Asteroit madenciliği: Hayabusa2 uzay kayasına iniş yapıyor

Asteroit madenciliği

Çarşamba günü yetkililer, bir asteroiti incelemesi için gönderilen bir sondanın önümüzdeki ay uzay kayasına inmesinin beklendiğini söyledi. Asteroitten alınan örnek asteroit madenciliği için önemli bir adım olmakla birlikte güneş sisteminin kökenlerine ışık tutabilmesini sağlayacak.

Japonya asteroit madenciliği yapan ülkeler arasında yer alacak

Asteroit madenciliği
Ryugu asteroitine gönderilen ilk robotun aldığı bir görüntü

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Hayabusa2 sondasının 22 Şubat'ta yerel saat 08:00'de Ryugu asteroidine iniş yapmasını beklendiğini söyledi.

İniş noktasına ve nasıl inileceğine karar verildi, bu yüzden bunu hatasız başarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz.

JAXA proje müdürü Yuichi Tsuda'nın gazetecilere verdiği demeç

Ajans, duyuruyu birkaç aylık gecikme ve ertelemenin ardından ekim ayında gerçekleştirdi. En son veriler asteroitin yüzeyinin beklenenden daha kayalık olduğunu gösterdiğinden inişi hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söylemişti.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /1968/ Martin Luther King Jr. suikastı, My Lai Katliamı, Varşova Paktının Çek işgali, 1968 Mayıs olayları
Asteroit madenciliği
Kaya örnekleri alınması hedeflenen asteroitin gerçek fotoğraflara dayalı sanatsal çizimi

Bilim adamları halihazırda asteroitin yüzeyine yerleştirilmiş diğer sondalardan veri alıyorlar. JAXA, ekim ayında "Hareketli Asteroit Yüzeyi İzcisi" olarak bilinen MASCOT isimli yeni bir gözlem robotunu uzay kayasına indirdi.

Sensörlerle yüklenen robot, birden fazla dalga boyunda görüntü alabilir, mikroskopla mineralleri inceleyebilir, yüzey sıcaklıklarını ve manyetik alanları ölçebilir.

Asteroit madenciliği
Ryugu'nun 40 kilometreden kaydedilen görüntüsü

Yüksek bir buzdolabı büyüklüğünde olan ve güneş panelleriyle donatılan Hayabusa2, JAXA'nın ilk asteroit kaşifi olan Hayabusa'nın halefidir; Japonca şahin anlamına gelir.

Yaklaşık 30 milyar yen (260 milyon dolar) tutarında olan Hayabusa2 uzay görevi Aralık 2014'te başlatıldı ve 2020'de elindeki örneklerle Dünya'ya geri dönecek.

İLGİLİ:  14000 yıllık kurdun RNA'sı kurtarıldı: Antik kurt şimdi klonlanabilir

Japonca'da "Ejder Sarayı" anlamına gelen ve eski bir Japon masalında okyanusun dibindeki bir kale olan Ryugu asteroitinin fotoğrafları, pürüzlü bir yüzeye sahip, topaç gibi görünen bir cisme işaret ediyor.

Bilim adamları asteroitten örnekler toplayarak uzaydan gelen elementlerin Dünya'daki yaşamı başlatmasına yardım edip etmediği de dahil olmak üzere yaşam ve evren hakkındaki bazı temel soruları cevaplamayı umuyorlar.

Asteroit madenciliği: Hayabusa2 ilk uzay kayasını Dünya'ya getirecek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/bilim

Yayım tarihi
Bilim olarak sınıflandırılmış