Nepal, Everest izinlerini artırdı, ölen dağcı sayısı yükseldi

everest dağcı tırmanışı

Medyada yayınlanan bazı yeni videolar Everest Dağı'nın zirvesine ulaşmak için sıralarının gelmesini bekleyen büyük bir dağcı kuyruğunu gösteriyor. Tecrübeli dağcılara göre, ünlü dağda artan ölüm sayısının arkasındaki nedenlerden biri kalabalık. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Nepal, Everest'e çıkmak için dağcılara verdiği izin sayısını artırdı.

Nepal hükümeti Everest'te ölümlerin artmasına neden oluyor

everest dağcı tırmanışı
2015'te yaşanan deprem kaynaklı çığda 17 kişi hayatını kaybetmişti

Instagram'da everester_rohtash_khileri_29 isimli bir kullanıcı tarafından yayınlanan birkaç videoda, Nepal'in Everest Dağın'daki bir dolu kalabalık dağcı grubu göze çarpıyor. Video dağın şu anda tehlikeli derecede dolu olduğunu gösteriyor. Çünkü dağcılar zirveye ulaşma umuduyla ilerleme şansı bulmak için kuyrukta beklemek zorundalar.

İLGİLİ:  Trump Danimarka'dan Grönland'ı almak istiyor

Deneyimli dağcılara göre artan ölümlerin nedenleri arasında dağdaki bu kalabalığa neden olan Nepal hükümetinin gevşek kuralları var. Hükümet son zamanlarda gelirlerini artırmak adına daha fazla dağcıya izin vermeye başladı. Bunun tüm zamanların en yüksek ölüm oranlarından birine neden olacağı düşünülüyor.

Öte yandan Nepal yetkilileri, elverişsiz hava koşullarının dağdaki ölümlerin asıl nedeni olduğunu savunuyor. Çünkü bunun dağcıların zirveye güvenli bir şekilde ulaşabileceği süreyi sınırlayabileceğini belirtiyorlar.

İLGİLİ:  İran, Türkiye dahil birçok ülkeye siber saldırılar düzenliyor

Tecrübeli dağcılar konu Everest Dağı'na çıkmak olduğunda oksijenin öneminin bilirler. İrtifa yükseldikçe dağdaki oksijen seviyesi düşer. Tırmanıcılar yolculuklarını tamamlamak için sınırlı oksijen kaynağına sahip olduklarından uzun süre oyalanmak, hatta uzun bir kuyrukta beklemek felakete yol açabilir.

Şimdiden 11 kişi hayatını kaybetti

Bu sezon en az 11 kişi hayatını kaybetti. Bu, 2015'ten bu yana görülen en yüksek ölüm oranı oldu. Doğrulanan ölülerden ikisi rakım hastalığının yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle yolda hayatını kaybetti.

Everest'e çıkma izninin ücreti kişi başına 11.000 dolardır. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak kabul edilen Nepal, macera arayan bireylerden yılda yaklaşık 300 milyon dolar kazanıyor. Bu yıl ülke 381 Everest dağcısına izin vererek rekor kırdı.

İLGİLİ:  Dünya liderlerinin eskiden yaptıkları işler

Yerel yönetimlerin Everest izinleri konusunda daha katı kurallar uygulanması çağrısına rağmen, Nepal yetkilileri konuyla ilgili prosedürlerini değiştirmeyeceklerini belirtti. Everest yetkilileri kısa süre önce yaptıkları açıklamada gelecek yılki dağcı izni sayısını sınırlamayı planlamadıklarını tekrarladılar.

Yayım tarihi
Politika olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.