Tesla araba satışlarından zarar etmeyi sürdürüyor, peki neden?

tesla

Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Tesla bir yandan otomobil üretmeye ve satmaya devam ediyor. Şirket 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren 95.356 araç teslim ettiğini ve böylelikle 2018'in sonunda ulaştığı 90.966 rekorunu kırdığını açıkladı. Bu oran yıllık bazda bakıldığında yüzde 134'lük bir atışa denk geliyor. Rakam aynı zamanda Wall Street'in tahminlerini de geçmiş durumda. Tesla giderek daha fazla araç satmaya devam ediyor. Ancak henüz elektrikli otomobil işinde kâra geçmiş değil. Peki ama neden?

Tesla otomobil işinde henüz kâra geçemedi

Tesla henüz araba satışlarından kar elde etmeye başlamadı. Şirket bu yıl ikinci çeyrekte 408 milyon dolar kaybettiğini açıkladı. Bir önceki çeyrekteki 702 milyon dolarlık zarara kıyasla belirgin bir iyileşme ancak kayıp hala çok büyük. Öyle ki Wall Street analistlerinin beklentilerinden bile daha fazla. Bildirinin ardından Tesla'nın hisseleri yüzde 10'dan fazla düştü. Tesla ayrıca uzun zamandır CTO olarak görev yapan kurucu üye JB Straubel'in kıdemli danışman görevinden istifa edeceğini açıkladı. Şirketin başkan yardımcısı Drew Baglino, Straubel'in sorumluluklarının bir kısmını devralacak.

İLGİLİ:  Telegram SEC'in Gram token'ının teminat olduğu iddiasını reddetti
tesla
Model 3 bu çeyrekteki satışların yüzde 80'inden sorumlu.

Tesla son yıllarda gittikçe artan bir şekilde lüks araçlar yerine uygun fiyatlı elektrikli araçlara odaklanıyor. Geçen çeyrekteki teslimatlarının yalnızca yüzde 18,6'sı yüksek marjlı lüks Model X ve Model S oldu. Elon Musk insanlara daha satın alınabilir elektrikli arabalar sunmak adına şirketinin zarar etmesini göze alıyor. Bunu yaparken Tesla'nın marka algısının yıpranmamasına dikkat ediyor.

Sıradaki büyük şey 2020 Model Y SUV olacak

Tesla'nın sıradaki büyük projesi üretimine 2020 sonbaharında başlanması planlanan küçük elektrikli SUV'u Model Y olacak. Toplantıda yatırımcılara konuşan Elon Musk, Model 3 ve Model Y'nin şirketin gelecekte tekrar kârlı duruma geçmesinde kilit rol oynayacağını belirtti. Elon Musk bu araçların milyon adet satacağı öngörüsünü paylaştı. Model S ve Model X şu anda sırasıyla 80.000 ila 100.000 adet satıyor. Ancak Musk'a göre Model 3 birkaç yıl içerisinde 750.000 ve Model Y ise 1.25 milyon adet satmaya başlayacak. Musk, planladıkları Tesla kamyonet ve tırların S ve X'lerin satış oranlarını küçülteceğini de ekledi. Şirket ilk kamyonetini bu yaz ayının sonlarında duyuracak.

İLGİLİ:  Amerika'nın yeni süper bilgisayarı 2.4 milyon çekirdeğe sahip

Elon Musk Model Y'nin 3'den daha fazla kâr getireceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra hem Musk hem de şirketi Model S ve X siparişlerinin geçen yıla göre neden yüzde 21 oranında azaldığından emin değil. Bazı tahminler arasında müşterilerin herhangi bir araç satın almaya karar vermeden önce yeni S ve X sürümlerini beklediğine dair görüşler var. Düşen satışların müşteriyle kurulan iletişim sorunundan kaynaklandığı da düşünülüyor. Tesla yeni modellerinde büyük bir yenilik olmayacağını vurguluyor.

Model 3'ler Çin'e adım atıyor

Tesla'nın bazı Model 3'leri üreteceği Şangay'daki fabrikasında hattaki makineler devreye girmeye başladı. Buna göre yıl sonuna kadar üretime başlanmış olacak. Çin son zamanlarda elektrikli araç dünyasına odaklanıyor ve halihazırda kendi EV'lerini üretiyor. Bu nedenle Çin pazarı büyük potansiyele sahip. Ancak hükümetin başka ülkelerde üretilen araçlara uyguladığı yüksek ithalat vergileri Tesla gibi şirketleri fabrikalarını Çin'e taşımaya zorladı. Bilmeyenler için, şirket ayrıca "European Gigafactory" adında Avrupa'ya kuracağı devasa bir fabrika üzerinde çalışıyor. Bunun nereye inşa edileceği yıl sonunda belli olacak.

İLGİLİ:  Çin Tesla'yı geçerek elektrikli araç endüstrisinin lideri olacak

Park yerindeki aracı çağırmak

Şirketin gelecekteki modellerine getireceği "Summon" adındaki özellik park yerindeki bir Tesla'nın çağrılmasını sağlayacak. Özellik hala geliştirilme aşamasında ve aracın trafik ışıklarına ve dur işaretlerine daha iyi tepki vermesi için çalışılıyor. Musk'a göre 2020'de yollarda 1 milyon "robotaxi" olacak. Ancak teknoloji uzmanları bu iddiadan şüpheli.

Tesla bu yıl 360.000 ila 400.000 kadar elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor.

Tesla araba satışlarından zarar etmeye devam ediyor, peki neden yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.