Batık Rus denizaltısı 100 kat fazla radyasyon sızdırıyor

1989'da Norveç kıyılarında başlayan bir yangından sonra denizin derinliklerine inen batık Rus denizaltısı Komsomolets yüksek düzeyde radyasyon yayıyor. Rus ve Norveçli bilim insanları arasında yapılan işbirliği ile denizaltından sızan radyasyonun etkileri araştırılmaya başlandı. Son bulgular radyasyon seviyesinin 100 kat arttığı yönünde. Peki bu ne anlama geliyor?

Nükleer motorlu batık Rus denizaltısı

Komsomolets nükleer enerjiyle çalışan titanyum gövdeli bir saldırı denizaltısıydı. 80'li yılların sonlarında batmadan önce nükleer savaş başlıkları taşıyan iki torpidoyla donatılmıştı.

İLGİLİ:  Rus denizaltısında çıkan yangında 14 denizci öldü

Nükleer denizaltı, 7 Nisan 1989'da, geminin makine dairesinde başlayan kısa devreden sonra çıkan yangınla birlikte battı. Yangın başladıktan sonra gemi yüzeye çıkabildiyse de, ekipteki 69 kişiden 42'si soğuk sularda kurtarılmayı beklerken hipotermiden dolayı öldü.

Nükleer enkaz, Bear Adası'nı çevreleyen denizin 1.680 metre altında yatıyor. Ada Norveç sahilinin 420 kilometre kuzeybatısındaki Barents Denizi'nde bulunuyor.

Radyasyon okumaları ne gösterdi?

Bilim adamları bu hafta pazartesi günü denizaltıdaki havalandırma borusunu çevreleyen bölgeden su örnekleri almak için uzaktan kumandalı bir mini su altı aracı kullandılar. Okumada, radyasyon seviyelerinin deniz suyundaki normal ortalama değerden 100.000 kat daha fazla olduğu görüldü.

İLGİLİ:  Aşırı sıcaklık Hollanda'da 3400 kişinin ölümüne neden oldu

Enkazdan bu yana Rus ve Norveçli bilim adamları tarafından bölgede yapılan testler düşük radyasyon seviyelerini göstermişti.

Batık Rus denizaltısı 100 kat fazla radyasyon sızdırıyor
Sovyet denizaltısı K-278 "Komsomolets"in silüeti

Henüz tehdit oluşturmuyor

Nispeten yüksek radyasyon seviyelerine rağmen, araştırmacılar bunun henüz balıkçılık, deniz yaşamı ve soruşturma üzerinde çalışan ekipler için büyük tehdit oluşturmadığını söylüyor.

Ancak bir gözlem – havalandırma borusundan çıkan bir bulut – biraz korkutucu bulundu. Araştırmacılar bunun enkazın içindeki reaktörden kaynaklandığını düşünüyor. Raporlarında, kirliliği ölçtükleri test süresince delikten zaman zaman bir tür bulut çıktığını not ettiler.

k-278
K-278, 1986

Araştırmacılar borudan gelen bulutu ve o bölgedeki genel radyasyon seviyelerini izlemeye devam edecek. Ekip, sadece periyodik olarak görülen bulutun muhtemelen deniz hareketlerinden – gelgitlerin sebep olduğu akımlardaki değişimden kaynaklandığını ileri sürüyor.

İLGİLİ:  Çernobil'e gitmek güvenli mi?

Araştırma perşembe günü sona erdi. Kullanılan Go Sars araştırma gemisi, çok hassas okumalar alabilen ve daha önce Orta Atlantik Sırtı üzerine araştırma yapmak için seçilmiş bir Norveç su altı gemisiydi.

Batık Rus denizaltısı 100 kat fazla radyasyon sızdırıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/çevre

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button="true" custom_background_button_color="undefined" custom_text_button_color="undefined" submit_button_text="Abone ol" submit_button_classes="undefined" show_subscribers_total="false" ]
Yayım tarihi
Çevre olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.