Nvidia ve AMD rakibi Intel Xe GPU'lar ne kadar güçlü olacak?

intel xe gpu

Intel grafik kartı dünyasına adım atıyor. Yeni Xe kartlar şirketin ilk harici GPU'ları olacak. Ray Tracing gibi teknolojileri destekleyecek ve Nvidia ile AMD gibi güçlü oyunculara karşı doğrudan rakip olacaklar. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Intel dört adet Xe grafik kartı hazırlıyor ve bunlar çok yakında satın alınabilir olacak. Kartların ne kadar performanslı olduklarına dair bazı ipuçları var.

Intel, Xe grafik kartları ile Nvidia ve AMD'ye alternatif oluyor

AMD uzun zamandır grafik kartları tarafında Nvidia kadar iddialı olmayı başaramıyor. Şirket bu yıl birkaç orta ve orta-üst sınıf GPU'lar sunarak rakibinin biraz fiyat kısmasını sağladı. Ancak pazar hala büyük oranda Nvidia'nın hakimiyeti altında. Şimdiyse bu oyuna Intel dahil oluyor. Yeni Xe grafik kartları dahili GPU'lardan çok daha performanslı görünüyor.

İLGİLİ:  Galaxy Note 10+ ve iPhone XS Max dayanıklılık testine alındı

Bilgi sızıntı şeklinde geldi. Intel 'yanlışlıkla' yeni grafik sürücüsünün geliştirici versiyonunu indirmeye açtı. Versiyon 26.20.16.9999 numarasını taşıyor ve on farklı kategoriden ürünün kod adlarını içeriyor. Intel sürücüyü hızlıca geri çekti.

Intel GPU'lar ne kadar hızlı olacak?

intel xe gpu
Yeni GPU'lar fazlasıyla iddialı olabilir.

Kartlardan üçü için "iDG2HP512", "iDG2HP256" ve "iDG2HP128 adları kullanılmış. "i" ismi Intel, "DG" harici GPU ve "2" ise varyant numarası olabilir. Geriye "HP" kalıyor ve bunun da "High Power" anlamına geldiği düşünülüyor. 512, 256 ve 128 sayıları muhtemelen kartların CUDA çekirdeği miktarını gösteriyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse Nvidia'nın GTX 1060'ı 1280 CUDA çekirdeği ile gelmekte.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor

RTX 2080 Ti'dan daha yüksek hız

Bu bilgi kartların görece yavaş olacağı düşüncesini akla getiriyor. Ancak Intel'in grafik mimarisinin oldukça farklı olduğunu söylemeliyiz. Örneğin, Intel'in Gen11 mimarisi ünite başına 16 flops hız sunmaktadır. 1800 Mhz hızında çalışan 512 grafik çekirdeği (EU) 14.7 TFLOPS güç üretebilir. Bu da RTX 2080 Ti'dan daha yüksek hız demek.

İkinci kart 256 EU'ya sahip. Benzer hesaplama bize 7.4 TFLOPS'u verecek. Bu da RTX 2070'e eşit oluyor. Son olarak 128 EU'luk kart kolaylıkla 3.7 TFLOPS hız sunabilir. Elbette kartların çekirdek saat hızları henüz bilinmiyor. Ancak Intel çekirdek hızı tarafında şaşırtıcı bir sürpriz yapmazsa önümüzdeki yıl Nvidia ve AMD kartların karşısına oldukça güçlü rakipler çıkacak demektir.

İLGİLİ:  Google Fitbit ile Apple ve Samsung'a rakip olmak istiyor
Intel'in 2019-2020 yol haritası.

Nvidia ve AMD rakibi Intel Xe GPU'lar ne kadar güçlü olacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.