Diş macunu dişleri beyazlatır mı? Gerçekten işe yarıyor mu?

diş macunu diş beyazlatma

Beyazlatıcı diş macunu, kahve veya sigara içmenin neden olduğu yüzey lekelerini kaldırarak dişleri hafifçe beyazlatır gibi görünebilir. Ancak, beyazlatıcı diş macunları, dişlerinizin doğal rengini değiştirmez veya diş yüzeyinden daha derine inen bir lekenin rengini açmaz.

Diş macunu dişleri beyazlatır mı?

Diş yüzeyi lekelerini çıkarmak için kullanılan beyazlatıcı diş macunu tipik olarak şunları içerir:

  • Dişleri nazikçe parlatan özel aşındırıcılar
  • Peroksit veya lekeleri parçalamaya veya eritmeye yardımcı olan diğer kimyasallar

Florür, dişlerinizde boşluk oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için diş macununa ve diş bakım araçlarına eklenen florin iyonudur. Florür konsantrasyonunu artırmanın (örneğin, içme suyunun florize edilmesi) diş çürümesini azalttığı kanıtlanmadığı halde, florür ile dişler arasındaki doğrudan temasın zarar görmüş mineyi remineralize ettiği (çürümeyi durdurduğu) bilinmektedir.

İLGİLİ:  Doğum kontrol hapı olarak Meksika Yamı
diş macunu diş beyazlatma
Beyaz etkisi çoğu zaman yanıltıcıdır, ancak işe yarar.

Beyaz etkisi yanıltıcıdır

Bazı beyazlatıcı diş macunları, dişlerin yüzeyine yapışan ve dişlerin daha az sarı görünmesini sağlayan optik bir yanılsama yaratan kimyasal mavi kovarin içerir.

Bir dişin daha beyaz görünmesi için diş macununun iki ila altı hafta boyunca günde iki kez kullanılması gerekebilir. Mavi kovarin içeren beyazlatıcı diş macunları illüzyon etkisini hemen gösterir. Beyazlatıcı diş macunları tipik olarak temizliği en üst düzeye çıkarmak ve diş minesindeki aşınmayı en aza indirmek için tasarlanmış olsa da, üreticinin tavsiyelerine uymak önemlidir.

Daha profesyonel diş macunları

Beyazlatıcı diş macununun etkisinden memnun değilseniz, reçetesiz veya profesyonel beyazlatıcı ürünler gibi diğer diş beyazlatma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu ürünlerden elde edilen sonuçlar daha öngörülebilirdir, çünkü diş yüzeyiyle daha uzun süre temasta kalırlar. Bu ürünler daha pahalıdır, ancak beyazlatıcı diş macunları ile elde edilenden daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, ekstra maliyete değebilir. Bu ürünlerden bazıları dişlerinizi hassaslaştırabilir, ancak kullanımı durdurmak etkiyi tersine çevirir.

Diş minesini oluşturan kalsiyum ve fosfat bileşiği asitlerin saldırılarına açıktır (bir tür hidroksiapatit çeşididir). Ağızda bulunan şekerler üzerinde gelişen bakteriler diş yüzeylerinde çoğalarak asit üretirler.

Dişlerin mekanik fırçalanması bu bakterileri yerinden çıkarır ve durular, ancak aside maruz kalınmasından kaynaklı mine hasarını giderecek hiçbir şey yapamaz. Neyse ki, tükürük bu asitleri nötralize eder ve dişler, minenin çürümesini durdurmak için tükürükte bulunan bileşikleri kullanır. Bu nedenle, demineralizasyon ve remineralizasyon oranı dengede kaldığı sürece, dişler güçlü ve sağlıklı olur.

İLGİLİ:  Joseph Lister | Anestezinin keşfi, ve ameliyatlarda eter kullanımı

Dişlerden fazla mineral kaybolduğunda, diş çürüğü veya oyuklar oluşur. Florür, asit saldırısına daha az duyarlı daha güçlü bir bileşik oluşturmak için hidroksiapatit ile etkileşime girerek diş sağlığına yardımcı olur. Florür diş boşluğunu doldurmasa da zarar görmüş mineyi korur. Florürün dişlerde bakteri büyümesini engellediğine ya da asit üretme kapasitelerini sınırlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Dişlerinizi fırçaladıktan veya florürlü araçlar kullandıktan sonra çalkalama ve tükürme yapsanız bile bir süre koruma sağlamak için dişlerinizde ve tükürüğünüzde yeterli miktarda florür kalır.

Diş macunu dişleri beyazlatır mı? Gerçekten işe yarıyor mu? yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/bilim-teknoloji

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.