Ay'da uzay üssü kurmak için planlanan tüm her şey

ay'da uzay üssü

1975'te, son Apollo'nun Ay'a inişinden üç yıl sonra, "Uzay 1999" (Space: 1999) filmi ilk kez İngiliz televizyonunda yayınlanmıştı. Filmde Ay'ı çevreleyen bir nükleer patlamanın 300'den fazla kişiden oluşan uluslararası Ay kolonisini uzayda bilinmeyen bir yolculuğa çıkarması konu alınıyordu. TV dizisi açıkça genç Elon Musk'ı etkiledi. Çünkü SpaceX'in kurucusu Ağustos 2017'de ilk Ay kolonisi planlarını açıkladığında, o muhtemel uzay üssü için "Moonbase Alpha" adını açıklamıştı. Bize hala bilim kurgu gibi gelen tüm bu hayaller bir yana, Ay'da uzay üssü kurmak gerçekte ne kadar kolay olacak?

Ay'da uzay üssü kurmak ne kadar zor olacak?

uzay üssü

SpaceX insanları Ay'a geri getirmek konusunda yalnız değil. Çin uzay ajansı CNSA (Çin Ulusal Uzay İdaresi), Chang'in Ay keşif misyonlarının sıradaki aşamalarını açıkladı. Açıklama Chang'e 4, Ay'ın uzak tarafına yumuşak bir iniş yapan ilk uzay aracı olduktan kısa bir süre sonra geldi. Çin Chang'e 5 ve 6 ile Dünya'ya geri dönüş yaparken Chang'e 7 ile su buzu içerdiği düşünülen Ay'ın Güney Kutbu'nu inceleyecek.

Chang'e 8 ile Ay'a ortak uzay üssü kurulacak

Çin bu hırsında yalnız değil. Ancak buradaki ironi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ay'a ayak izi bırakan ilk ülke olmasına rağmen son zamanlarda yetişen tarafı oynuyor. Nasa'nın ana odak noktası uzun zamandır Mars'ta. Avrupa Uzay Ajansı (Esa) ise Ay konusunda halihazırda bir adım önde. Nasa, Ay'a üs kurma planlarını henüz 2018 Ağutos'ta açıkladı.

Ay köyleri

Esa, 2016 yılında kallıcı bir Ay üssü planı yaptığını duyurdu. Yeni genel müdürü Jan Woerner öncülüğünde, bir 'Ay köyü' vizyonu, bilim adamlarından sanatçılara ve hem kamu hem de özel kuruluşlara kadar çok çeşitli insan nüfusunu içerecekti. Bu plan, astronomik araştırmalar, turizm ve Dünya'da yetersiz oranda bulunan mineraller için jeolojik araştırmaları kapsadı.

İLGİLİ:  Probiyotik türlerinin özellikleri ve yararları

MIT Media Lab'ın Space Exploration Initiative'in kurucusu Ariel Ekblaw da "uzayı demokratikleştirmek" istiyor. Bu amaçla proje için robotik ve sentetik nörobiyolojiden mimarlık, sanat, mekan ve tasarıma kadar çok disiplinli araştırma gruplarını bir araya getirdi.

Çin ile uzay uçuşunda çalışmama politikasına sahip olan Nasa'nın aksine, Esa CNSA ile de işbirliği yapıyor. Esa halihazırda kurtarma ve hayatta kalma konularında CNSA astronotları ile ortak çalışıyor. Nasa, 2030 yılına kadar Ay yüzeyine astronot çıkarmayı hedefliyor. Gateway adı verilen Ay'ın yörüngesinde dolaşan bir platformun inşası planlanıyor.

ayda uzay üssü inşa etmek
Kalıcı Ay üsleri yer altına inşa edilerek radyasyondan korunulabilir

Özel şirketler de Ay'a gidiyor. Örneğin, Blue Origin, Blue Moon kargo gemisinin Ay'a inişi için OHB ve MT Aerospace ile ortaklık kuruyor. Ancak hangi organizasyon oraya önce giderse gitsin kilit öncelik hayatta kalma olacak. İnsanların Ay'da yaşadıkları en uzun zaman şimdiye kadar sadece üç gündü. Daha uzun süreli konaklamalar için insanı en iyi karşılayan yerlerden biri değil.

Varış yeri: Ay

Ay 127 ila -173 C arasında değişen sıcaklıklara sahiptir. Ayrıca radyasyon ve Dünya'nın altında biri oranında düşük yer çekimi vardır. 1 Ay günü 29 Dünya günü civarındadır. Bu da iki hafta gün ışığının ardından iki hafta karanlık olduğu anlamına gelir – güneş enerjisi için bir sorun. Ay üssü için hazırlanacak tüm yeni teknolojiler bu nedenle bu şartlar altında çalışmak zorundalar.

5 yıl sürecek bir yarışma ile Ay'da hayatta kalmakla ilgili en iyi fikirler gözden geçirilecek

Bu amaçla içlerinde Blue Origin, Airbus Defence and Space ve Esa gibi çeşitli kuruluşların olduğu "Moon Race" adında kar amacı gütmeyen bir organizasyon kuruldu. "Ay Yarışı" adındaki bu organizasyon, imalat, enerji üretimi, kaynaklar (şişeyi Ay suyuyla doldurmak) ve biyoloji (ilk Ay serasını kurmak) gibi alanlarda araştırma yapmaları için grupları harekete geçirecek. Yarışma resmi olarak 2019 Ekim ayında Uluslararası Astronomi Kongresi'nde başlatılacak.

İLGİLİ:  Dünya üzerinde yaşamış ilk hayvanlar hangileriydi?

Ay'da bir ev inşa etmek

ay'a inmek çin ay üssü
Ay'a inmek yeterince zor bir görevken orada barınak yapmak çok daha zor

Gerçek net şekilde ortadadır: Ay'a seyahat etmek pahalıdır. Yük ne kadar ağır olursa o kadar fazla yakıt gerekir ve maliyet o kadar artar. Bu nedenle şu anda Ay'daki kullanılabilir kaynaklardan bir yaşam alanı inşa etmek hedeflenmektedir. Ay'ın volkanik geçmişi sırasında oluşan tüneller yani Lav tüpleri, Ay yüzeyinin altındaki donmuş su buzuna erişmek için barınak olarak kullanılabilir. Ancak daha öncelikle olan plan, Dünya'daki volkanik kuma benzeyen ince koyu balsaltik gri kum olan Ay regolitini kullanarak bir habitat inşa etmektir.

Köln Üniversitesi'nden profesörler volkanik toz ile tuğla yapmak için Alman Uzay Ajansı DLR ile birlikte çalışıyor. Regolit benzeri madde konsantre güneş ışığının veya lazerlerin malzemeyi birbirine bağladığı sinterleme adı verilen bir işlem kullanılarak bir arada tutulur. Hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı şekillerde tuğlalar yapan 3D yazıcılar bulunuyor.

Süreç oldukça yavaş olacak. Ay tozuyla tuğla yapmak beş saat sürüyor. İglo yapmak içinse 10.000 tuğlaya ihtiyaç var.

Bu tuğlalarla Ay'da eskimoların iglosuna benzer bir yapı inşa edilecek. Ancak Ay'da rüzgar olmadığından bir ev yapmak ne kadar zor olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Sorun radyasyonlar. Evlerin Ay yüzeyindeki radyasyondan korunmak için en az 1 metre kalınlığında gevşek regolitlerle örülmesi gerekiyor. Dahası, eğer bu inşa robotlar ve Ay tozu ile yapılacaksa, 3D yazıcıların çalıştırılması için en az 1 metre kareden büyük lenslerle güneş ışığının yakalanması gerekiyor. Tuğlalar şu anda en fazla alçı taşı gücündeler. Dolayısıyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç olacak. Üretim en geç 2020 yılına kadar geniş bir Esa fabrikasında gerçekleştirilecek.

Hayatta kalma

chang'e 4 uzay aracı fotoğrafı
Çin'in Chang'e 4 aracının inişi Ay araştırmalarında yeni bir çağı başlattı

Ay'ın kutuplarında su buzuna dair kanıtlar bulunduğundan, herhangi bir ay üssü için bu yerlerin seçilmesi muhtemel. Chang'e 4'ün Yutu 2 rover'ının şu anda Güney Kutbu'nun Aitken Havzası'nda bilgi topluyor olması tesadüf değil. Su buzu, yüzeyde, ışık almayan kraterlerde ve yeraltı bölgelerinde bulunuyor.

İLGİLİ:  Mars'ta yaşama dair metan ipucuna rastlandı

Ay regolitinin içindeki oksijen de solunum için çıkarılabilir. En muhtemel kaynak, yaklaşık 1000 ° C sıcaklıkta hidrojen ile birleştiğinde su buharı üreten ilmenittir (FeTiO3). Su buharı daha sonra hidrojen ve oksijen elde etmek için ayrıştırılabilir.

Başlangıçta astronotların yiyecek ve içecek malzemeleri getirmesi gerekecek. Chang'e 4 Ay'da bir tohumu çimlendirerek heyecanlandırdı. Ancak uzayda sürdürülebilir gıda üretmek yeni bir fikir değil. Her şey, 1982'de Sovyet kozmonotlarının Salyut 7 uzay istasyonunda, hardal ailesinin bir üyesi olan Arabidopsis thaliana'yı büyüttüğü zaman başladı. 2010 yılında Arizona Üniversitesi prototip bir "Ay serası" geliştirdi – 5.5 metre uzunluğunda membran kaplı tüpler, su soğutmalı sodyum buharlı lambalar, astronotların nefesindeki karbon dioksiti ve idrarlarındaki suyu tohumlar için kullanan "zarflar" ile çevrili bir hidroponik sistem. Fiber optik kablolar güneş ışığı ile beslenir.

Enerji

Yeni enerji teknolojileri Ay'da yaşamanın anahtarı olacak. Dünya'daki yakıt hücreleri, elektrik üretmek için hidrojen ve oksijen (genellikle havadan) arasında kimyasal bir reaksiyon gerektirir. Bunun sonucunda yan ürün olarak su üretilir. Ay'da atmosfer olmadığından malzemeler oradadır.

Araştırmacılar, Ay'daki suyu bölerek gece elektrik üretmek için tekrar birleştirmeyi düşünüyor. Bu fikir Esa bilim danışmanlarına ait. Gündüz bolca güneş ışığı mevcut. O kadar bol ki suyu hidrojen ve oksijene ayıracak kadar yeterli. Bu da Ay'da hayatta kalmanın eşsiz bir anahtarı olacak.

Isı pompalarına benzer bir işlem kullanılarak termal enerji depolama potansiyeli de var. Ay'da rüzgar olmadığından konveksiyon gerçekleşmez ve Güneş'ten gelen ısı regolitte kalır. Esa danışmanları, güneş ışığını yere odaklamak için bir mercek veya ayna kullanma fikrini ele alıyor. Bu sayede, ısınan taban geceleri sıcak kalmak ve elektrik üretmek için kullanılabilecek.

Ay'da uzay üssü kurmak için planlanan tüm her şey yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/bilim

Yayım tarihi
Bilim olarak sınıflandırılmış

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.