Avustralya'da satılan araçların yarısı elektrikli olacak

elektrikli araç

Yeni bir hükumet analizine göre Avustralya'da satılan araçların yarıya yakını 2035'te elektrikli olacak. Ülkedeki araçların yarısının 2030'a kadar elektrikli yapılması muhalefetin seçim kampanyalarından biriydi. Hükumetin raporları ise özel bir politika izlenmese bile ülkenin bu noktaya kendiliğinden ulaşacağını gösteriyor. Hükumet yakında tüm ulusu kapsayacak yeni EV stratejisini duyuracağını açıkladı.

Avustralya'da satılan araçların yarısı EV olacak

Buna göre karbondioksit salınımları 2030'a kadar 10 milyon ton düşürülebilecek. Ülkenin Altyapı, Ulaştırma ve Bölgesel Ekonomiler Bürosu tüm dünyadan 22 ülkedeki elektrikli araç kullanımı artışını ele aldı ve önümüzdeki on yılda satışlarda oldukça hızlı bir büyüme gerçekleşeceğini ön gördü.

İLGİLİ:  Pokémon GO PvP modu resmen duyuruldu
ev şarj yolu
İngiltere elektrikli araçları şarj eden yollar inşa ediyor

Modellemeye göre 2025'e kadar Avustralya'daki yeni elektrikli araç satış oranı %0.25'den %8'e yükselecek. Yalnızca 2030'da ise bu %25 olacak. Teknoloji ilerledikçe ve EV fiyatları düştükçe oranın 5 yıl sonra %50'ye sıçrayacağı düşünülüyor.

Avustralya'nın Elektrikli Araç Konseyi CEO'su Behyad Jafari küresel anlamda EV sektörüne 300 milyar ABD Doları yatırım yapıldığını belirtiyor. Kendisi bundan küçük de olsa bir pay almanın ekonomik önemini vurguluyor. Rapor 2025'e kadar EV batarya maliyetlerinin yarıdan fazla oranda düşeceğini öngörmekte. Mevcut teknoloji zirveye ulaşana dek hem pil kapasitesi hem de araç yelpazesi iki kat genişleyecek.

İLGİLİ:  Yapay zeka kendi kendine nefret etmeyi öğrenebiliyor

Dünyada ne kadar elektrikli araç var?

Hükumet önümüzdeki yıl açıklamayı planladığı ulusal EV stratejisine 400.000 dolar yatırım yaptı. Stratejinin muhalefet tarafından öngörülen aynı araç emisyon standardına işaret edeceği düşünülüyor. Bu tasarıda hafif araçlar kilometre başına 105 gram karbondioksit sınırını geçemiyor.

Bugün dünya yollarında 2 milyon adet EV var. Dünyadaki tüm EV'lerin üçte ikisi ABD, Japonya ve Çin'de kullanılıyor. Bu da 650.000 dolaylarında bir sayıya işaret ediyor. Norveç ve Hollanda nispeten küçük pazarlara sahip olsa da bu ülkelerde yeni araç satışlarının %20'sini EV'ler oluşturuyor.

Dünyanın en büyük araç pazarına sahip olan Çin'de yılda 25 milyon otomobil satılıyor. EV satışları bu ülkede 2025 yılında %10 ve 2030 yılında ise %30'u oluşturacak. General Motors 20 farklı model tasarlarken, Jaguar Land Rover 2020 itibariyle tüm araçlarını elektrikli yapmaya hazırlanıyor ve en büyük otomobil üreticisi Volkswagen beş yıla kadar 3 milyon EV satışını hedefliyor. Birçok model tek şarjda 350 km yol yapabiliyor ve 30 dakikada tekrar doldurulabiliyor. Bu menzil kısa sürede 1000 kilometreye yükselecek. Çoğu insan araçlarını evlerinden şarj edebilecek.

İLGİLİ:  Drako GTE: 4 motorlu 1200 beygir elektrikli süper araba tanıtıldı

Avustralya'da satılan araçların yarısı elektrikli olacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.