Çernobil nükleer santrali neden patladı?

Çernobil faicasının sorumluları kimlerdi? Nükleer kazanın nedenleri

1986 Çernobil nükleer kazasında kimin suçlanacağı sorusu karanlık bir konudur. Çernobil felaketinin etkilerinin bugün hala hissedildiği göz önüne alındığında en azından yasaların önünde Çernobil'den kimin sorumlu tutulduğu merak ediliyor. Cevap soruşturma raporlarında yatmaktadır. Öyleyse sorumluları görelim.

Çernobil faicasına giden yolda sorumlular

Çernobil faicasının sorumluları kimlerdi? Nükleer kazanın nedenleri Anatoly Dyatlo
Anatoly Dyatlo (orta) Çernobil duruşmasındaki altı sanıktan biriydi.

Kimler suçlandı?

Resmi kayıtlara göre üç haftalık bir yargılamadan sonra Çernobil tesisinin başı ve yardımcılarından ikisi böyle bir facia için mümkün olan en yüksek cezayı aldılar. Tesis müdürü Viktor P. Bryukhanov, baş mühendis Nikolai M. Fomin ve Fomin'in yardımcısı Anatoly S. Dyatlov "güvenlik düzenlemelerinin ağır ihlali ve patlamaya neden olan koşulların oluşturulması" nedeniyle suçlu bulunduktan sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

İLGİLİ:  Sibirya'daki terk edilmiş fabrika için Çernobil uyarısı

Diğer üç yetkiliye daha ceza verildi ancak mahkeme, patlamada sorumluluğun büyük kısmını Bryukhanov, Fomin ve Dyatlov'da buldu.

Çernobil reaktörü patlaması kitlesel tahliyeyi başlattı ve düşünülemez miktarda radyoaktif partikülün Avrupa'nın birçok noktasına yayılmasına neden oldu. Partiküllerin çevrelediği alanların çoğu yüzyıllar boyu yaşanılamaz kalacak. Patlama nedeniyle meydana gelen ani ölümlerin yanı sıra, toksik partiküllere maruz kalan sakinlerin on binlercesi öldü.

Kazadan önce çalışanlarının yaptığı erken uyarıları dikkate almadığı öne sürülen Dyatlov, Çernobil yetkilileri için çıkarılan genel affın bir parçası olarak cezasının yalnızca yarısını çekti. Serbest bırakıldıktan sonra gazetecilere konuşan Dyatlov kendilerinin günah keçisi olarak kullanıldığını ve reaktörün en başından beri hatalı tasarlanmış olduğunu söyledi. "Reaktörün ne tür bir canavar olduğunu o zaman bilseydim asla Çernobil'de çalışmaya gitmezdim ve yalnızca ben değil, kimse oraya gitmezdi."

İLGİLİ:  Çernobil faciası hakkında her şey

İnanılmazın ötesinde umursamazlık

Çernobil faicasının sorumluları kimlerdi? Nükleer kazanın nedenleri
Reaktör kontrol odası personelleri.

Her ne kadar tesis personelleri "inanılmaz derecede umursamazlık" ile suçlanmış olsa da, patlamadan tümüyle suçlu tutulmadılar çünkü o dönemde kimse bir reaktördeki anormallikleri anlayabilecek tecrübeye sahip değildi.

Bryukhanov da Dyatlov gibi 10 yıllık cezasının yarısını çekti. Bryukhanov serbest kaldığında benzer açıklamalar yaptı ve kendisini patlamadan sorumlu tutmadı. 2006'da Rusya'nın Profil dergisine, bilim adamlarının reaktördeki tasarım hatalarını tümüyle gizlediklerini söyledi.

Çernobil kazasının nedeni

Çernobil nükleer kazasının sorumlusu ihmalkar personeller miydi yoksa kusurlu reaktör müydü? Facia bu iki durum olmadan gerçekleşir miydi asla kesin olarak bilinmeyecek. Ancak Dünya Nükleer Derneği'nin Çernobil faciası raporu her iki faktörün de kazanın belirleyicisi olduğunu söylemiştir. Patlamayla ilgili olarak "kusurlu Sovyet reaktör tasarımının tesis operatörlerinin ciddi hatalarıyla birleşmesi" denilmiş ve "Soğuk Savaş izolasyonundan kaynaklı güvenlik kültürü yoksunluğunun doğrudan sonucudur" cümlesi eklenmiştir.

İLGİLİ:  Goiania olayı: Brezilya'da gerçekleşen radyoaktif kaza

Bugün Çernobil yetkilileri için verilen cezalar sona ermiş olsa da, bu felaket nükleer güç kaynakları uygun şekilde kullanılmadığında, takip edilmediğinde ve tasarlanmadığında neyin yanlış gidebileceğinin iyi bir dersi olarak sonsuza dek hatırlanacak.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.