Plastik atık motor yakıtına geri dönüştürüldü

Plastik atık

Plastik atık Dünya okyanusları ve vahşi yaşam için büyük tehdit oluşturuyor. Bu amaçla Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, plastik atığı tekrar yararlı polimerlere ve hatta temiz yakıta dönüştüren yeni bir kimyasal teknik geliştirdiler.

Plastik atık ile motor yakıtı elde edildi

Plastik atık
Dünyada her yıl 300 milyon ton plastik doğaya bırakılıyor

Sürdürülebilir Kimya ve Mühendislik (Sustainable Chemistry and Engineering) dergisinde yayımlanan yeni bir makaleye göre söz konusu teknik, oyuncaklardan atıştırmalık yiyecek ambalajlarına kadar her şeyi yapmak için kullanılan polipropeleni hedef alıyor. Bu teknik, süperkritik su (dünyanın en sıcak su kaynağı) yardımıyla, plastiği geleneksel motorlu araçları çalıştırmak için kullanılabilecek benzine benzeyen bir yakıta dönüştürüyor

İLGİLİ:  Her yıl vücudumuza 70.000'den fazla mikroplastik giriyor

Son zamanların en önemli tekniklerinden biri

Purdue Üniversitesi'ndeki kimyagerler atık plastikleri temiz yakıta dönüştürmeyi başardı

Buluşun sahibi Purdue Üniversitesi'nden araştırmacılar yaptıkları basın açıklamasında stratejilerinin poliolefin atıklarını polimerler, nafta (hidrokarbonların karışımı) ve hatta temiz yakıtlar dahil olmak üzere çok çeşitli değerli ürünlere dönüştürerek geri dönüşüm fikrine dair itici güç oluşturmak olduğunu söylüyor. "Bu geri dönüşüm teknolojimiz, endüstrideki kârı artırma ve dünyanın plastik atık stokunu küçültme potansiyeline sahip."

Süperkritik suya saflaştırılmış polipropilen atık ilave edildiğinde, sıcaklığa bağlı olarak birkaç saat içinde yağa dönüştü. Yaklaşık 454 derece celcius seviyesinde, dönüşüm süresi bir saatin altındaydı.

Kimyagerlerin konuyla ilgili paylaştığı bir not

Polipropileni yakıta dönüştürmek için bilim adamları, basınç ve sıcaklık koşullarına bağlı olarak hem sıvı hem de gaz özellikleri gösteren bir su fazı olan süper kritik su kullandılar. Bu sayede suyu, deniz seviyesindeki atmosferik basınçtan yaklaşık 2300 kat daha yüksek basınçlarda, 380 ile 500 derece celcius arasında ısıttılar.

İLGİLİ:  2020-2050 petrol fiyat tahmini nedir?

Benzin ya da dizel benzeri bir yakıt

Plastikten elde edilen yakıt motorlu taşıtlarda kulanılabiliyor

Dünyada her yıl 300 milyon ton plastik doğaya atılıyor. Teknik, bu plastiklerin benzin veya dizel benzer yakıtlara çevrilmesini sağlıyor. Plastiklerin doğadan yok olması yüzyılar alıyor ve bu süreçte çevrelerindeki tüm vahşi yaşamı yok ediyorlar. Tıbbi cihazlardan cips paketlerine kadar her alanda karşımıza çıkan plastikleri dönüştürmeyi başaran ekip, bunlardan oldukça saf bir "blendstock" (stok karışım) elde etti. Bu karışım motorlu taşıtlardaki yakıtın ana birimini oluşturuyor.

5 milyar ton plastik atık dönüştürülmeyi bekliyor

Doğaya bırakılan plastiklerin yok olması yüzyıllar sürüyor

Yeni araştırmaya göre polipropelen, çöplüklere ve çevreye atılan beş milyar ton plastik atığın yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturuyor. Bunun anlamı, eğer teknik değerli bir fikir olarak benimsenirse, söz konusu plastiklerin kurtarılması ve geri dönüştürülmesi için büyük bir teşvik oluşturacak demektir.

İLGİLİ:  İlk kez topraksız muz yetiştirildi

Plastik atıkların bertaraf edilmesi – ister geri dönüştürülmüş veya atılmış olsun – tüm hikayeyi burada bitirmiyor. Bu plastikler yavaşça bozulur; toprağa ve suya toksik mikroplastikler ve kimyasallar verirler. Kimyagerlere göre Dünya için bu durum bir felaket demek. Çünkü kirletici maddeler bir kez okyanusa girdiğinde kurtarılması neredeyse imkansız hale geliyor.

Plastik atık yeni bir teknik ile yakıta çevirildi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/cevre/

Yayım tarihi
Çevre olarak sınıflandırılmış