Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden nasıl para kazanıyor?

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden nasıl para kazanıyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Her ne kadar ücretli lisans satmak gibi açık cevaplar bulunsa da bu başlı başına Microsoft'u en değerli şirketlerden biri yapmaz. Şirketin Windows 10'dan gelir elde etme kaynakları oldukça şaşırtıcıdır.

Microsoft, Windows 10'dan nasıl gelir elde ediyor?

Windows 10 ile Microsoft, yalnızca yeni bir işletim sistemi değil, aynı zamanda farklı bir iş modeli de geliştirdi. Microsoft'un Windows 10'dan para kazanma yolları şunlar:

1- Windows 10 lisans ücreti (Perakende, Kurumsal ve OEM)

Önce bariz olanla başlayalım. Windows 10 ücretli olmakla birlikte Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının bilgisayarlarını ücretsiz olarak Windows 10'a yükseltmelerine izin verdi. Bu da bugünkü Windows 10 kullanıcılarının büyük kısmının işletim sistemine para vermediği anlamına geliyor. Buna rağmen işletim sisteiminin üç sürümü vardır ve hemen hepsi 100 doların üzerindedir. Microsoft kurumsal şirketlere yaptığı toplu lisans satışlarından para kazanır. Ayrıca satılan her dizüstü ve bilgisayar önceden satın alınmış ve yüklenmiş Windows 10 ile gelir.

İLGİLİ:  Surat ifadelerini ne kadar iyi taklit edebilirsiniz?
microsoft windows 10 laptop
Her dizüstü ve bilgisayar için bir Windows satın alınır.

Microsoft'un 2019 üçüncü çeyrek mâli sonuçlarına göre, şirket son olarak Windows OEM Pro gelirinde %15'lik bir artış ve Windows OEM gelirinde %1'lik bir artış kaydetti.

2- Office 365 ve Microsoft 365 abonelikleri

Pek çok yeni bilgisayar ve dizüstü bilgisayar önceden yüklenmiş Microsoft Office uygulamalarıyla birlikte gelir. Bunları açtığınızda, Office 365 aboneliği satın almanız istenir. Ancak Mayıs 2019 güncelleştirmesi ile Windows 10'a yeni Office web uygulamaları kısayolları eklendi. Bunlar, Microsoft Office uygulamalarının ücretsiz ve hafif sürümleridir. Peki Microsoft neden en popüler yazılımlarından birine ücretsiz erişim sağlıyor? Web uygulamalarını kullanarak temel şeyler yapabilirsiniz ancak en karmaşık görevler için hala tam Office paketine ihtiyacınız var. Tüm bunlar Windows 10 PC'nizdeki Başlat Menüsü'ne yerleştirilir. 2019 üçüncü çeyrekte Office 365'in 34,2 milyon abonesi bulunmaktadır..

Gelir elde etmenin benzer bir yöntemi de, işletmelere toplu Microsoft 365 abonelikleri satmaktır. Bu abonelikler, Windows 10'u Office 365 ile birlikte paketlemektedir.

3- Uygulamalar, oyunlar, filmler ve Microsoft Mağazası'ndaki diğer öğeler

Microsoft Mağaza'sı hem Microsoft hem de üçüncü taraf çeşitli yazılımları indirip yükleyebileceğiniz bir portal. Microsoft Mağazası'ndaki bazı uygulamalar ve oyunlar ücretsizdir, ancak birçoğunun da paraya mal olduğunu unutmayın. Microsoft Mağazası'ndan yeni bir uygulama, oyun veya film satın aldığınızda, üçüncü taraf geliştiriciler, Mağaza gelirlerinin bir kısmını Microsoft'a ödemekle yükümlüdür.

İLGİLİ:  NRSMiner trojanı nasıl temizlenir? / Kripto para virüsü

4- Windows 10'a önceden yüklenmiş olan Bloatware uygulamalar

windows 10 bloatware
İşletim sistemi çokça blotware ile doludur.

Windows 10 ile Microsoft, bloatware içermeyen bir işletim sistemi sunma fikrini sonsuza dek kenara attı. İşletim sistemini bu Bloatware programlardan temizleseniz bile, Başlat Menüsü'nde hala görünmeye devam eden Candy Crush Saga gibi oyunlar ve uygulamalar bulabilirsiniz. Microsoft, uygulamalarının veya oyunlarının Windows 10 ile yüklü gelmesini isteyen geliştiricilerden para alıyor.

5- Windows 10'daki reklamlar

Windows 10 işletim sisteminin tamamı reklamlarla doludur. Ne kadar kazandırdığı bilinmiyor ancak bu iyi bir miktar olmasaydı Microsoft bunları koymayı seçmezdi. Windows 10'un Başlat Menüsü'nde görev çubuğunda, Kilit Ekranı'nda, Dosya Gezgini'nde ve Eylem Merkezi'nde reklam gösterir. Bununla birlikte Windows 10 reklamlarını kapatmak mümkündür.

6- Windows 10'da arama özelliği

Windows 10'dan arama yapma özelliğini kullanıyorsanız, tüm web aramaları şirketin kendi arama motoru Bing üzerinden gerçekleşir. Bu da şirketin yaptığınız aramalara dayanarak size reklam göstermesi için mükemmel bir fırsat demek.

İLGİLİ:  Netflix'in Windows'ta donma veya takılma problemi

Microsoft'un 2019 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, şirket arama reklam gelirinde %12 artış sağladı. Bu gelirin küçük bir kısmı, Windows 10'daki arama özelliğinden geliyor.

7- OneDrive abonelikleri

OneDrive, Microsoft'un bulut dosya depolama hizmetidir. Windows 10'da, her zaman arka planda çalışan bir sistem uygulaması olarak paketlenmiştir. İyi haber OneDrive'ın kullanması ücretsiz olmasıdır. Ancak sınırlı boş alan sunulur. Bu boş alan fazla geniş olmadığından Microsoft, daha fazla OneDrive alanı için abonelik satın almanızı veya OneDrive'ı içeren Office 365'i satın almanızı ister.

8- Skype abonelikleri

Windows 10 ayrıca Microsoft'un işlettiği ve sahip olduğu Skype'ı da içermektedir. Hem sohbet hem de sesli ve görüntülü aramalar için beğenilen bir uygulama. Birçok işletme düzenli olarak kullanır. Skype'ın bir avantajı, sabit hatlı telefon numaralarını ve cep telefonu numaralarını uluslararası olarak aramanıza izin vermesidir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bunu yapmak için Microsoft size dakika veya abonelik satmaktadır.

Skype ayrıca Office 365'in bir parçasıdır. Bir Office 365 planı satın aldığınızda, Skype dakikaları kazanırsınız.

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden nasıl para kazanıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/guvenlik-yazilim/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.