Vitaminlerin son kullanma tarihleri geçtiğinde ne yapmalıyız?

Vitaminlerin son kullanma tarihleri geçtiğinde ne yapmalıyız?

Vitaminlerin son kullanma tarihleri merak edilen bir konu. Eğer aylar önce aldığınız günlük vitaminin son kullanma tarihinin bitmiş olduğunu fark ettiyseniz, paniğe gerek yok. Vitaminlerde belirtilen son kullanma tarihi, güvenlik için değil potansiyel faydası için belirtilmektedir. Vitamin kutusunun içinde veya hapların üzerinde küf oluşmadığı sürece rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elbette bu haplardan aynı faydayı elde edemeyebilirsiniz ama sağlığınızı de riske atmış sayılmazsınız.

Vitaminlerin son kullanma tarihleri

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) vitamin ve mineraller dahil olmak üzere diyet takviye ürünleri için son kullanma tarihinin gerekmediğini belirtiyor. Elbette üreticiler bunları ürünlere basmayı tercih ediyorlar. Böyle durumlarda kutuların üstünde; "expires on", "best by" veya "use by" gibi etiketler görebiliyoruz. Türkiye'de ithal olmayan vitaminlerin kutusunda expires on yerine son kullanma tarihi yazar.

Süresi dolmuş vitaminler güvenli midir?

Son kullanma tarihi geçmiş vitaminlerin kullanılması güvenlidir, ancak beklediğiniz etkisi artık o kadar da yüksek olmayabilir. Son kullanma tarihine dek ürün doğru koşullar altında saklandığı sürece etikette listelenen ilave katkı / yardımcı maddelerinin yüzde 100'ünü içerir.

İLGİLİ:  Bir galaksinin ağırlığını ölçmek

Son kullanma tarihinden sonra, bu maddeler aşamalı olarak azalabilir. Potansiyel zarar veya yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek yok, ancak etikette belirtilen dozu alamayacağınız anlamına geleceğini de unutmayın. Bu nedenle söz konusu ürünü çöpe atıp, yenisini almak daha doğru olacaktır.

Yukarıda söylediklerimize bir önemli ekleme yapalım: Süresi dolmuş vitaminleriniz görünür küflenmeye ya da çok garip bir kokuya sahipse, bu önemli bir uyarıdır. Mikrobiyolojik kirlenme nedeniyle tüketilmeleri riskli olabilir. Bu tarzdaki vitaminleri kullanmayı bırakın ve erişilemeyecek şekilde imha edin.

Süresi dolmuş vitaminler ve hamilelik

Hamilelik, süresi dolmuş vitaminleri atmanın özellikle önemli olduğu bir zamandır. Doğum öncesi vitaminler, gelişen fetusta nöral tüp defekti riskini azaltmak için gerekli olan folik asidi içerir.

Son kullanma tarihi geçmiş vitaminleri kullanıyorsanız, doğru miktarda folik asit alamama riskiniz vardır, bu yüzden ilk fırsatta yeni bir vitamin almayı ihmal etmeyin.

Vitaminin ömrünü kısaltan faktörler

Bir vitaminin ne kadar sürede biteceği, bazıları üretimle ve bazıları da kendi alışkanlıklarınızla ilgili olan birkaç faktöre bağlıdır:

  • Vitamin formu – Sakızlı vitaminler ve sıvılar, tabletlerden, kapsüllerden ve yumuşak jellerden daha çabuk etkisini yitirme eğilimindedir.
  • Kap tipi – Bazı vitaminler, güneş ışığındaki UV ışınlarının etkilerinden dolayı opak kapta potansiyellerini şeffaf kaplardan daha uzun süre korurlar.
  • Ürün kapağı – Benzer şekilde, kapağın türü raf ömrünü etkileyebilir. Üst kapak kapalıyken uygun bir sızdırmazlık oluşturmazsa vitaminlerinizin daha çabuk bozulmalarını sağlayacak şekilde daha fazla neme maruz kalır.
  • Depolama – Vitaminlerinizi banyo ecza dolabı gibi yüksek nemli bir alanda muhafaza ettiyseniz, daha çabuk bozulacaklardır. Benzer şekilde, çok fazla ışığa maruz kalacakları güneşli bir pencereye yerleştirmekten de kaçının. Serin ve karanlık bir dolap çoğu ürün için en iyisidir.
İLGİLİ:  Altın oran: Önemi ve neden etkileyici buluyoruz?

Vitaminlerin arasındaki farklar

Vitaminlerinizin raf ömrü ayrıca aldığınız vitamin türüne de bağlı olabilir. Örneğin, bazı araştırmalar, aşağıdaki bireysel vitaminlerin daha hızlı bir şekilde bozulabileceğini gösteriyor:

C Vitamini – Bu vitamin özellikle, havadaki nemi emmeye karşı oldukça hassas. Ürün uygun şekilde paketlenmemişse veya nemli bir ortamda sık sık açıp kapatıyorsanız, vitaminleriniz daha çabuk bozulur.

Tiamin – En dengesiz B vitaminlerinden biri olan tiamin ayrıca kendi nemliliğinden dolayı da nemden etkilenir. Nemli ortamlardan uzak tutmak en iyisidir.

K Vitamini – Aynı zamanda mineral içeren bir multivitamin ile kombine edildiğinde, K Vitamini daha hızlı bozulabilir.

İLGİLİ:  Solucan deliğine dair merak edilenler

Multivitaminlerin raf ömrü, etkisini kaybetmesi en hızlı olması beklenen spesifik vitaminlere dayanır.

Bazı şirketlerin son kullanma tarihi politikaları

FDA tarafından zorunlu olmadığından, her şirket son kullanma tarihlerinin vitaminlerde nasıl ve nerede etiketleneceğine dair kendi kararını veriyor. Aşağıdakiler dünyaca ünlü en yaygın takviye gıda üreticilerinin bazılarının politikalarıdır:

Centrum: Tüm Centrum ürünlerine, üründeki en az stabil bileşene dayanarak son kullanma tarihi verilir. Tüm içerikler son kullanma ayının son gününe kadar etikette belirtilen miktarda bulunmalıdır.

NOW Foods: Now Foods ürünleri paketin üzerinde yazılı bir son kullanma tarihine sahiptir. Uygun saklama prosedürleri takip edilirse, ürünler bu tarihe kadar tam etkilerini koruyacaktır.

Swanson Vitamins: Ürünler ya en son tarihlerini ya da üretim tarihlerini içerecektir. Üretim tarihi içeriyorsa, çoğu ürünün bu tarihten itibaren 2-3 yıl içinde tüketilmesini önerirler. Sıvılar ve probiyotikler 1 yıl içerisinde tüketilmelidir.

Nature Made: Vitaminler ve diğer besin takviyeleri, bir son kullanma tarihi içerir ve bu tarihe kadar etkili olmalarını garanti eder. Tarihin ayarlanma şekli ürünün türüne göre değişir – tüm vitamin ürünlerine uygulanan belirli bir zaman dilimi yoktur.