Windows 10'da güncellemeleri durdurmak artık mümkün

Windows 10'da güncellemeleri durdurmak artık mümkün

Bugün yalnızca Windows 10 Professional kullanıcıları Windows güncellemelerini duraklatabilir, ancak bu değişmek üzere. Windows 10 Home kullanıcıları yakında güncellemeleri birkaç güne kadar duraklatabilecekler. Bu da önceleri zorla yüklenen Güncellemelerin artık ertelenebileceği anlamına geliyor. Söz konusu güncellemeleri durdurmak için yapılması gerekenlere geçelim.

Masaüstünde güncellemeleri durdurmak için yapılması gerekenler

19H1 kodlu Windows 10'un bir sonraki sürümü yayımlandığında bu özellik herkes tarafından erişilebilir olacak. Güncellemeleri ertelemeye yarayan fonksiyonun Nisan 2019'da bilgisayarlara gönderilmesi bekleniyor. Bu değişikliği henüz yeni fark edildi. Zira Windows bu değişiklikten herhangi bir blog yazısında bahsetmemişti. Birçok kullanıcı Windows 10 güncellemelerini nasıl kapatacağını merak ediyordu.

İLGİLİ:  Libra / GlobalCoin: Facebook'un kripto parası hakkında bilgiler
güncellemeleri durdurmak
Yeni özellik Windows Update ekranında görülebiliyor

Elbette bir sınır var: Güncellemeleri bir seferde yalnızca yedi gün duraklatabilirsiniz. Bunu yapmak için, yalnızca Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update bölümüne gitmeniz gerekiyor. Burada şimdi "Güncelleştirmeleri 7 gün duraklat" seçeneği bulunacak ve Windows 10 Home'da çalışıyor olacak.

Windows 10, bir kez duraklatıldığında güncelleme yapmıyor. Ancak, güncelleştirmeleri duraklattığınızda (yedi günlük süre dolduğunda veya "Güncellemeleri sürdür" düğmesine tıkladığınızda), Windows derhal güncellemeleri kontrol edecek ve yükleyecektir. Yani güncellemelerden kalıcı olarak kaçınmayı sağlamıyor.

Windows 10'da güncellemeleri durdurmak
Seçenek kullanıldığında güncellemeler ertelenmiş olacak

Yalnızca yedi gün boyunca onlardan kurtulabiliyorsunuz ve daha sonra güncellemeyi almanız gerekiyor. Ancak bu hala büyük bir gelişme ve Windows'a bir süre sizi güncellemeler hakkında rahatsız etmemesini söyleyebileceğiniz anlamına geliyor. Seyahate çıkıyorsanız veya bir şeyle meşgulseniz, güncellemeleri bir hafta kadar dinlenmeye alabilirsiniz.

İLGİLİ:  Uyku ile ilgili insan sağlığına zarar veren alışkanlıklar

Windows 10 Professional kullanıcıları, özellik ve kalite güncellemelerini yalnızca yedi yerine 35 güne kadar duraklatma imkanına sahip. Bunun yanı sıra bazı gelişmiş seçenekler de sunuluyor. Yani Pro sürümü sahipleri update'ler üzerinde daha fazla kontrole sahip. Ancak Windows 10 Home kullanıcıları da nihayet güncellemeleri bir miktar yönetmeye başlayabilecekler.

Windows 10'da güncellemeleri kapatmak

Bilgisayarın güncellenmesini kapatmak esasında mümkün. Kullanıcılar bunun için ilginç ancak kullanışlı bir yönteme başvuruyor. Bunun için PC'den Ayarlar> Ağ ve İnternet > Wi-Fi yolunu izleyebilir ve Bilinen ağları yönet'e tıklayabilirsiniz. Bağlı olduğunuz ağı seçin ve Özellikler'e basın. Aşağı kaydırdığınızda Tarifeli bağlantı başlığının altında Tarifeli bağlantı olarak ayarla özelliğini Açık konuma getirin.

Windows 10'da güncellemeleri durdurmak artık mümkün
SoftwareDistribution dosyasını doğrudan silebilirsiniz

Devamında arama alanına Hizmetler yazarak Windows Update'i devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bunun yaptıktan sonra C:\Windows\SoftwareDistribution yolunu izleyin SoftwareDistrubtion dosyasını silin. Windows 10 güncelleştirmeleri artık sizi rahatsız etmeyecek. Tarifeli bağlantı olarak ayarlama veya "metered connection" seçeneği aynı zamanda Ethernet için de seçilebilmektedir.

İLGİLİ:  Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları

Windows 10'da güncellemeleri durdurmak artık mümkün yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.org/k/rehber