in en popüler içerikleri bile, özellikle Lucasfilm ve Marvel'dan gelenler – en genç izleyicilere hitap etmemesine rağmen genelde yalnızca hafif dil ve şiddet içeren öğeler sundular.

İLGİLİ:  Düşük gecikmeli internet uyduları neredeyse kullanıma hazır

Bu bilginin ışığında, Disney'in Disney+ akış hizmetini 'G' ile 'PG-13' arasında derecelendirilen içeriklerle sınırlandırması aslında şaşırtıcı değil. Servisteki içeriklerin çoğu halihazırda genel izleyici kitlesi düzeyinde türlerden oluşuyor. Bilgiler Eric Vespe isimli bir Twitter hesabından geliyor. Kaynağa göre bu sınırlama 20th Century Fox'un büyüklere yönelik yapımları için de geçerli olacak.

Yetişkin içerikler Hulu'da sunulacak

Disney geçtiğimiz mayıs ayında Hulu servisini satın almıştı. Disney doğrudan Netflix rakibi değil ancak Hulu aslında öyle. Hulu yetişkinlere uygun dizi ve filmlere sahip. Yani Disney'ın Hulu'yu satın alma hamlesi yine bu anlamda mantıklı görünüyor. Hulu Türkiye'de yok fakat bazı yapımları Blu TV tarafından gösteriliyor.

İLGİLİ:  Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları

Disney+ 12 Kasım'da aylık 7 dolar ücretle (4K ve HDR desteği ile) çıkış yapacak. Netflix aynı özellikleri 16 dolara sunduğundan servisin başta büyük ilgiyle karşılanması bekleniyor. Özellikle çıkış dizisi olan The Mandalorian için yayınlanan son fragman servisin prodüksiyon kalitesinin Netflix'in daha üstünde olduğunu gösterdi. Daha fazla Netflix karşılaştırması için "Netflix mi Disney+ mı?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Disney ABD'li izleyicilere, spor müsabakalarını kapsayan ESPN+, daha olgun yapımlarla dolu Hulu ve tüm Disney+ içeriklerini tek paket halinde aylık 12 dolara sunuyor. Ülkemizde bu paketten normal yollarla yararlanmak mümkün değil ancak Netflix'in fiyatlandırma politikasına kıyasla iddialı olduğu söylenebilir.

İLGİLİ:  Çamaşır asan ve katlayan garip robot: Ugo

Disney+'ta Deadpool gibi 17 yaş ve üzeri yapımlar olmayacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.